سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر با 7فاز/کاهش 50 درصدی کارت کاخ جشنواره فیلم فجر

22آذر1394 0
محمد حيدري دبير سي و چهارمين دوره جشنواره فيلم فجر از كاهش 50 درصدي كارت كاخ جشنواره خبر داد و در عين حال گفت سهميه خبرنگاران كم نخواهد شد.

به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان نزديک به 50 روز ديگر سي و چهارمين جشنواره فيلم فجر به دبيري محمد حيدري برگزار خواهد شد، اما تا زمان برگزاري چند نکته درباره سي و چهارمين جشنواره فيلم فجر را حيدري دبير جشنواره توضيح داده است که بخشي از حرف‌هاي او را در زير مي‌خوانيم.

به عنوان اولين سؤال چه برنامه ريزي براي منظم‌تر شدن هرچه بهتر جشنواره سي وچهارم انجام داديد؟

طبق همان برنامه ريزي که تنظيم شده حرکت خواهيم کرد و تا اين لحظه هم از اين برنامه ريزي جا نمانديم؛ همانطور که با پايان مهلت ارسال آثار تا 15 آذر هيچ گونه تمديدي صورت نگرفت. خوشبختانه امسال استقبال خوبي شده و انتظار مي‌رود که امسال در بخش‌هاي مختلف به لحاظ کيفي و موضوعي شاهد فيلم‌هاي متنوعي باشيم.

آيا اين احتمال وجود دارد که برخي از فيلم‌ها در لحظات پاياني اضافه شوند؟

76 اثر فرم پر کردند و در اين ميان فيلم‌هايي هستند که تازه فيلمبرداري خود را شروع کردند و احتمال اينکه به جشنواره نرسد وجود دارد اما تقريباً کساني که فرم پر کردند 90 درصد آنها به بخش سوداي سيمرغ برسند.

خوشبختانه در بخش سوداي سيمرغ و ساير بخش‌ها امسال آثار آماده شده بيشتري داريم که مي‌توان از الان فيلم‌ها را ديد اما با همه احترامي که براي پيشکسوتان و نسل امروز که امسال وارد سينما مي‌شوند قائلم يک مسئله بايد برايمان مهم باشد که ما در دوره 34 قرار داريم و خوب نيست که هنوز بحث زمان و جدول زمان بندي دغدغه‌مان باشد. همه مي‌دانند که جشنواره در 12 بهمن برگزار مي‌شود و به ندرت اتفاق افتاده که زمان برگزاري آن جا به جا شود، سالهاست که جشنواره در اين زمان برگزار شده و به نظرم با احترام گذاشتن به زمان، خودمون و سينما بتوانيم کارها را بهتر انجام دهيم تا اين امکان را داشته باشيم که بگوييم يک دوره به عنوان شاهکارها برگزار شده است. طبق تاريخ اعلام شده از 15 تا 20 دي ماه هيات انتخاب فيلم‌ها را معرفي خواهند کرد و از همين الان شايد شرايطي استثنايي به وجود آيد که بايد از حضور برخي از فيلمسازان و فيلم‌ها عذرخواهي کنيم.

قيمت بليت فيلم‌ها به چه صورت خواهد بود؟

در خصوص فروش بليت‌هاي جشنواره نيز همچون سالهاي گذشته براساس ارزيابي A و B قيمت‌ها تعيين خواهد شد تا شاهد استقبال خوبي باشيم. همچنين براي دانشجويان تئاتر و سينما نيز تخفيف ويژه‌اي در نظر گرفتيم که امسال اعلام خواهد شد.

چقدر خانه سينما به عنوان صنف سينمايي در اجراي برنامه‌هاي جشنواره کمک خواهد کرد؟

خانه سينما به لحاظ مالي نمي‌تواند کمکي به ما کند چراکه خودشون به صورت صنوف سينمايي فعاليت مي‌کنند، اما خانه سينما با حضور رضا ميرکريمي به عنوان مديرعامل خانه سينما و تمام صنوف سينمايي ما را حمايت خواهند کرد. آنگونه که برنامه‌ريزي شده به اين جهت است که همه کمک کنند تا اين دوره را با کيفيت برگزار کنيم.

شما امسال از مشاوران چهره استفاده کرديد آيا انتخاب شهاب حسيني و مهتاب کرامتي به عنوان مشاور براي جذابيت و ايجاد حاشيه براي جشنواره بوده است؟

در دوره‌هاي گذشته هر دبير براي خود مشاورهايي را انتخاب مي‌کرده که هيچ دليلي نداشته اما من برخلاف دبيران قبل دليل انتخاب شهاب حسيني و مهتاب کرامتي را مي‌گويم. کرامتي از بازيگران درجه يک سينما هستند و سابقه درخشاني دارند و شهاب حسيني هم به عنوان يکي از بازيگران مرد، سال‌ها خوب درخشيد و مردم اين چهره‌ها را دوست دارند. اين دو بازيگر لطف کردند پذيرفتند و يادمان نرود که آن‌ها سنخيت بيشتري با سينما دارند، خيلي از دبيرهاي سال گذشته هيچ سنخيتي با سينما نداشتند اما به عنوان مدير آمدند و زحمت کشيدند. يکي از دلايل انتخاب اين دو نفر براي اين بود که نگاه مردمي را جذب کنيم. در همه جاي دنيا مرسوم است و اتفاقي که تازه در کشور ما انجام شده که نسبت به آن حساس شدند. ما نيز با اين کار باعث استقبال مردم از جشنواره خواهيم شد. حضور اين دو نفر بسيار تاثيرگذار بود و در بخش اجرايي و هنري فعاليت آنها را خواهيد ديد حضور انها را به فال نيک مي‌گيرم اميدوارم اين اتفاق سال‌هاي بعد نيز ادامه پيدا کند تا خانواده سينما بيشتر سهيم باشند.

متاسفانه يکي از مشکلات جشنواره در صدور بي‌رويه کارت‌هاي اهالي رسانه بوده ما امسال هم شاهد اين روند خواهيم بود يا برنامه ديگري داريد؟

امسال در کاخ جشنواره با کاهش 50 درصدي کارتها مواجه خواهيم بود و اسامي کساني که کارت خواهند گرفت نيز روي سايت خواهيم گذاشت. سهميه خبرنگاران را کم نخواهيم کرد، اما براي کاخ جشنواره محدوديت صدور کارت خواهيم داشت. بخش انتخابي به عهده خود رسانه‌ها خواهد بود. ما ظريفتي را در کاخ جشنواره پذيرا خواهيم بود و بقيه در سينماهايي که موافق هستند و براساس محل کار و يا زندگي سينماها را انتخاب کنند و خواهش مي‌کنيم رسانه‌ها اصرار نکنند، براي اينکه امسال اين سخت‌گيري حواشي خواهد داشت. مطمئن باشيد اين کار را خواهيم کرد تا امسال کاخ جشنواره براي بخش حرفه‌اي رسانه‌ها باشد رسانه‌ها و مطبوعاتي‌هايي که در طول سال فعال هستند از جايگاه و اولويت بيشتري برخوردارند.

برنامه ريزي دقيقي انجام داديم و با رونمايي سايت جديد جشنواره ثبت نام رسانه‌ها را آغاز مي‌کنيم. اميدوارم همه همکاري کنند چون که امسال خيلي‌ها دلخور خواهند شد ولي ما مجبوريم به دليل احترام به سينماي ايران اين کار را انجام دهيم. در 34 دوره سينما براي ما افت دارد که شاهد بي نظمي‌هايي باشيم. هرساله داريم ميگيم که با صدور 4 هزار کارت و ايجاد دورهمي ها اتفاق خوبي نيست براي کساني که مي‌خواهند فيلم ببينند و فکر مي‌کنم در اين چند ساله تنها اتفاقي که نمي‌افتاد همين فيلم ديدن باشد و ما امسال با برنامه ريزي دقيق و منطقي سخت گيري خواهيم داشت و براساس ظرفيت کارت صادر مي‌کنيم که همه اين اتفاقات به همکاري و مشارکت رسانه‌ها را مي‌طلبد و اين قول را مي‌دهيم که شاهد جشنواره با نظم و انضباطي باشيم. 

نظرات
نظر خود را بنویسید:
مطالب مرتبط
عضویت در خبرنامه 7فاز

برای اطلاع از مطالب جدید 7فاز ایمیل خود را وارد نمایید.


استفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز