سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر با 7فاز/ایوبی: مدل گفت‌وگوهای برجام را اجرا کردیم و جواب گرفتیم

10بهمن1394 0
 شب گذشته مراسم رونمايي از مجموعه آثار برگزيده سي و سه دوره جشنواره فيلم فجر كه سيمرغ بلورين بهترين فيلم را دريافت كردند با عنوان «بر بال سيمرغ» در موزه سينما برگزار شد. در اين مراسم حجت الله ايوبي، رييس سازمان سينمايي، علي ربيعي وزير كار رفاه و تعاون، محمد حيدري دبير سي و چهارمين دوره جشنواره فيلم فجر و ابوالحسن داوودي به سخنراني پرداختند.

به نقل از آي سينما، شب گذشته مراسم رونمايي از مجموعه آثار برگزيده سي و سه دوره جشنواره فيلم فجر که سيمرغ بلورين بهترين فيلم را دريافت کردند با عنوان «بر بال سيمرغ» در موزه سينما برگزار شد. در اين مراسم حجت الله ايوبي، رييس سازمان سينمايي، علي ربيعي وزير کار رفاه و تعاون، محمد حيدري دبير سي و چهارمين دوره جشنواره فيلم فجر و ابوالحسن داوودي به سخنراني پرداختند.

«بر بال سيمرغ» نام مجموعه فيلم هاي برگزيده جشنواره فيلم فجر است، که شب گذشته از آن رونمايي شد. در اين مجموعه تمام فيلم هايي که توانستند سيمرغ بلورين بهترين فيلم را از جشنواره فجر دريافت کنند، ديده مي شود. در اين مجموعه فيلم هايي چون:

«ديار عاشقان» به کارگرداني حسن کاربخش ، «پرواز در شب» (رسول ملاقلي پور) ، «مترسک» (حسن محمد زاده)، «در مسير تندباد» ( مسعود جعفري جوزاني جوزاني) ، «مهاجر» (ابراهيم حاتمي کيا)، «آپارتمان شماره 13» (يدالله صمدي) ، «نياز» (عليرضا داوودنژاد)، «از کرخه تا راين» ( ابراهيم حاتمي کيا)، «روز واقعه» (شهرام اسدي)، «پدر» (مجيد مجيدي)، «بچه هاي آسمان» (مجيد مجيدي)، «آژانش شيشه اي» ( ابراهيم حاتمي کيا)، «هيوا» (رسول ملاقلي پور)، «بوي کافور عطر ياس» ( بهمن فرمان آرا)، «باران» (مجيد مجيدي) ، «خانه اي روي آب» (بهمن فرمان آرا)، «ديوانه اي از قفس پريد» (احمدرضا معتمدي)، «مهمان مامان» (دارويش مهرجويي)، «خيلي دور، خيلي نزديک» (رضا مير کريمي)، «به نام پدر» (ابراهيم حاتمي کيا)، «روز سوم» ( محمد حسين لطيفي)، «به همين سادگي» (رضا مير کريمي)، «ترديد» (واروژ کريم مسيحي)، «به رنگ ارغوان» ( ابراهيم حاتمي کيا)، «جرم» (مسعود کيميايي)، «روزهاي زندگي» (پرويز شيخ طادي)، «آذر، شهدخت، پرويز و ديگران» (افخمي)، «رخ ديوانه» (ابوالحسن داوودي) وجود دارد، که علاقمندان به سينما مي توانند با خريد اين مجموعه، اين فيلم ها را مشاهده کنند. البته در اين مجموعه مي توان به نبود فيلم هاي کارگردانان معتبري همچون اصغر فرهادي، رخشان بني اعتماد، کيانوش عياري، پوران درخشنده، علي حاتمي، سيروس الوند، بهرام بيضايي، کيومرث پوراحمد، ناصر تقوايي، احمدرضا درويش و تهمينه ميلاني اشاره کرد که با توجه به دريافت سيمرغ بلورين بهترين کارگرداني، هيچ گاه نام فيلم هاي آنها در بخش بهترين فيلم نتوانست سيمرغ بلوريني دريافت کنند.

آنچه در مراسم رونمايي «بربال سيمرغ» گذشت

در ابتداي اين مراسم، ابوالحسن داوودي کارگردان «رخ ديوانه» که سال گذشته توانسته بود با اين فيلم سيمرغ بلورين بهترين فيلم را از جشنواره فجر دريافت کند به روي سن آمد و با ابراز خرسندي از گردآوري اين مجموعه گفت: «خوشبختانه همتي شکل گرفته و تاريخچه دوران جواني، ميانسالي و آغاز پيري ما را يادآوري مي‌کند که مجموعه بسيار جذابي است و اميدوارم در 30، 40 سال آينده که ما نبوديم، اين مجموعه ادامه پيدا کند و تاريخچه سينماي ايران حفظ شود. انشاءالله که اين سينما همچنان پايدار باشد. »

بعد از گفته هاي داوودي، حجت الله ايوبي، رييس سازمان سينمايي پشت ميکروفون قرار گرفت و با تقدير از حضور علي ربيعي وزير کار، او را وزيري سينمادوست معرفي کرد. ايوبي در ادامه با اشاره به زمان مسئوليت خود به عنوان رايزن فرهنگي ايران در کشور فرانسه گفت «در آن دوره با کمک خانه سينما 30 سال سينماي ايران را که شامل فيلم‌هاي بلند، کوتاه و مستند بود گردآوري کرديم و مدت‌ها اين مجموعه بهترين هديه ما به خارجي‌ها بود.»

رييس سازمان سينمايي با تشکر از محمد حيدري دبير سي و چهارمين دوره جشنواره فيلم فجر، که گردآوري اين مجموعه را به عهده داشت، گفت: «اين مجموعه به جوانان سينماگر يادآوري مي‌کند که اگر امروز مي‌توانند بدرخشند به خاطر گذشته پرافتخار سينماي ماست و اگر مي‌خواهند به قله‌ها برسند حتما به اين مجموعه نياز خواهند داشت.»

ايوبي در ادامه به گفت و گوهاي خود با مديران نهادهايي نظير «حوزه هنري» و «صداوسيما» اشاره کرد: «با کمک دستگاه‌هاي ديگر روزهاي بهتري در انتظار سينماي ماست. خوشحاليم کساني که به دلايلي به سينما بدگمان شدند با گفت‌وگوهايي که انجام داديم امروز با ما همراه و همکار شده‌اند. حوزه هنري با ساخت سالن‌هاي سينما به کمک اين هنر آمده و چندي پيش نيز جلسه‌اي با رئيس سازمان صداوسيما داشتيم که جلسه بسيار خوبي بود و در اين گفت‌وگو دريافتم که آقاي سرافراز سينما را رقيب سينما نمي‌داند.»

حجت الله ايوبي معتقد است، درخصوص مشکلات داخلي هم مي بايست نظير گفت و گوهاي برجام را اجرا کرد: « يکسال گذشته وقت زيادي براي گفت‌وگو با برخي نهادها از جمله کميسيون فرهنگي مجلس شوراي اسلامي گذاشتيم و به قول آقاي روحاني، اين گفت‌وگوهاي برجامي هميشه جواب مي‌دهد و افرادي که پرسش‌ها و ابهام‌هايي درباره سينما داشتند پاسخ‌شان را گرفتند و امروزه به کمک ما آمدند.»

ايوبي در پايان صحبت هاي خود به اعتراض هاي برخي از کارگردانان که فيلم هايشان نتوانستند به بخش اصلي جشنواره فيلم فجر راه يابند، واکنش نشان داد و گفت که به آنها حق مي دهد و از اعتراض آنها ناراحت نمي شود: «حس و حال اين هنرمندان را درک مي‌کنم. مي‌دانم براي يک فيلمساز چقدر سخت است که بعد از مدت‌ها تلاش، فيلمش به جشنواره راه نيابد. اما به هر حال هر مسابقه‌اي آدابي دارد که بايد آن را رعايت کرد و تلاش مي‌کنيم که فيلم‌هايي که شايسته اکران خوب هستند، در شرايط مناسبي نمايش داده شوند. اعتراض حق هنرمنداني است که فيلمشان به جشنواره راه پيدا نکرده است. من از دست آنان ناراحت نمي‌شوم بلکه از ناراحتي‌شان ناراحت مي‌شوم و همه اينها را به حساب شکوه جشنواره فجر مي‌گذارم.»

بعد از گفته هاي ايوبي، نوبت به مهمان ويژه اين مراسم، علي ربيعي وزير کار رسيد که به روي سن بيايد. ربيعي با بيان اينکه هيچ گونه اعتقادي به دسته بندي در سينما ندارد، گفت: «کساني که محبوب مردم شده‌اند مي‌دانند که بخشي از اين محبوبيت به تلاش خودشان برمي‌گردد و بخش ديگري از آن به خاطر مردم است. ما نياز داريم فيلم‌هايي بسازيم درباره اميد. خيلي بد است که جوانان ما آينده خود را اميدوارکننده ندانند، خيلي بد است فقرا احساس کنند کسي آنها را نمي‌بيند، خيلي بد است که آينده را روشن نبينيم. همه بايد به هم کمک کنيم و در رنج يکديگر شريک شويم.»

ربعي در پايان با اشاره به تلاش هاي دکتر حسن روحاني درباره حل و فصل مشکلات سينماگران گفت: «يقين دارم آقاي دکتر روحاني هم فهم و درکي عالي از هنر و سينما دارد اما اگر دولت به اندازه مورد انتظار هنرمندان در کنارشان نيست، به دليل محدوديت‌هايي است که با آنان دست به گريبان است. بايد سال‌ها کار کنيم تا به تعادلي برسيم.»

در اين مراسم که اجراي آن به عهده محمد سلوکي بود هنرمنداني نظير لوريس چکناواريان، حجت الله ايوبي، عليرضا رضاداد، ابوالحسن داوودي، مهتاب کرامتي، محمد حيدري، مجيد مظفري، دکتر ربيعي وزير کار، کتايون رياحي، صدري مدير عامل رايتل، شهرام اسدي، عليرضا داوودنژاد، اصغر پور حاجريان، شمسي فضل الهي، رويا تيموريان، جهانگير کوثري، مرتضي رزاق کريمي، اسدالله نيک نژاد، محمد رضا عباسيان، رحمان سيفي آزاد، سعيد سعدي و... حضور داشتند که به اتفاق يکديگر در فضاي مجاور سالن موزه سينما کيک تولد سي‌وچهارمين جشنواره فيلم فجر بريدند.

نظرات
نظر خود را بنویسید:
مطالب مرتبط
عضویت در خبرنامه 7فاز

برای اطلاع از مطالب جدید 7فاز ایمیل خود را وارد نمایید.


استفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز