سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر با 7فاز/جشنواره‌ای که با اهالی رسانه مهربان نیست

13بهمن1394 0
اولين روز از سي و چهارمين جشنواره فيلم فجر با حواشي و اعتراض‌هايي از سوي اهالي سينما و مطبوعات همراه بود كه اين اعتراض‌ها نسبت به دوره هاي قبلي زودتر آغاز شد.

به گزارش خبرگزاري مهر، روز گذشته دوشنبه 12 بهمن ماه اولين روز از سي و چهارمين جشنواره بين المللي فيلم فجر در کاخ جشنواره يا همان برج ميلاد برگزار شد. در کاخ جشنواره اصحاب رسانه، مطبوعات و هنرمندان به تماشاي فيلم هاي حاضر در اين رويداد بزرگ سينمايي مي نشينند و فيلم ها از سوي حاضران مورد نقد جدي قرار مي گيرد.

اما اولين روز از سي و چهارمين جشنواره فيلم فجر کم حاشيه نبود.

*جدول اولين روز از برنامه هاي کاخ جشنواره از ساعت 14:30 با نمايش فيلمي از بخش سينما حقيقت آغاز شد. اين در حالي است که پيش از اين از اصحاب رسانه و منتقدان خواسته بودند تا ساعت 11 صبح در برج ميلاد حضور داشته باشند تا بتوانند کارت هاي ورود به جلسه هاي نقد و بررسي را دريافت کنند، همين مساله سبب شده بود تا تعدادي از افراد بعد از دريافت کارت هاي خود در کاخ جشنواره معطل بمانند. البته همان روند دريافت کارت‌هاي مختلف و رنگارنگ بخش‌هاي مختلف فيلم فجر امسال هم کم دردسر و با هماهنگي نبود.

*نمايش فيلم ها در روز اول جشنواره با حاشيه هاي بسياري همراه بود که اين حاشيه ها از نمايش فيلم «برداشت دوم از قضيه اول» به کارگرداني پويان باقرزاده آغاز شد. اين فيلم در کاخ جشنواره در شرايطي نمايش داده شد که سيستم صوتي سالن نمايش فيلم با مشکل همراه شد و کارگردان تمام مدت نمايش فيلم به دنبال مسئول صدا و يا مسئولان جشنواره براي حل اين مشکل بود که به نتيجه هم نرسيد.

*فيلم دومي که با مشکل در زمان نمايش همراه شد، فيلم سينمايي «گيتا» به کارگرداني مسعود مددي بود. اين فيلم که قرار بود راس ساعت 18:30 در کاخ جشنواره نمايش داده شود، در ابتدا اعلام شد به دليل بروز مسائل فني فيلم با تاخير اکران مي شود و بعد از گذشت 30 دقيقه اعلام کردند که اين فيلم به دليل مشکلات فني اکران نمي شود. در نهايت ساعت 19:30 دقيقه ناگهان اعلام کردند که «گيتا» آماده نمايش است. بعد از حضور مهمانان در سالن نمايش و با شروع تيتراژ فيلم، مسعود مددي روي سن و جلوي پرده سينما رفت و اعلام کرد تا فيلم را قطع کنيد و بعد بيان کرد که هنوز عوامل فيلم داخل سالن نمايش نيامده اند. اين فيلم سينمايي نيز در طول اکران با مشکلات صوتي بسياري همراه بود که اعتراض کارگردان را به همراه داشت.

*اين درحالي است که مسعود مددي کارگردان فيلم گيتا از پيش اعلام کرده بود که نسخه نهايي فيلم هنوز آماده نيست و نمي تواند در روز اول جشنواره به نمايش گذاشته شود.

*با تاخير در اکران فيلم «گيتا»، فيلم هاي ديگر روز اول جشنواره از جمله «نقطه کور» به کارگرداني مهدي گلستانه و «نيمه شب اتفاق افتاد» به کارگرداني تينا پاکروان با بيش از يک ساعت تاخير در کاخ جشنواره به نمايش گذاشته شدند.

*يکي از مهمترين بخش هاي کاخ جشنواره فيلم فجر، بخش فرش قرمز و حضور عوامل فيلم ها روي آن است که متاسفانه اطلاع رساني دقيقي در رابطه با حضور عوامل فيلم ها روي فرش قرمز انجام نمي شد.

*از پيش قرار بود در فضاي بيروني کاخ جشنواره گذرگاه سيمرغ ساخته و آماده شود تا هنرمندان با گذر از آن سوژه هاي خوبي را براي عکاسان خبري فراهم کنند که اين گذرگاه در ساعت هاي آغازين روز اول، همچنان در حال آماده شدن بود و تنها در ساعت هاي پاياني شب عکاسان مي توانستند از اين گذرگاه براي عکس گرفتن از هنرمندان استفاده کنند. فضاي طراحي شده در اين بخش، مي توانست با بهترين کاربري تبديل به يک فضاي جذاب براي عکس باشد در حالي که نورپردازي مناسبي در اين فضا انجام نشده بود. اين گذرگاه با توجه به فضايي که در اختيار دارد، مي توانست تبديل به يک گذرگاه تاريخي از سينماي ايران شود.

*يکي از ديگر از حاشيه هاي روز اول جشنواره، اطلاع رساني نامناسب براي برگزاري جلسات پرسش و پاسخ فيلم ها بود. به گونه اي که ستاد خبري جشنواره از چگونگي و زمان برگزاري اين جلسات ابراز بي اطلاعي مي کرد.

*هر سال در کاخ جشنواره فيلم فجر، دبير جشنواره از همان روز اول در اين کاخ حضور پيدا مي کند و مستقيم به مسائل و مشکلات رسيدگي مي کند ولي محمد حيدري دبير سي و چهارمين جشنواره فيلم فجر در طبقه اصلي ديده نشد و يا ما او را نديديم، ولي بهروز غريب پور به عنوان مدير کاخ جشنواره در طبقه اصلي حضور داشت. البته سيدصادق موسوي مدير روابط عمومي نيز چندباري ديده شد.

*غيبت دبير سي و چهارمين جشنواره فيلم فجر در مراسم افتتاحيه بخش پوستر و عکس در روز اول جشنواره فيلم فجر در کاخ مردمي هم سوال برانگيز بود، وي همچنين در مراسم فرش قرمزهايي که در کاخ مردمي (پرديس ملت) برگزار شد، حضور نيافت.

*براي پاسخ گويي به سوالات و مشکلاتي که خبرنگاران در روز اول با آن مواجه بودند، هيچ نهاد پاسخگويي در برج ميلاد حضور نداشت و يا اگر حضور داشتند نسبت به مشکلات موجود ابراز بي اطلاعي مي کردند.

*غرفه هاي مربوط به شبکه هاي راديويي و تلويزيوني در روز اول جشنواره آماده نبود و خبرنگاران اين بخش تا ساعت ها مشغول آماده کردن غرفه هاي خود براي تصويربرداري و تهيه گزارش از هنرمندان حاضر در جشنواره بودند.

*با توجه به جدول بندي نامناسب کاخ جشنواره، شب گذشته و در اولين روز از جشنواره فيلم فجر، خبرنگاران و منتقدان ساعت 2 نيمه شب کاخ جشنواره را ترک کردند، اين در حالي است که امروز سه شنبه 13 بهمن ماه ساعت 10 جلسات نقد و بررسي در کاخ جشنواره برگزار مي شود و بايد براي پوشش خبري در کاخ حضور پيدا کنند. چنين برنامه ريزي براي کاخ جشنواره نشان مي دهد که هيچ دقت نظري نسبت به شرايط خبرنگاران که وظيفه آن ها اطلاع رساني دقيق به مردم و علاقمندان به سينما است، نشده است.

*حضور هنرمندان و سينماگران در کاخ جشنواره همراه با نمايش فيلم ها از سانس 18:30 پررنگ شد و براي فيلم هايي چون «گيتا»، «نقطه کور» و «نيمه شب اتفاق 

افتاد» صف هايي در برج ميلاد شکل گرفت.

نظرات
نظر خود را بنویسید:
مطالب مرتبط
عضویت در خبرنامه 7فاز

برای اطلاع از مطالب جدید 7فاز ایمیل خود را وارد نمایید.


استفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز