سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر با 7فاز/صامتی: با ما تسویه نکرده‌اند/ موتمن: نباید به رسانه‌ها می‌گفتند!

07بهمن1394 0
اما بخش ديگري از صحبت‌هاي صامتي كه مي‌گويد با تمام اين تفاسير همه عوامل با قلبشان به توليد اين فيلم كمك كرده‌اند، جالب توجه است، او از هيات داروان مي‌خواهد اين فيلم را توقيف كنند: «اي كاش اعضاي شوراي داوري با هشدار توقيف «آخرين بار كي سحر را ديدي؟» در جشنواره فجر مطالبات مالي عوامل اين اثر را از عصمتي و موتمن دريافت مي‌كردند، چون آن‌ها علاقه زيادي به راه رفتن بر روي فرش قرمز يا حضور در جشنواره و خلاصه هر مسئله‌اي كه آن‌ها را در كانون توجه قرار بدهد، دارند به همين خاطر خيلي راحت‌تر با مجموع عوامل فيلم تسويه حساب مي‌كردند.»

 به نقل از آي سينما ژاله صامتي، بازيگر فيلم «آخرين بار کي سحر را ديدي؟» آخرين ساخته فرزاد موتمن که در بخش سوداي سيمرغ جشنواره فيلم فجر امسال نيز حضور دارد، با اشاره به بدحسابي تهيه‌کننده اين فيلم خواستار توقيف آن از سوي هيات داوران شد! از سوي ديگر، موتمن که تمايلي به حرف زدن درباره بدحسابي تهيه‌کننده فيلمش ندارد، در گفت و گو با آي‌سينما اين بحث‌ها را درون‌گروهي دانست و کشاندن آن به رسانه‌ها را غيرقانوني خواند.

پيش از واکنش تند و اعتراض‌آميز ژاله صامتي، بازيگر تئاتر، سينما و تلويزيون به عدم تسويه حساب کامل براي فيلم «آخرين بار کي سحر را ديدي؟»، ماجراي مشابهي درباره فريبرز عرب‌نيا، اولين حاشيه براي اين فيلم را رقم زده بود.

سعيد عصمتي، تهيه‌کننده اين فيلم آذرماه امسال، عرب‌نيا را مقصر يکي از توقف‌هاي اين فيلم سينمايي دانسته بود. به گفته او، اين بازيگر پيش از سررسيد قسطش، درخواست پول کرده و فيلم را متوقف کرده بود که به دنبال آن، عصمتي از شکايت از اين بازيگر خبر داد. اما عرب‌نيا نيز ساکت نماند و ادعاهاي اين تهيه‌کننده را تکذيب کرد. به گفته او، تا آخرين لحظه پاي قراردادش بوده است و تاخير و توقف‌ها به خاطر اختلاف عصمتي با عوامل فيلم بوده که در نهايت به شکايت 29 تن از آن‌‌ها، از جمله خود عرب‌نيا انجاميده است.

حالا ژاله صامتي، ديگر بازيگر اين فيلم هم با گذشت 50 روز، از دريافت نکردن مطالباتش از اين تهيه‌کننده خبر داده است. او در اين‌باره‌ به برنا گفته: «طي سه قسط بايد تهيه‌کننده اين پروژه با من تسويه حساب مالي مي‌کرد که متاسفانه قسط اول و دوم را هرکدام با تاخير 25 الي 30 روز دريافت کردم و هنوز پس از پشت سر گذاشتن يک ماه و اندي نتوانسته‌ام دو سوم باقي مانده پول خود از اين پروژه را دريافت کنم.» همچنين، چک قسط پاياني او از سوي موتمن بوده است که آن نيز برگشت خورده.

پيش از اين عرب‌نيا تهديد کرده بود درباره سابقه عصمتي که در دولت قبل وارد سينما شده، صحبت‌ خواهد کرد و صامتي نيز با اشاره به اين‌که او را در سينما نمي‌شناسد، در اين‌باره مي‌گويد: «آوازه مديريت توليد اين اثر سينمايي طوري بين اهالي سينما پيچيده که ديگر هيچ سينماگري با وي همکاري نخواهد کرد، ايشان به هيچ‌کدام از تعهدات خودشان نسبت به عوامل اين پروژه عمل نکرده است.»

عرب‌نيا در گفت و گو با سينما، درباره عصمتي ادعا کرده بود: «اين آقا از لحاظ حقوقي تهيه‌ کننده نيست و يکبار هم در خانه سينما محکوم به پرداخت طلب من و تمديد قرارداد شده ولي‌ هنوز طلب من را پرداخت نکرده است.» و صامتي نيز از طرح شکايت دوباره در خانه سينما، درباره اتفاقات اين فيلم خبر داده است: «شکايت خودم را به شوراي داوري خانه سينما در چندين نوبت اعلام کردم که متاسفانه خروجي يا نتيجه خاصي در پي نداشت و نهايتا اعلام کردند که 11 بهمن با فرزاد موتمن در جلسه‌اي به ميزباني خانه سينما اين مسئله را حل و فصل کنيم.» اين بازيگر، البته معني اين جلسه را نمي‌داند چون از نظر او مسائل مالي، روشن و شفاف است.

اما بخش ديگري از صحبت‌هاي صامتي که مي‌گويد با تمام اين تفاسير همه عوامل با قلبشان به توليد اين فيلم کمک کرده‌اند، جالب توجه است، او از هيات داروان مي‌خواهد اين فيلم را توقيف کنند: «اي کاش اعضاي شوراي داوري با هشدار توقيف «آخرين بار کي سحر را ديدي؟» در جشنواره فجر مطالبات مالي عوامل اين اثر را از عصمتي و موتمن دريافت مي‌کردند، چون آن‌ها علاقه زيادي به راه رفتن بر روي فرش قرمز يا حضور در جشنواره و خلاصه هر مسئله‌اي که آن‌ها را در کانون توجه قرار بدهد، دارند به همين خاطر خيلي راحت‌تر با مجموع عوامل فيلم تسويه حساب مي‌کردند.»

بازيگر «يحيي و گلابتون» و «گيلانه» همچنين با اشاره به اين‌که 23 روز پس از پايان قراردادش نيز با اين گروه مانده است، صداگذار، صدابردار و گروه فيلمبرداري و نورپرداز اين پروژه را نيز درگير چنين مشکلاتي با سرمايه‌گذار مي‌داند. به گفته او، حتي چک‌هايي با مبلغ ناچيز زير يک ميليون تومان هم وصول نشده‌اند.

اين بازيگر با اشاره به اين‌که نمي‌داند موتمن چطور در نشست خبري اين فيلم در چشم عوامل آن نگاه خواهد کرد، خطاب به کارگردان «آخرين‌بار کي سحر را ديد؟» مي‌گويد: «واقعا براي چه و به چه قيمتي بايد اين‌گونه دست به توليد فيلم بزنيم که توام با دلخوري مجموع عوامل اثر باشد؟»

با اين حساب، با فرزاد موتمن کارگردان اين فيلم تماس گرفتيم. اين کارگردان که مايل به صحبت درباره حاشيه‌هاي فيلمش نيست و درباره بدحسابي عصمتي تهيه‌کننده آخرين اثرش صحبتي نمي‌کند با انتقاد از رفتار صامتي بازيگر فيلمش، به آي‌سينما مي‌گويد: «اين‌ها بحث‌هاي درون يک گروه است و اين شکل مصاحبه در رسانه‌ها غير قانوني است. اين حرف‌ها نبايد از سوي گروه به مطبوعات کشانده شود.»

موتمن با تمام اين احوال معتقد است نشست خبري فيلمش در جشنواره فيلم فجر به هيچ مشکلي برنخواهد خورد. بايد منتظر ماند و ديد تا آن زمان بحث‌هاي پيش آمده درباره تسويه حساب عوامل «آخرين بار کي سحر را ديدي؟» حل و فصل خواهند شد يا خير؟

نظرات
نظر خود را بنویسید:
مطالب مرتبط
عضویت در خبرنامه 7فاز

برای اطلاع از مطالب جدید 7فاز ایمیل خود را وارد نمایید.


استفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز