سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر با 7فاز/بزرگداشت رضا کیانیان در جشنواره فیلم فجر

06دي1394 0
بزرگداشت رضا كيانيان در سي و چهارمين جشنواره فيلم فجر برگزار مي شود.

به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از ارتباطات و اطلاع رساني جشنواره فيلم فجر، با توجه به اينکه رضا کيانيان تنها بازيگري است که در تمامي ژانرها و با تمامي کاراکترها به نقش آفريني پرداخته است که بسياري از شخصيت‌هايي که او به نقش آفريني آنها پرداخته شخصيت‌هايي شناخته شده در فرهنگ ايراني است. بزرگداشت اين بازيگر سينما در سي و چهارمين جشنواره فيلم فجر برگزار خواهد شد. 

رضا کيانيان در سال 1355 از دانشکده هنرهاي زيباي دانشگاه تهران در رشته تئاتر فارغ‌ التحصيل شد. نمايش‌هاي «آنتيگونه»، «خرده‌بورژوا»، «چهره‌هاي‌سيمون‌ماشا»، «ازدواج آقاي مي سي سي پي»، «يادگار سال‌هاي شن» و... کارهايي است که کيانيان از سال 45 به بعد درآن‌ها بازي کرده است.  

وي در شانزدهمين دوره جشنواره فيلم فجر براي بازي در فيلم «آژانس شيشه‌اي» جايزه بهترين بازيگر نقش دوم را گرفت و در سيزدهمين دوره جشنواره فيلم فجر براي بازي در فيلم «کيميا» کانديداي دريافت جايزه بهترين بازيگر مرد نقش دوم بود. 

علاوه بر آن کيانيان براي بازي ماندگارش در فيلم «خانه‌اي روي آب» سيمرغ بلورين بهترين بازيگر نقش اول مرد را از بيستمين دوره جشنواره فيلم فجر بدست آورد. بطور يقين بحث برانگيزترين و جنجالي‌ترين نقش تلويزيوني وي در سريالهاي «کيف انگليسي» در نقش يک روحاني مسن و در «دوران سرکشي» در نقش يک قاضي است.از ديگر نقش هاي برجسته‌ کيانيان در سريال مختارنامه در نقش عبدالله بن زبير، خليفه بزرگ زبيري در مکه است که علاوه بر آن که متفاوت‌ترين نقش هنري وي محسوب است، اولين کار تاريخي کيانيان در نقش يک شخصيت خاکستري (به گفته خودش) است. 

قشنگ و فرنگ ، کفش‌هايم کو ،خبر خاصي نيست ، دلم مي خواد ،پنج تا پنج ،هيچ کجا هيچ‌کس ، ميگرن ، آزمايشگاه ، گزارش يک جشن ،راه آبي ابريشم ،يک حبه قند ، هفت و پنج دقيقه ،خاک آشنا ،هميشه پاي يک زن در ميان است ،سه زن ،کارگران مشغول کارند ، يک بوس کوچولو ، ماهي‌ها عاشق مي‌شوند ،يک تکه نان ، قدمگاه ،فرش باد ، گاهي به آسمان نگاه کن ،خانه‌اي روي آب ،سگ کشي ، بوي کافور، عطر ياس، روبان قرمز، آژانس شيشه‌اي ،سينما سينماست ، سلطان ، کيميا از جمله آثاري هستند که رضا کيانيان در کارنامه هنري خود دارد که به خوبي در آنها درخشيده است. 

کيانيان علاوه بر بازيگري در حوزه تاليفات نيز دستي بر قلم داشته تا آنجاکه کتاب هايي همچون سومين سرنوشت داوود،بازيگري،تحليل بازيگري،شعبده بازيگري،بازيگري در قاب،ناصر و فردين،عکس هاي تنهايي، اين مردم نازنين و قار سوم را مي توان نام برد. 

سي و چهارمين جشنواره فيلم فجر 12 تا 22 بهمن به دبيري محمد حيدري برگزار مي شود.

نظرات
نظر خود را بنویسید:
مطالب مرتبط
عضویت در خبرنامه 7فاز

برای اطلاع از مطالب جدید 7فاز ایمیل خود را وارد نمایید.


استفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز