سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر با 7فاز/چه فیلم‌هایی از داوری محروم می‌شوند؟

04بهمن1394 0
اگر فيلمي در همان چهار روز اول آغاز جشنواره در كاخ جشنواره يا سينماهاي مردمي به نمايش درنيايد عملا شانس رقابت با ديگر فيلم‌ها در بخش‌هاي رقابتي جشنواره را از دست خواهد داد.

کمتر از ده روز تا آغاز سي و چهارمين دوره جشنواره فجر باقي مانده است و اين روزها فيلمسازان 44 فيلم راه يافته به بخش‌هاي «سوداي سيمرغ»، «نگاه‌نو» و «هنر و تجربه» در تکاپو براي رساندن نسخه نهايي آثارشان به دفتر جشنواره فجر هستند. البته بيشترين استرس را فيلمسازان حاضر در دو بخش «سوداي سيمرغ» و «نگاه‌نو» دارند چرا که قرار است آثارشان توسط دو هئيت داوران متفاوت ديده و مورد قضاوت قرار گيرد.

در بخش «نگاه‌نو» حبيب احمدزاده ، حميد فرخ نژاد، مهدي کرم پور، مهتاب کرامتي و سامان مقدم به قضاوت فيلم‌ها مي نشينند و  ابوالحسن داوودي ، محمد داوودي، مجتبي راعي، سيد جمال ساداتيان، منوچهر شاهسواري ، مهدي فخيم زاده و نيکي کريمي هم فيلم‌هاي «سوداي سيمرغ» را قضاوت خواهد کرد.

به گفته محمد حيدري دبير سي و چهارمين دوره جشنواره فيلم فجر کار قضاوت تيم داوري در بخش «سوداي سيمرغ» از 6 بهمن ماه آغاز خواهد شد. حيدري در گفتگو با خبرگزاري صدا و سيما در خصوص حاشيه‌هاي ايجاد شده براي حضور برخي چهره‌هاي حاضر در ليست داوران جشنواره امسال هم گفته:« امسال بسياري از هنرمندان خوب ما در جشنواره حضور دارند، به همين دليل انتخاب داور براي داوري کار آن‌ها بسيار سخت بود، اما سعي کرديم از هنرمنداني استفاده کنيم که جزء بهترين هاي حوزه خود هستند،‌ البته هميشه موضوع داوري داغ و حرف و حديث هايي درباره آن بوده است، ‌ان شاءالله امسال داوران بتوانند در يک فضاي بسيار آرام داوري کنند.»

اما اگر فيلمسازان مي‌خواهند در داوري‌ها فيلمشان حضور داشه باشد بايد حواسشان به يک محدوديت بسيار مهم هم باشد.  عزت الله عليزاده مدير پشتيباني فني سي و چهارمين جشنواره فيلم فجر در گفتگو با مهر عنوان کرده:« با توجه به برنامه ريزي هاي به عمل آمده فقط فيلم هايي که تا تاريخ 14 بهمن ماه نمايش داده شوند مورد داوري مردمي قرار خواهند گرفت و آثاري که به دليل آماده سازي نسخه نهايي تا 16 بهمن نمايش داده نشوند از داوري رسمي جشنواره هم محروم خواهند شد.»

اين يعني اگر فيلمي در همان چهار روز اول آغاز جشنواره در کاخ جشنواره يا سينماهاي مردمي به نمايش درنيايد عملا شانس رقابت با ديگر فيلم‌ها در بخش‌هاي رقابتي جشنواره را از دست خواهد داد. به نظر مديران جشنواره سي و چهارم همه تلاش خود را براي برگزاري يک جشنواره هماهنگ و قاعده‌مند به کار بسته‌اند. تنها ده روز مانده تا ببينيم آيا اين تلاش‌ها به نتيجه خواهد رسيد يا نه.

نظرات
نظر خود را بنویسید:
مطالب مرتبط
عضویت در خبرنامه 7فاز

برای اطلاع از مطالب جدید 7فاز ایمیل خود را وارد نمایید.


استفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز