سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر با 7فاز/سینماگران از گذرگاه سیمرغ می‌گذرند/ فرش ایرانی به‌جای ردکارپت

04بهمن1394 0
مدير كاخ جشنواره از طراحي و اجراي گذرگاه سيمرغ در برج ميلاد براي ميزباني از هنرمندان سي و چهارمين جشنواره فيلم فجر خبر داد.

بهروز غريب پور مدير کاخ جشنواره سي و چهارمين جشنواره فيلم فجر درباره جزئيات آماده‌سازي برج ميلاد براي ميزباني به خبرگزاري مهر گفت: گذرگاه سيمرغ از جمله فضاهاي در نظر گرفته شده براي ورود مهمانان به برج ميلاد است. گذرگاه سيمرغ فضايي60 متري با ارتفاع 6 متر دارد که مهمانان کاخ براي ورود به محل نمايش فيلم از اين گذرگاه عبور مي کنند. اين گذرگاه يادآور بازارهاي قديمي است که سه دهه برگزاري جشنواره فيلم فجر به عنوان مهمترين رويداد سينمايي کشور در اين فضا مرور مي شود.

مدير کاخ جشنواره افزود: اين گذرگاه از جمله ايده هاي خوبي بود که به همت دبير جشنواره اجرايي شد. ساخت گذرگاه سيمرغ به تازگي به پايان رسيده و نصب آن روز 9 بهمن ماه آغاز و در نخستين روز از نمايش آثار در سي و چهارمين جشنواره فيلم فجر در برج ميلاد به بهره‌برداري مي رسد.

غريب پور درباره ديدار هيات برگزاري سي و چهارمين جشنواره فيلم فجر با وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي که روز گذشته 3 بهمن ماه انجام شد نيز گفت: در ديداري که با وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي داشتيم گزارشي از فعاليت هايي که تا امروز براي برگزاري جشنواره صورت گرفته است به وزير ارائه شد. همچنين طرح بافت قالي ايراني به جاي فرش قرمز را که فرهنگي وارداتي از کشورهاي غربي است ارائه کردم و از وزير قول گرفتم اين طرح براي سال آينده اجرايي شود.

مدير کاخ جشنواره سي و چهارمين جشنواره فيلم فجر درباره طرح پيشنهادي خود به ويزر فرهنگ و ارشاد اسلامي توضيح داد: همانطور که مي دانيد عنوان فرش قرمز وام گرفته از فرهنگ غربي است و از سوي ديگر غربي ها از داشتن صنعت اصيل بافت فرش و قالي محروم هستند ولي ما ايرانيان همواره به صنعت فرش و قاليبافي خود باليده ايم و چه بهتر که در مراسم‌هاي بزرگ هنري نيز از اين هنر استفاده کنيم.

غريب پور در پايان گفت: از همين رو مطرح شد از سال آينده به جاي داشتن فرش قرمز يا همان رد کارپت معروف، فرش ايراني در جشنواره فيلم فجر پهن کنيم. آقاي جنتي وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي با کليات طرح موافقت کرد و اميدوارم يک فرش اصيل ايراني زير پاي هنر اصيل ايراني از جمله سينماي ايران پهن شود.

از فرش قرمز تئاتر تا سينما

به گزارش مهر، البته چندي پيش در افتتاحيه تئاتر «فصل شکار بادبادک‌ها» به کارگرداني جلال تهراني که در تئاترشهر برگزار شد يک شرکت فرش ايراني مراسمي را برگزار کرد و نام آن را «آيين فرش قرمز تئاتر با دستبافته هاي ايراني» گذاشت و در آن مراسم تعداد قابل توجهي از هنرمندان سينما و تئاتر روي فرش‌هاي ايراني پهن شده عکس يادگاري گرفتند.

پريسا مقتدي رييس تئاتر شهر هم عنوان «شب فرش فيروزه اي» را براي تداوم اين آيين و بهره گيري از فرش دستباف ايراني پيشنهاد داد. البته اين مراسم ديگر تکرار  نشد.

نظرات
نظر خود را بنویسید:
مطالب مرتبط
عضویت در خبرنامه 7فاز

برای اطلاع از مطالب جدید 7فاز ایمیل خود را وارد نمایید.


استفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز