سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر با 7فاز/پیشنهاد شهاب حسینی برای «چهارشنبه»/ این فیلم خانوادگی است

07بهمن1394 0
سروش محمدزاده كارگردان فيلم «چهارشنبه» از انتخاب يكي از بازيگران جوان فيلم به پيشنهاد شهاب حسيني صحبت كرد و درباره موضوع فيلمش توضيح داد.

سروش محمدزاده کارگردان «چهارشنبه» در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اينکه اين فيلم در بخش «هنر و تجربه» سي و چهارمين جشنواره فيلم فجر حضور دارد، گفت: «چهارشنبه» اولين تجربه من در ساخت فيلم بلند است که داستاني خانوادگي دارد. اعضاي يک خانواده طي چند روز دچار بحراني مي شوند و بايد ظرف مدت کوتاهي در مورد موضوع مهمي که براي آنها پيش آمده است، تصميم گيري کنند و همين مساله سبب مي شود تا اعضاي خانواده روبروي هم قرار گيرند.

وي درباره انتخاب نام اين فيلم توضيح داد: با توجه به بحراني که براي خانواده مورد نظر رخ داده است، اعضاي اين خانواده تنها تا روز چهارشنبه زمان دارند تا تصميم لازم را براي بحران پيش آمده اتخاذ کنند. از آنجا که روز چهارشنبه براي خانواده داستان ما از اهميت بسياري برخوردار است، تصميم گرفتم نام اين فيلم را «چهارشنبه» بگذارم.

اين کارگردان جوان با اشاره به بازيگران حاضر در اين فيلم، بيان کرد: بازيگراني که در اين فيلم بازي کرده اند از جمله هنرمندان خوب سينماي ايران به شمار مي روند که از حضور آنها در اين فيلم بسيار خوشحال هستم. مي توان گفت شانس قرار گرفتن اين بازيگران کنار يکديگر، پيش از اينکه حاصل انتخاب ما باشد، حاصل خوش شانسي ما در فيلم «چهارشنبه» بود.

وي تاکيد کرد: زماني که فيلمبرداري اين کار را آغاز کرديم، به دليل تعدد پروژه هاي بازيگران مورد نظر، به سختي مي توانستيم حضور بازيگران را در اين فيلم داشته باشيم. به خصوص شهاب حسيني که تازه به ايران بازگشته بود و زمان بسيار کمي تا شروع فيلمبرداري سريال «شهرزاد» داشت، اما اين بازيگر با ما همکاري هاي لازم را انجام داد و در همان فرصت کم در فيلم «چهارشنبه» بازي کرد. بعد از توافق با شهاب حسيني، ترکيب بازيگران و انتخاب ديگر عوامل فيلم نيز به راحتي صورت گرفت.

محمدزاده گفت: نسيم ادبي هم از جمله بازيگران شناخته شده در حوزه تئاتر است که يکي از بهترين بازي هاي خود را در اين فيلم انجام داده است. آرمان درويش نيز براي اولين بار جلوي دوربين رفته است که اين بازيگر توسط شهاب حسيني به ما معرفي شد. با توجه به اينکه سينماي ايران نيازمند معرفي چهره هاي تازه است، تصميم گرفتيم تا در کنار بازيگران شناخته شده سينماي ايران از چهره هاي جديدي در اين فيلم استفاده کنيم.

وي با اشاره به زمان فيلمبرداري «چهارشنبه» بيان کرد: اين فيلم سينمايي آذر ماه 93 و با سرمايه کاملا شخصي ساخته شده است. فيلمبرداري اين فيلم در 20روز انجام شد، البته اين را هم بايد بگويم که اين اثر بيش از 24 لوکيشن و بيش از 20 بازيگر به غير از بازيگران اصلي داشت. بسياري از صحنه هاي فيلم خياباني فيلمبرداري شد که البته با همکاري عوامل فيلم به خوبي از پس اين کار برآمديم.

اين کارگردان سينما توضيح داد: با توجه به اينکه اين کار اولين پروژه بلند من به عنوان کارگردان و يوسف وجدان دوست به عنوان تهيه کننده است، پروانه ساخت و نمايش «چهارشنبه» به صورت ويديويي صادر شده است. اين فيلم را از ابتدا با هدف نمايش در گروه «هنر و تجربه» جلوي دوربين برديم، البته آن زمان نمي دانستيم که آثاري با پروانه نمايش ويديويي مي توانند در بخش «هنر و تجربه» جشنواره فيلم فجر حضور داشته باشد و خوشحالم که با اضافه شدن اين قاعده ما نيز فرصت حضور در اين دوره از جشنواره فيلم فجر را داشتيم.

وي تاکيد کرد: «چهارشنبه» فيلمي سر راست و با روايت کلاسيک و قصه گو است که در آن بازيگران چهره حضور دارند، به همين دليل فکر مي کرديم که ممکن است در بخش «هنر و تجربه» قرار نگيرد، اما خوشبختانه نگاه دوستان در بخش «هنر و تجربه» اين بود که با ايجاد تنوع در اين بخش، تنها سراغ فيلم هاي هنري و تجربي به معناي خاص خود نروند و فيلم هاي قصه گو را نيز در اين گروه راه دهند تا مخاطبان بيشتري به اين بخش جذب شود.

محمدزاده در پايان گفت: بايد ببينم بعد از جشنواره نگاه منتقدان و مخاطبان به اين فيلم چگونه خواهد بود و آيا امکان تبديل پروانه ساخت و نمايش «چهارشنبه» به سينمايي وجود دارد يا خير. اگر نتوانيم پروانه نمايش سينمايي براي اين فيلم بگيريم، «چهارشنبه» را در گروه سينمايي «هنر و تجربه» اکران مي کنيم.

نظرات
نظر خود را بنویسید:
مطالب مرتبط
عضویت در خبرنامه 7فاز

برای اطلاع از مطالب جدید 7فاز ایمیل خود را وارد نمایید.


استفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز