معرفی برندگان فیلم فجر 34/ «ایستاده در غبار» بهترین فیلم شد

23بهمن1394 1
برندگان سي و چهارمين جشنواره فيلم فجر در مراسم اختتاميه اين رويداد سينمايي معرفي و سيمرغ‌هايشان را دريافت كردند.

به گزارش خبرگزاري مهر، مراسم اختتاميه سي و چهارمين جشنواره فيلم فجر، عصر امروز پنجشنبه 22 بهمن ماه ساعت 19 با حضور مديران و سينماگران با قرائت قرآن و پخش سرود جمهوري اسلامي در برج ميلاد آغاز شد.

اجراي اين مراسم را محمد سلوکي و کارگرداني آن را محمد پرويزي برعهده دارد.

از ميان مديراني که در برج ميلاد حضور پيدا کرده اند مي توان به علي جنتي وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي، حسين نوش آبادي سخنگوي وزارت ارشاد، حسين فريدون دستيار ويژه رييس جمهور، حجت الله ايوبي رييس سازمان سينمايي، عليرضا تابش مديرعامل بنياد سينمايي فارابي و حسين مسافرآستانه مشاور رييس سازمان سينمايي اشاره کرد.

همچنين عوامل فيلم هايي که نامزد دريافت سيمرغ در اين دوره از جشنواره شده اند نيز در سالن حضور دارند. اين مراسم بدون فرش قرمز برگزار شد.

حميد فرخ‌نژاد، مهتاب کرامتي، محمد معتمدي، رضا کيانيان، نيکي کريمي، ابوالحسن داودي، سيد جمال ساداتيان، سيروس الوند، فرزاد موتمن، بهرام رادان، شهرام مکري، مجيد مظفري، پرويز پرستويي، فرهاد اصلاني، طناز طباطبايي، نسيم ادبي و ... از جمله هنرمندان حاضر در اين مراسم هستند.

محمد سلوکي در ابتداي اين مراسم خطاب به حاضران در مراسم اختتاميه اعلام کرد که محمد حيدري به دبير سي و چهارمين جشنواره فيلم فجر نامه نوشته است.

نامه دبير جشنواره به خودش

در ادامه محمد حيدري دبير سي و چهارمين جشنواره فيلم فجر روي صحنه آمد و در حالي که سکوت کرده و به جمعيت خيره مانده بود، صداي ضبط شده او که متن نامه را قرائت مي کند در سالن پخش شد. در بخش هايي از اين نامه آمده است: اين راه آمدم تا ببينم کجاهاي راه احتياج به ترميم دارد، کجاها اشتباه رفتم و چه کار بايد کرد.

در متن اين نامه آمده است:

«سلام
اين نامه را براي شما مي نويسم شايد عجيب باشد که خودت براي خودت نامه بنويسي و خودت به خودت بگويي که چگونه مي تواني بهتر باشي يا کجاي اين راه را بايد دوباره ترميم کني؛ هيچ قاضي و محکمه اي جز وجدان نمي تواند انسان را با خودش رو به رو کند و از اين ديدار در ميعادگاه مفهوم عمل باکي نداشته باشد، پس... من محمد حيدري متولد سال 1349 زاده ايران، همين خاک پر غرور براي شما آقاي حيدري دبير محترم فجر مي نويسم، جايگاهي که در آن قرار گرفته اي نه متعلق به تو نه بسياري ديگر پيش و پس از توست، روخانه اي است که محل گذر است و دوباره از آن نمي توان گذشت. بياموز از آن فرهنگ مدارا را که نيازمند جامعه مدني امروز است به دوستان نزديک باش و به رقيبان نزديکتر. بگذار شنيدن از ضعف هاي خويش را بياموزيم، بياموز جشنواره آوردگاه سليقه هاست. قياس در کار هنري امري نسبي است و انتخاب سخت ترين کار است اما چاره اي جز انتخاب نيست و همين انتخاب است که تراژدي را مي سازد، زندگي را مي سازد و در کنار رقابت، رفاقت را مي سازد.

آقاي حيدري ياد بگير امسال و اين جشنواره مي گذرد سيمرغ را تو نمي دهي. ديگران مي گيرند و اين هر دو در خانواده بزرگ سينما شکر خداوند را طلب مي کند و تنگ نظري را در اين ميان جايي نيست چرا که مهم برنده شدن نيست و بياموز که اصلا بردي و باختي وجود ندارد، سينما المپيک نيست، تصويري براي تشريح انديشه هاست و به اشتراک گذاشتن خويش با ديگران با آينه اي در دست در برابر جامعه اي که نسبت به آن همگي مسئوليم... و مردماني شريف که ما را مي بينند و قضاوتمان مي کنند.

از تو مي خواهم سروري فرو افتاده باشي و باور داشته باش تو نيز کامل نبودي و نخواهي بود، در رفع ضعف ها و نقص هاي خويش بکوشي و اگر حسني بود فراموشش کني. ديگر آنکه بداني همدلي و تعامل مسيري است براي ساختن چيزهايي است که نداريم تو را آقاي حيدري و سينماگران اين مُلک را به عنوان يک مخاطب سينما، به مدارا، همدلي و تعامل با يکديگر و دوستي و صلح و پرهيز از هر گونه قضاوت و داوري دعوت مي کنيم. اميد، اميد، اميد نقشي که آينده را مي سازد.»

پخش کليپ هاي مختلفي با موضوع پيام وزير ارشاد و رييس سازمان سينمايي، فعاليت دبيرخانه فجر، اقتصاد مقاومتي و مساله تحريم ها از ديگر بخش هاي مراسم بود.

برندگان بخش انيميشن

اولين بخش از اهداي جوايز مراسم اختتاميه سي و چهارمين جشنواره فيلم فجر به معرفي برگزيدگان بخش پويانمايي اختصاص داشت.

جايزه ويژه اين بخش ضمن تقدير از مجيد اسماعيلي براي فيلم «پادشاه آب»، به حامد کاتبي براي کارگرداني فيلم «در مسير باران» اهدا شد.

جايزه بهترين فيلم انيميشن به محمد امين همداني براي انيميشن «فهرست مقدس» تقديم شد.

همداني در اين مراسم عنوان کرد: امسال 8 انيميشن در جشنواره شرکت کرد و باعث شگفتي شد. دغدغه ما سيمرغ نيست و دغدغه‌مان ديده شدن است. مخاطب ما مسئولان فرهنگي کشور است.

وي ادامه داد: در سالي که انيميشن نام داشت و «شاهزاده روم» با وجود بي‌مهري‌ها به خوبي فروخت و ديده شد، 8 انيميشن در جشنواره حاضر شدند، انيميشن‌هايي که خودشان روي پاي خودشان ايستادند. در زماني که انيميشن مي‌خواهد خودش را ثابت کند، ما اميدواريم که به اين بخش توجه بيشتري شود.

برندگان بخش «هنر و تجربه»

از بين نامزدهاي بخش «هنر و تجربه» شامل «چهارشنبه» به کارگرداني سروش محمدزاده، «سگ و ديوانه عاشق» به کارگرداني علي محمد قاسمي، «مميرو» به کارگرداني هادي محقق، «نيم رخ ها» به کارگرداني زنده ياد ايرج کريمي و «يک شهروند کاملا معمولي» به کارگرداني مجيد برزگر تنديس ويژه اين بخش تقديم شد به سروش محمدزاده براي کارگرداني «چهارشنبه».

دومين تنديس اين بخش به زنده ياد ايرج کريمي کارگردان «نيم رخ ها» تقديم شد. مادر زنده ياد کريمي بعد از دريافت اين جايزه، با گريه گفت: جاي ايرج در اين مراسم خالي است.

برندگان بخش «سينماحقيقت»

در بخش بهترين فيلم مستند، ضمن تقدير از محمد شکيبانيا تهيه کننده و مهدي قربان پور کارگردان «زمناکو» سيمرغ بلورين اين بخش به A157 به تهيه کنندگي بهروز نوراني پور تقديم شد.

محمدرضا اصلاني يکي از اعضاي هيات داوران بخش مستند با بيان اين که مستند «A157 » را ستايش مي کند، خطاب به حاضران گفت: مي خواهم به نشان اعتراض به جناياتي که در سوريه و عليه بشريت و قوم کرد اتفاق مي افتد از جاي خود بلند شويد. ما ملت ابراهيم هستيم و نژاد کرد نژاد اصيل ايراني است، اميدوارم آينده ما بي ستم و در شادي بگذرد.

بهروز نوراني پور جايزه خود را به همسرش براي تحمل روزهاي بحراني ساخت اين فيلم تقديم کرد.

همچنين ضمن تقدير از هادي معصومي براي فيلم «خان بي خان» سيمرغ بلورين بهترين کارگرداني به مهرداد اسکويي براي کارگرداني فيلم «روياهاي دم صبح» تقديم شد.

در بخش بهترين دستاورد فني و هنري ضمن تقدير از مهدي آزادي براي فيلم «A157» سيمرغ بلورين به رضا تيموري براي تصويربرداري مستند «اهالي يک طرفه» اهدا شد.

برندگان بخش «نگاه نو»

سيمرغ بهترين کارگرداني به «ابد و يک روز» به کارگرداني سعيد روستايي رسيد.

سيمرغ بلورين جايزه ويژه هيات داوران به محمدحسين مهدويان براي کارگرداني «ايستاده در غبار» رسيد.

محمد حسين مهدويان بعد از دريافت جايزه خود توضيح داد: مانند ابراهيم حاتمي کيا هر روز در سينماي ايران متولد نمي شوند و اميدوارم قدر بزرگان سينماي ايران را بدانيم. حيف است که ابراهيم حاتمي کيا در جمع ما نيست که به فيلمسازان تازه کاري چون من جايزه بدهد. من اين جايزه را با رخصت از بزرگان سينماي ايران به خصوص ابراهيم حاتمي کيا به خودم تقديم مي کنم.

سيمرغ بلورين بهترين فيلم به سعيد ملکان تهيه کننده فيلم «ابد و يک روز» رسيد.

براي اهداي جوايز بخش سوداي سيمرغ بهرام رادان روي سن حاضر شد تا مجري برنامه را همراهي کند.

بهرام رادان که براي همراهي محمد سلوکي در بخش اهداي جوايز «سوداي سيمرغ» روي سن آمده بود گفت: در 16 سالي که در سينما حضور دارم، هميشه قبل از اهداي جايزه همه دنبال نام هاي بزرگ بودند اما در جشنواه 34 يک پوست اندازي شد و سينماگران گمنام و صاحب نام کنار هم امتياز مي گيرند.

برندگان بخش «سوداي سيمرغ»

بهترين جلوه هاي ويژه ميداني و جلوه هاي ويژه بصري

ايمان کرميان براي فيلم «ايستاده در غبار» در بخش جلوه هاي ميداني سيمرغ بلورين گرفت.

سيد هادي اسلامي براي فيلم «باديگارد» در بخش جلوه هاي بصري سيمرغ بلورين گرفت.

بهترين چهره پردازي

سعيد ملکان براي فيلم «ابد و يک روز» سيمرغ گرفت.

بهترين طراح صحنه و لباس

محمدرضا شجاعي براي فيلم «ايستاده در غبار» سيمرغ گرفت.

بهترين صدا

سعيد بجنوردي و محمد رضا دلپاک براي فيلم «لانتوري» سيمرغ گرفتند.

محمدرضا دلاک جايزه خود را به زنده ياد يدالله نجفي تقديم کرد. محمدرضا دلپاک که از فقدان دوست قديمي خود اشک به چشم داشت بعد از دريافت جايزه خود، گفت: بعد از گذشت 20 روز سکوت، اين جايزه را به زنده ياد يدالله نجفي تقديم مي کنم.

بهترين موسيقي متن

محمد رضا عليقلي براي فيلم «امکان مينا» و «دختر» سيمرغ گفت. به دليل غيبت عليقلي جايزه وي را سيدرضا ميرکريمي دريافت کرد.

 بهترين تدوين

بهرام دهقاني براي فيلم «ابد و يک روز» سيمرغ گرفت.

بهترين فيلمبرداري

پيمان شادمان فر براي فيلم «خشم و هياهو» سيمرغ گرفت.

بهترين بازيگر نقش مکمل زن

شبنم مقدمي براي فيلم هاي «زاپاس» و «نفس» سيمرغ گرفت.

بهترين نقش مکمل مرد

نويد محمد زاده براي فيلم «ابد و يک روز» سيمرغ گرفت.

بهترين بازيگر نقش اول زن

پريناز ايزديار براي فيلم «ابد و يک روز» سيمرغ گرفت.

بهترين بازيگر نقش اول مرد

پرويز پرستويي براي فيلم «باديگارد» سيمرغ گرفت.

پرويز پرستويي جايزه خود را به ابراهيم حاتمي کيا تقديم کرد. پرويز پرستويي بعد از دريافت اين جايزه توضيح داد: من پرويز پرستويي بازيگر نقش حيدر ذييحي فيلم باديگارد هستم خالق باديگارد ابراهيم حاتمي کيا است و خوشحالم با هدايت و رهبري ابراهيم حاتمي کيا اين نقش را بازي کردم.

وي در بخش ديگري از صحبت هاي خود ادامه داد: من اين سيمرغ را به ابراهيم حاتمي کيا تقديم مي کنم، علاوه بر آن اين جايزه را به رسم ادب به اساتيد محترمي که در اين سالن حضور ندارند از جمله به عزت الله انتظامي، علي نصيريان، جمشيد مشايخي، محمد علي کشاورز و داود رشيدي اهدا مي کنم.

بهترين فيلمنامه

سعيد روستايي براي فيلمنامه «ابد و يک روز» سيمرغ گرفت. وي اين جايزه را به پيمان معادي بازيگر فيلمش تقديم کرد.

بهترين کارگرداني

سعيد روستايي براي کارگرداني فيلم «ابد و يک روز» سيمرغ گرفت.

جايزه ويژه اين بخش به هومن سيدي براي کارگرداني «خشم و هياهو» تقديم شد. نکته جالب

بهترين فيلم

حبيب والي نژاد براي تهيه کنندگي فيلم «ايستاده در غبار» سيمرغ گرفت. وي جايزه خود را به سردار همداني تقديم کرد و گفت: دوست داشتم اين فيلم را سردار شهيد همداني تماشا مي کرد.

همچنين سيمرغ زرين بهترين فيلم با نگاه ملي به نرگس آبيار براي فيلم «نفس» تقديم شد.

در اين بخش از مراسم محمد حيدري دبير سي و چهارمين جشنواره فيلم فجر از خانواده جاويدالاثر احمد متوسليان که در اين مراسم حضور داشتند، تقدير کرد. فيلم «ايستاده در غبار» بر اساس زندگي و مبارزات او ساخته شده است.

مديران برگزاري سي و چهارمين دوره جشنواره فيلم فجر طي نامه‌اي از خانواده سردار جاويدالاثر حاج احمد متوسليان تشکر کردند. پس از قرائت نامه، حضار به احترام شهداي جمهوري اسلامي ايران ايستادند و آنان را مورد تشويق قرار دادند.

محمد حيدري دبير دوره بعدي جشنواره فيلم فجر شد

با اعلام حکمي از سوي حجت الله ايوبي رييس سازمان سينمايي که از سوي مجري خوانده شد محمد حيدري به عنوان دبير سي و پنجمين جشنواره فيلم فجر انتخاب شد.

فيلم برگزيده تماشاگران

فيلم «ابد و يک روز» سيمرغ بهترين فيلم از نگاه تماشاگران را دريافت کرد.

بيشترين آراي تماشاگران به ترتيب به فيلم هاي «ابد و يک روز» سعيد روستايي، «باديگارد» ابراهيم حاتمي کيا، «بارکد» مصطفي کيايي، «ايستاده در غبار» محمد حسين مهدويان و «اژدها وارد مي شود» ماني حقيقي تعلق دارد.

پيش از آغاز مراسم جمعيتي از مردم که کارت حضور در اختتاميه را ندارند پشت درهاي سالن همايش هاي برج ميلاد حضور يافته بودند که همين امر امکان ورود را براي مهمانان مراسم دشوار کرده بود.

در اين مراسم برندگان بخش هاي سوداي سيمرغ، نگاه نو، سينماحقيقت و هنر و تجربه معرفي مي‌شوند.

اين دوره از جشنواره فيلم فجر به دبيري محمد حيدري برگزار شد.

نظرات
پوري يا چهارشنبه 5 اسفند 1394 و چه زيباست دور همي ک دوست نداريم کسي برنجه و همه توش برندهَ ن!
جوايز به چ شکل جالبي تقسيم شدن. بهترين فيلم، بهترين کارگرداني رو نبرده، بهترين کارگرداني بهترين فيلنامه رو، بهترين فيلمنامه بهترين بازيگري رو و همينطور الي ماشالله اين ليست با همه مهربون بوده. نفس رو هم ناراحت نکردن!
خوشا اسکار سياسي.
0 0
پاسخ

نظر خود را بنویسید:
مطالب مرتبط
عضویت در خبرنامه 7فاز

برای اطلاع از مطالب جدید 7فاز ایمیل خود را وارد نمایید.


استفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز