‌فیلم

 

گزيده نظرات منتقدان درباره «توني اردمن» مارن اده

پلي ليست- جسيكا كيينگ: هرلحظه از مكالمه اي ملايم و بي خطر، هر چشم گرداندن از روي آزردگي، هر رنج و رياضت، هر تماس تلفني بي پاسخ، هر شوخي درگوشي، هر رفتار عاشقانه، ناگهاني يا از پيش چيده شده در اين جا شبيه خود را در زندگي واقعي ميابد. اين كامل ترين بزم درباب پدري است. اين ازو است كه عينك گروچو را بر چشم گذاشته. 

25دي1395 0

يادداشت پويان عسگري درباره دو شاهكار كلاسيك؛ «دستيار همه كاره او» هاوارد هاكس و «لارا» اوتو پرمينجر

«دستيار همه كاره او» فيلمي است كه از بيشترين ميزان شتاب و تحرك در پيشبرد داستانش استفاده شده و حرف بي‌ربطي نيست كه بگوييم كه سريع‌ترين فيلم تاريخ سينما از همين منظر است. هاكس در هر لحظه و ثانيه فيلم ايده و نكته‌ي بكري براي شوكه كردن تماشاگرش دارد و با اين كار اجازه‌ي راحت نفس كشيدن را از او سلب مي‌كند و او را در انتظار يك پيچ شگفت انگيز داستاني يا يك ري اكشن دلفريب از سوي بازيگران دوست داشتني‌اش نگه مي‌دارد

19دي1395 0

گزيده نظرات منتقدان درباره فصل اول سريال «وست ورلد»

والچر- مت زولر سيتز: «وست ورلد» همان قدر كه بخش زيادي از وجود خود را مديون داستان‌هاي تخيلي پست مدرن است، به هر سريال درام ديگري كه پس از «سوپرانوها» ساخته شده  نيز وابستگي دارد، سريال يادآور محصولات زيادي در تاريخ تلويزيون است؛ از «غيرواقعي» و «زنداني» تا «جزيره فانتزي» و طنين انداز فيلم‌هاي همچون «بليد رانر»، «شهر تاريك» و «ترومن شو». 

11دي1395 0

يادداشت پويان عسگري درباره «زوج» فيلم «آپارتمان» بيلي وايلدر

پنجاه و هفت سال از ساخت شاهكاري به نام «آپارتمان» مي‌گذرد. فيلم بيلي وايلدر بزرگ در سال 1960 به نمايش درآمد و تبديل به موفق‌ترين فيلم كارگردانش در مراسم اسكار شد. مجسمه طلايي براي بخش‌هاي اصلي (فيلم، كارگردان، فيلمنامه) به «آپارتمان» رسيد اما دست زوج اصلي فيلم در شب مراسم خالي ماند. بازي برت لنكستر در «المرگنتري» ريچارد بروكس و اليزابت تيلور در «باترفيلد 8» دانيل مان بيشتر از هنرنمايي زوج اصلي «آپارتمان» به مذاق راي دهندگان آكادمي خوش آمد. ولي اگر راستش را بخواهيد حالا كمتر كسي دو بازي اسكار برده سال 1960 را به ياد مي‌آورد. در عوض جك لمون و شرلي مك‌ لين در دو نقش سي.سي.باكستر و فرن كيوبليك تبديل به كلاسيك‌هاي ژانر خود شدند و جاي رفيعي در گنجينه قلب عشاق تاريخ سينما و خوره‌هاي فيلم به دست آوردند.

09دي1395 1

گزيده نظرات منتقدان درباره «كنيز» پارك چان ووك

گاردين- بنجامين لي: نكته حيرت انگيز در فيلم آن است كه چطور گاها جنسيت مرد در مقايسه با گرمايي كه از سوي زن‌هاي حاضر در فيلم برانگيخته مي‌شود نارضايت‌بخش و معمولا گروتسك مي‌نمايد. مردها رقت‌انگيز و ناظراني بي‌هواخواه هستند؛ سوءاستفاده‌گر و دچار سوءتفاهم درباره چيزهايي كه زن‌ها واقعا مي‌خواهند.

05دي1395 0

25خرداد1394 3

20خرداد1394 1

07بهمن1393 4

10آبان1393 0

30مهر1393 1

30مهر1393 0

09مهر1393 4

15شهريور1393 8

01شهريور1393 0

08مرداد1393 2

31تير1393 3

25تير1393 1

18تير1393 1

07تير1393 1

03مهر1393 5

يادداشت پويان عسگري درباره «توني اردمن» مارن اده و انتظار براي فيلم جديد مارتين اسكورسيزي «سكوت»

آيا هيجان‌انگيزتر از تماشاي رابطه‌ پرتنش آدم‌ها با يكديگر، چيزي در جهان وجود دارد؟ چه موقعيتي دلخراش‌تر از مشاهده يك رابطه خويشاوندي كه در مرز بين جنون و تحمل، پذيرش و وحشت، پيچ و تاب مي‌خورد؟ يك رابطه «پدر و دختر»ي چه ميزان ظرفيت، براي حيرت زده كردن تماشاگر دارد؟ مگر مي‌شود هم آشنا بود و هم دور از دسترس و سخت‌فهم؟ ستايش‌شده‌ترين فيلم سال 2016، به معناي واقعي كلمه شگفت‌انگيز است. يك شاهكار بي‌همتا كه تجربه تماشايش همچون اولين مواجهه با يك فيلم بزرگ شما را دچار «ترس و لرز» مي‌كند.

27دي1395 0

در انتظار «سكوت» فيلم جديد مارتين اسكورسيزي و مروري كوتاه بر شاهكارهاي قبلي‌اش

دليل اينكه مارتين اسكورسيزي را همچنان مهم‌ترين و غيرقابل‌ پيش‌بيني‌ترين فيلمساز معاصر در حال كار كردن مي‌دانيم اين است كه او فيلم‌هايي مي‌سازد كه سوالات هوشمندانه و متنوعي را درباره موضوعات اصلي و مهمي مانند ايمان و خشونت در آنها به تصوير مي‌كشد و در عين حال اين فيلم‌ها به گونه‌اي مفاهيمي را منتقل مي‌كنند كه عامه‌پسند و خيلي محبوب هم هستند.

25دي1395 0

گزيده نظرات منتقدان درباره «امريكن هاني» آندرا آرنولد

گاردين- پيتر بردشاو: شايد چيزي ساده‌لوحانه درباره اين فيلم وجود داشته باشد، اما همچنين شكلي از جسارت و صداقت در «امريكن هاني» ديده مي‌شود. گاهي اوقات زندگي مثل يك خانه كه بخواهيد سه طبقه‌اش را روي هم بگذاريد ساخته نمي‌شود. بيشتر به يك رودخانه شباهت دارد كه به پيش مي‌رود و به نظر من اين جريان رو به جلو چيزي است كه آرنولد سعي دارد به تصويرش بكشد.

19دي1395 0

يادداشت پويان عسگري درباره «وارونگي» بهنام بهزادي؛ قدر ناديده‌ترين فيلم سال 95

بايد به فيلمنامه و كاري كه بهزادي براي انجامش دورخيز كرده و تا حد زيادي به آن دست يافته، احترام گذاشت. كمتر فيلمي را در سال‌هاي اخير بخاطر مي‌آوريم كه در پردازش داستان و «تماتيك»هاي مورد نظرش، اسير عجله و شتاب نشده باشد و به تاني و آهستگي همه چيز را پيش ببرد. اعتراف مي‌كنم «وارونگي» تنها فيلم اين سال‌ها است كه مرا در حساب كتاب‌هاي هنگام تماشاي فيلم، سورپرايز كرد. 

11دي1395 0

گزيده نظرات منتقدان درباره «بلو جي»

پلي‌ليست- كوين جگرنات: «بلو جي» به نويسندگي مارك دوپلاس، دقت هميشگي و ظرافتمندانه او را به خلق كاراكترهايي كه گويي از زندگي‌هاي واقعي مي‌آيند به همراه دارد. با وجود زمان كوتاه 80 دقيقه‌اي فيلم تمام اين دقايق با جيم (مارك دوپلاس) و آماندا (سارا پالسون) سپري مي‌شوند و دوپلاس با احتياط از زندگي گذشته آن‌ها بواسطه مكالمات‌شان پرده‌ برمي‌دارد، به شكلي كه طبيعي جلوه مي‌كند.

09دي1395 0

يادداشت پويان عسگري درباره «سگ‌هاي جنگي» تاد فيليپس، «موريس از آمريكا» چد هارتيگان و «بلو جي» الكساندر له‌مان

«سگ‌هاي جنگي» تاد فيليپس:
آخرين فيلم تاد فيليپس «سگ‌هاي جنگي» بهترين فيلم او نيز هست. يك كمدي سياه يا به عبارت بهتر يك «حكايت اخلاقي» در مذمت و نكوهش حرص و آز. فيلمي غيرقابل پيش‌بيني، با لحني متلون و روايتي تكه تكه كه با ميان‌نويس‌هاي طعنه‌آميز و پندآموزش، بخش‌هاي مختلف داستان را نقطه‌گذاري مي‌كند. فيلم‌هاي قبلي فيليپس، از «الد اسكول» تا «دو ديت» و قسمت دوم و سوم «خماري» در مقايسه با فيلم فعلي، بيش از حد قراردادي جلوه مي‌كنند.

05دي1395 0

يادداشت پويان عسگري درباره «ابد و يك روز» سعيد روستايي

راز موفقيت «ابد و يك روز» در چيست؟ اين ميزان محبوبيت و تاثيرگذاري در مخاطب ريشه در چه چيزي دارد؟ آيا «ابد و يك روز» بهترين فيلمي است كه در سال‌هاي اخير سينماي ايران به خود ديده؟ همه چيز از وجه تمايز شكل و ظاهر و ماهيت فيلم با توليدات دو دهه اخير سينماي ايران، در رسيدن به عبارت مجعول و وطني «فيلم اجتماعي» آغاز مي‌شود.

30آذر1395 6

يادداشت صوفيا نصرالهي درباره كرستن استوارت و ميشله ويليامز

كرستن استوارت در كودكي دچار بيش‌فعالي بود. استوارت سينما را بخاطر خانواده‌اش خيلي خوب مي‌شناخت. نكته‌اش اينجاست با وجود اينكه اول در فيلم‌هاي تين‌ايجري محبوب بازي كرد اما از اول طرز فكر خودش روشنفكرانه بود. مي‌خواست فيلمنامه‌نويس/كارگردان بشود و اصلا در ذهنش هم نمي‌گنجيد كه بازيگري كند. خودش در اين رابطه مي‌گويد: «هيچ‌وقت دلم نمي‌خواست در مركز توجه باشم. نمي‌خواستم مشهور شوم. دوست داشتم در كودكي بازيگري كنم اما هيچ‌وقت دنبال كار بازيگري نبودم. هميشه روي امضايم تمرين مي‌كردم چون از مدادها خوشم مي‌آمد نه بخاطر اينكه علاقه‌اي به امضا دادن داشته باشم. اسم‌ام را روي همه چيز مي‌نوشتم.»

28آذر1395 0

يادداشت پويان عسگري درباره «اسنودن» اوليور استون و پايان «جيب‌بر» روبر برسون

فيلم‌هاي آخر اوليور استون به برداشتي محدود و سطحي از دستمايه‌هاي فيلم‌هاي قبلي‌اش مي‌مانند. حركت روي مرز حساس نگاه انتقادي به سياست آمريكايي، با برجسته كردن شخصيت‌هاي «خائن» و «ميهن‌پرست» و پرداختن به تقابل ميان آنها. بهترين فيلم‌هاي استون «جي‌اف‌كي» و «نيكسون» هر كدام جانب يكي از اين دوگانه را مي‌گيرند و با تمركز و غور در احوال شخصيت‌هاي رنجور و مصلح، امكان كشف و شهود در فيلم‌ را فراهم مي‌آورند. 

17آذر1395 0

راهنماي جنبش‌هاي سينمايي - بخش سيزدهم: سينماي نوين آلمان (1982-1968)

سينماي نوين آلمان در صنعت رو به مرگ فيلمسازي بعد از جنگ شبيه به درختي تازه و جوان پديدار شد. كشور با گذشت 20 سال از خداحافظي با لنين هنوز هم در زوال فرهنگي به سر مي‌برد. فراكسيون ارتش سرخ وحشت پراكني مي‌كرد و در همان روزها بود كه سه استعداد عظيم در پاسخ به شيفتگان سينماي غرب آلمان شروع به فعاليت كردند:  راينر ورنر فاسبيندر, ورنر هرتسوك و ويم وندرس.

14آذر1395 0

گزيده نظرات منتقدان درباره «زير سايه» بابك انوري

ايندي‌واير- اريك كوهن: در ظاهر، چيدمان «زير سايه» شايد فيلم خون‌آشامي سياه و سفيد ايراني محصول 2014، «دختري در شب تنها به خانه مي‌رود» را تداعي كند، اما شباهت‌هاي دو فيلم در مليت و يك حضور شيطاني در آن‌ها متوقف مي‌شود. در عوض، «زير سايه» شباهت بيشتري به «بابادوك» كه در همان سال اكران شد دارد كه همچنين بر داستان زني در حال محافظت از فرزندش در برابر يك شمايل عجيب و وهم‌آلود و ديده نشده متمركز شده و اين شايد استعاره‌اي از اجبارهاي ذهني باشد و شايد نه. 

06آذر1395 0

يادداشت پويان عسگري درباره «خانه دوشيزه پرگرين براي بچه‌هاي عجيب و غريب» تيم برتون، «اينديگ‌نيشن/خشم» جيمز شيمس و «بي‌اف‌جي» استيون اسپيلبرگ

بنظر مي‌رسد دنياي فانتزي «الدفشن» مورد علاقه فيلمساز با «فيكشن/گيم»‌هاي نوجوان پسند هزاره سوم تلفيق شده و چيزهايي (موجودات، ريتم سريع‌تر، ماشين زمان) از بيرون خود را به جهان برتون تحميل كرده‌اند. به عبارت بهتر «خانه دوشيزه پرگرين براي بچه‌هاي عجيب و غريب» واكنش تيم برتون است به فيلم‌هاي «سوپر هيرويي» و اقتباس شده از كاميك بوك‌ها. با اين فرق مهم كه در فيلم برتون، حس چندش‌آور «خطر» جايگزين «حريم امن» دروغين شده و تخيل افسارگسيخته برتوني، قراردادهاي مرسوم «مارول» و «دي‌سي» را‌ به چالش مي‌كشد.

25آبان1395 0

يادداشت پويان عسگري درباره «نفس» نرگس آبيار/ به اسم زندگي، به كام مرگ

«نفس» تجربه‌اي تازه در سينماي ايران است. فيلمي با استراتژي سينماي هنري و مدرن اروپا در دهه شصت. مبتني بر پرسه‌هاي طولاني، ابهام‌هاي رازآلود و دغدغه‌هاي زيستي و فلسفي عموما ياس‌آور كه البته از دل يك شهود نااميد اما پرشور مي‌آمدند. به اضافه پاياني پاياني قطعي و هولناك كه براي اين شكل فيلم، تازه و غير معمول است. قطعيتي دلخراش كه جايگزين پايان عموما مبهم اين شكل از فيلم‌ها شده.

22آبان1395 6

گزيده نظرات منتقدان درباره «كاپيتان فنتستيك» مت راس

گاردين- برايان مويلن: درست مثل فيلم موفق ساندنسي، «ليتل ميس سانشاين»، كاپيتان فنتستيك هم درباره مفهوم پدر بودن و ارزش‌هايي كه در يك خانواده مهم است به طرح پرسش مي‌پردازد. با اين حال برخلاف آن فيلم، به بهاي ايده‌آل‌گرايي نگاه دارد و از شما مي‌پرسد يك نفر براي داشتن يك زندگي درست و واقعي بايد تا كجا پيش برود.

19آبان1395 0

يادداشت صوفيا نصرالهي درباره «متولد 65» مجيد توكلي

«متولد 65» فيلمي است كه شروع خوبي دارد ولي به بيراهه مي‌رود. دوپاره است. اتمسفرش از يك جايي به بعد از دست مي‌رود. با اين وجود براي يك فيلم اول اثر استانداردي است كه مي‌توانيد راحت تا پايانش را نگاه كنيد و حتي يك جاهايي از فيلم لذت ببريد. 

18آبان1395 0

استفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز