سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر با 7فاز/در افتتاحیه جشنواره سی و چهارم چه گذشت

12بهمن1394 0
سي و چهارمين دوره جشنواره فيلم فجر ساعتي پيش با حضور جنتي وزير ارشاد، ربيعي وزير كار، گودرزي وزير ورزش و جوانان، رئوساي سازمان سينمايي، دست اندركاران جشنواره سي و چهارم، تعداد كثيري از اهالي سينمايي و چهره هايي كه در جشنواره اسمال فيلم دارند و البته اهالي رسانه در تالار وحدت برگزار شد.

به نقل از آي سينما سي و چهارمين دوره جشنواره فيلم فجر ساعتي پيش با حضور جنتي وزير ارشاد، ربيعي وزير کار، گودرزي وزير ورزش و جوانان، رئوساي سازمان سينمايي، دست اندرکاران جشنواره سي و چهارم، تعداد کثيري از اهالي سينمايي و چهره هايي که در جشنواره اسمال فيلم دارند و البته اهالي رسانه در تالار وحدت برگزار شد.

يکي از جالب ترين نکات مراسم سر وقت بودن آن بود و دقيقا ساعت 19 مراسم آغاز شد.

مراسم با اجراي احسان کرمي آغاز شد و اجراي مولانا خواني پخش کليپي از زنده ياد خسرو شکيبايي از بخش هاي ابتدايي مراسم بودند. پس از آن محمد حيدري دبير جشنواره برخلاف قولي که براي نبود سخنراني در مراسم افتتاحيه داده بود پشت ميکروفن قرار گرفت و چند دقيقه اي براي حاضران به سخن پرداخت و در آن سال جديدي سينماي ايران را به همه مردم و اهالي سينما تبريک گفت.

پس از صحبت هاي حيدري اهداي جوايز بخش هاي تبليغاتي اعم از بهترين عکس، پوستر و آنونس و تيزر برگزار شد. اولين سيمرغ جشنواره سي و چهارم را محمد بدرلو براي فيلم «اعترافات ذهن خطرناک من» در رشته بهترين عکس دريافت کرد از جلال حميدي براي فيلم «ارغوان» هم تقدير ويژه شد. بدرلو از اين که توجه دوباره اي به بخش اقلام تبليغي شده تشکر کرد.

سيمرغ بلورين بهترين آنونس و تيزر هم پس از تقدير ويژه از معين کريم الديني براي فيلم «آتلان»، به محسن امير يوسفي «خواب تلخ» اهدا شد. اما امير يوسفي که بالاخره از جشنواره فجر سيمرغ گرفت با توپ پر پشت ميکروفن قرار گرفت. امير يوسفي که خود را «معضل امير يوسفي» معرفي کرد. در صحبت هايش با اشاره به سختي هايي که براي اکران فيلم خواب تلخ پس از دوازده سال کشيده از مردم به خاطر استقبال بالايي که از فيلم کرده اند تشکر کرد و ابراز نارضايتي خود را از اين نمي تواند چندان به تبليغ فيلم بپردازد ابراز کرد.

اما امير يوسفي بلافاصله بحث را به فيلم پرحاشيه اش «آشغال هاي دوست داشتني» کشاند او با تشکر از ايوبي به دليل راه اندازي گروه «هنر و تجربه» از اين که نسبت به فيلم «آشغال هاي دوست داشتني» بي توجهي مي شود گلايه کرد، اميريوسفي به جاي خالي بازيگران اين فيلم در مراسم افتتاحيه جشنواره سي و چهارم اشاره کرد گفت: « من اميدوارم بودم در دولت تدبير و اميد مشکل اين فيلم حل شود که باز هم اين اتفاق نيفتاد. يکي از معروف‌ترين شعارهاي تبليغاتي حسن روحاني اين جمله معروف بود که من سرهنگ نيستم، حقوقدانم. با اين جمله اميد داشتيم که اين حقوق مندي در سينماي ايران جاري و ساري باشد اما من در اين مدت از سازمان سينمايي چيزي جز يک پادگان نظامي نديده‌ام.»

او با اشاره به اين نکته که بيش از دو سال است سکوت کرده و اعتراض نمي کند گفت:« به هيچ جشنواره‌اي نرفتم و فيلم «آشغال‌هاي دوست‌داشتني» را در هيچ جا نمايش ندادم به اين اميد که در کشور خودم اين فيلم نمايش داده شود ولي متاسفانه اين اتفاق نيفتاد. من ناراحت هستم فيلم «آشغال‌هاي دوست داشتني» در دولتي ديده نشد که به تدبير و اميد نامگذاري شده است.» او جايزه اش را به شهاب حسيني تقديم کرد آن هم به واسطه اينکه سر حرفش ماند. گرفتن سيمرغ اميريوسفي همزمان شد با آمدن علي جنتي وزير ارشاد که او هم از اين فرصت استفاده کرد و اعتراض خود را به گوش وزير رساند.

علي باقري هم که با لباس محلي در مراسم حاضر بود براي طراحي پوستر فيلم «من مي خوام شاه بشم» سيمرغ بلورين بهترين پوستر جشنواره سي و چهارم را به دست آورد.  باقري هم با ابراز خوشحالي از دريافت جايزه اش خوشحالي اش را با ديگر مستندسازان تقسيم کرد.

حجت الله ايوبي هم سخنران بعدي مراسم بود که اتفاقا سخنراني اش طولاني هم شد. ايوبي با تبريک سال نوي سينماي ايران و تبريک برجام، سالي که گذشت را يک سال خوب براي سينماي ايران دانست و به اعتقاد مردم در اين سال با سينما آشتي کردند و کارهاي مهمي در اين عرصه به سرانجام رسيد و نويد بخش سالي بهتر براي سينماي ايران را داد. او که در ميان صحبت هايش هر از چند گاهي از شعرهاي مولانا هم مي خواند در ادامه به نسل جوان و پوياي سينماي ايران اشاره کرد و جشنواره سي و چهارم را جشنواره نوگرايانه اي دانست.

ايوبي در پايان صحبت هايش با اشاره به شهداي مقاومت و مدافعان حرم جشنواره فجر را به آن ها تقديم کرد و پس از پايان صحبت هاي ايوبي هم کليپي از مجموعه فعاليت هاي شهيد سياح طاهري، شهيد مدافع حرم پخش شد و خانواده اين شهيد روي سن آمدند تا از آن ها تقدير شود. رخشان بني اعتماد، مهتاب کرامتي، فاطمه معتمدآريا و سيده زهرا حسيني نويسنده کتاب دا انجام شد و هر کدام به شکل جالبي به شرح خاطراتي از اين شهيد پرداختند تا نشان دهند که سينمايي ها هم به خوبي با قهرمانان خود آشنا هستند.

پس از اين مراسم مراسم چهار بزرگداشت جشنواره آغاز. در دو بزرگداشت اول که براي مهدي فخيم زاده و محمد مهدي دادگو مهناز افشار به احسان کرمي مجري مراسم اضافه شد. اهداي جوايز بزگداشت فخيم زاده به عهده علي جنتي وزير ارشاد و مريلا زارعي بود. البته قرار بود همه مهمان ها با همسران خود روي صحنه بيايند که همسر فخيم زاده به علت پا درد نتوانست اين کار را انجام دهد و مريلا زارعي لوح سپاس را براي او برد.

زارعي در تقدير از فخيم زاده گفت:« امروز با گذشت 20 سال از اولين همکاري با فخيم زاده ، هز وقت دچار مشکل مي شوم دوباره به گنجينه آموزه هاي ايشان مراجعه مي کنيم. او به ما گفت که براي بودن در سينماي ايران بايد بازيگر خوبي بود و بازيگر خوبي بودن يعني به خود اعتماد داشتن.»

جنتي هم در صحبت هاي خود با اشاره به اين نکته که حضور دو وزير ورزش و جوانان و و کار و امور اجتماعي در مراسم افتتاحيه جشنواره فيلم فجر نشان دهنده توجه دولت تدبير و اميد به مقوله سينما است از همه فعالان اين عرصه تشکر کرد. او که به قول خودش مثل همه سياسيون وقت نمي کند خيلي سريال و فيلم ببيند به دو سريال «خواب و بيدار» و «ولايت عشق» که هر دو به کارگرداني فخيم زاده بودند اشاره کرد و به خاطر ديدن همين دو سريال از فخيم زاده او را يک شخصيت همه فن و حريف، بازيگر، کارگردان، شاعر، نوازنده، بدلکار و رزمي کار حرفه اي دانست.

فخيم زاده هم با اشاره به اين نکته که وقتي دبير جشنواره به او براي بزرگداشت زنگ زده گفته: «چه بزرگداشتي؟ من هنوز بزرگ نشده ام. هنوز صداي توپ مي آيد من به کوچه مي روم و گل کوچيک بازي مي کنم.» براي برگزاري اين مراسم از همه تشکر کرد.

براي بزرگداشت محمد مهدي دادگو تهيه کننده با سابقه سينما، حجت الله ايوبي و فاطمه معتمدآريا روي سن رفتند و در کنار مهناز افشار قرار گرفتند. يکي از نکات جالب مراسم افتتاحيه اينجا بود که هر بار معتمدآريا روي سن رفت با تشويق بي وقفه حضار مواجه شد.

فاطمه معتمدآريا از اين که زير سايه بزرگان سينماي ايران ايستاده ابراز خوشحالي کرد و دادگو را جزو توابغ سينماي ايران دانست. مردي که به قول او دانشش خردمندانه است و به او آموخت که سينما علم و هنر و مهر است. ايوبي هم با اشاره به اين نکته که نبود دادگو هر روز در کنار هالي سينما احساس مي شود و ژرف‌نگري و مديريت او را زبانزد دانست و گفت دادگو هميشه اصل را بر مبناي خرد جمعي گذاشته است.

دادگو هم که از اجراي ايده آمدن با همسرش روي سن بسيار راضي بود گفت:« توجه به خانواده براي من بسيار مورد توجه بود و اين ابتکار را خيلي مي پسندم و دوست دارم ادامه پيدا کند. کار هنر و سينما پشتوانه و عقبه‌اي دارد که حتما به خانواده بر مي‌گردد و نبايد از آن غافل شد. از مصائب و مشقات همسران هنرمندان نبايد غافل شد.» دادگو در پايان از احمد حامد، همسر معتمد آريا هم به دليل اينکه در روزگار سختي اين هنرمند در کنار او بوده تقدير کرد. حرف‌هاي دادگو باعث شد معتمدآريا اشک بريزد و احساسات خود از حوادث اخير را اين‌گونه به نمايش بگذارد.

سپس علي جنتي وزير ارشاد هم به سخنراني طولاني اي پرداخت که در آن از تمام ويژگي هاي فعلي سينماي ايران و پيشرفت هايي که در زمينه هاي مختلف روز به روز بيشتر مي شوند نام برد او از جشنواره فيلم فجر به عنوان مهم ترين عرصه سينماي اسلامي در جهان نام برد و آن را فاقد هر گونه زند و بند سياسي دانست. او در بخش پاياني صحبت هايش هم از تشکيل کميته پسابرجام در سينما خبر داد و گفت:« شرايط مستعدِ پسابرجام، موقعيت ممتازي براي سينماي ايران است از اين رو براي بهره‌برداري از اين موقعيت ويژه، انجام تحولات ساختاري در بخش بين‌الملل سينماي ايران الزامي است.»

جنتي در پايان يادي از هنرمندان فقيد کرد و از سينماگران، اهالي رسانه، رئيس سازمان سينمايي و تيم برگزاري جشنواره تشکر نمود و از ربيعي وزير کار هم به دليل همه حمايت هاي مادي و معنوي اش تشکر ويژه کرد.  

در ادامه مراسم افتتاحيه کليپي با محوريت گراميداشت هنرمندان فقيد و تازه درگذشته سينماي ايران در سال گذشته نمايش داده شد و پس از نمايش اين کليپ گروه موسيقي حجت اشرف زاده، به اجراي ترانه پرداختند.

اما در بخش دوم بزرگداشت ها بهرام رادان به عنوان مجري وارد مراسم شد و از ربيعي وزير کار و داوود کيانيان برادر رضا کيانيان دعوت کرد تا مراسم بزرگداشت او را برگزار کنند. رضا کيانيان در مراسسم بزرگداشتش با اساره به اين نکته که در زندگي ايراني ها شانس نقش مهمي ايفا مي کند گفت:«مثلاً در هنگام تولد معلوم نيست در چه خانواده اي به دنيا مي آييم و  بزرگ مي شويم. من شانس آوردم چون معلم بزرگي مانند برادرم همچون داوود داشتم که به واسطه او وارد فعاليت تئاتر شدم. شانس بعدي من در مدرسه بود و بعد در زمينه ازدواج به واسطه همسرم شانس آوردم. همسري از خانواده سهراب سپهري. بعد از آن فرزندم علي شانس بعدي من بود. بعد از آن بازيگران، کارگردانان و عوامل خوب سينما از شانس هاي من بودند که با آن‌ها همکار شدم تا اينکه امروز در اينجا از من تقدير شود و من از همه اين دوستان و خداوند سپاسگزارم.»

داوود کيانيان هم با ذکر خاطره بامزه اي از سختي هايي که مادرش در به دنيا آوردن رضا کشيده گفت:« از زماني که به دنيا آمد هم هيچ وقت نتوانست در فضاي تنگ و تاريک آرام بگيرد و هر وقت در اين فضا ها قرار مي‌گرفت فضا را با شعر و خواندن و چيزهاي ديگر براي خودش باز مي‌کرد. کاري که امروز سينما هم بايد براي خودش انجام دهد» پس از آن داوود کيانيان براي سومين بار از معتمدآريا خواست روي صحنه بيايد تا او در اين زيمنه يک رکورد در جشنواره سي و چهارم به جا بگذارد. ربيعي هم در سخناني کوتاه رضا کيانيان را بازيگر فوق العاده اي دانست و چند مثال از فيلم ها و تئاتري هايي که از او زد تا نشان دهد که او چه قدرت بازيگري خوبي دارد.

آخرين مراسم بزرگداشت جشنواره هم متعلق بود به رويا تيموريان که براي برگزاري آن از ويشکا آسايش و محمد حيدري دبير جحشنواره دعوت شد تا روي سن بروند. تيموريان همراه با همسرش مسعود رايگان روي صحنه آمد و از اين که اين مراسم را براي او برگزار کرده اند ابراز خوشحالي کرد و گفت:« از همه کساني که در پروژه هاي مختلف حتي آب و چايي در دست من گذاشتند تا کسي که در راس امور بودند، تشکر مي کنم. از استادانم سمندريان، رفيعي و رکن الدين خسروي. از علي جنتي وزير فرهنگ و ارشاد تشکر مي‌کنم که در مقابل بي‌احترامي‌هايي که به بانوي سينماي ايران شد، واکنش نشان داد و از همسرم و دخترهاي نازنينم بسيار تشکر مي‌کنم.» رايگان هم تيموريان را فردي دانست که عاشق زندگي و مردم و حرفه اش او تيموريان را حقيقتي شاد در زندگي اش دانست در پايان هم در وزير ارشاد خواست سال ديگر براي بهرام بيضايي بزرگداشت بگيرند آن هم در حد و منزلتش.

اين مراسم پس از قريب به سه ساعت به پايان رسيد.

نظرات
نظر خود را بنویسید:
مطالب مرتبط
عضویت در خبرنامه 7فاز

برای اطلاع از مطالب جدید 7فاز ایمیل خود را وارد نمایید.


استفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز