نگاهی به كارنامه داستین هافمن مرد بارانی 80 ساله شد/ آشنایی با دنیرو وقتی یك پیشخدمت بود

20مرداد1396 0
داستين هافمن يكي از چهره‌هاي نامدار سينماي آمريكاست كه با فيلم‌هاي مهمي در تاريخ سينما جاي گرفته است.

به نقل از اسوشيتدپرس، داستين هافمن كه اولين كارش را سال 1967 انجام داد و در پنج دهه پس از آن به عنوان يك اسطوره هاليوود مطرح بود، بيشتر  به خاطر ايفاي نقش‌هاي ناقهرمان و شخصيت‌هاي آسيب‌پذير در دنياي سينما شناخته مي‌شود.

برخي از موارد هست كه حتي طرفداران وي كمتر درباره آن شناخت دارند از جمله اين كه:

1. هافمن ابتدا براي پزشكي درس خواند اما پس از مدتي تحصيل را رها كرد و به شغل‌هاي مختلفي مثل دستياري روانپزشكي، پيشخدمتي، ظرف‌شوري، تايپيستي و روزنامه‌فروشي پرداخت تا اينكه به هنرستان موسيقي و هنر لس‌آنجلس آمريكا راه يافت. در دهه 1960 او به عشق بازيگري از لس‌انجلس به نيويورك رفت و اولين هم‌اتاقي‌هايش بازيگران هنوز ناشناس آن زمان رابرت دووال و جين هكمن بودند. هكمن و هافمن با هم در فيلم «هيات منصفه فراري» محصول سال 2003 بازي كردند اما هافمن هرگز با دووال در فيلمي ظاهر نشد. البته هنوز وقت براي اين كار هست.

2. اولين فيلم هافمن در سال 1967 با عنوان «ببر بيرون مي‌آيد» بود كه در آن او نقشي كوچك ايفا كرد و براي ايفاي نقش شخصيتي به نام «هپ» در يك روز كاري، تنها 200 دلار دستمزد دريافت كرد.

3. اسم داستين هافمن براي بازي در بيشترين طيف سني در ركوردهاي گينس وارد شده است. او در فيلم «مرد بزرگ كوچك» در سال 1970 در نقش شخصيتي بازي كرد كه از 17 تا 121 سالگي‌اش تصوير شد.

4. هافمن در فيلم‌ ابرقهرماني هم بازي كرده كه ايفاي نقش دشمن بتمن در فيلم «بتمن بازمي‌گردد» ‌محصول 1992 بوده است. او اولين انتخاب براي ايفاي نقش پنگوئن هم بود، اما كمپاني برادران وارنر ترجيح داد اين نقش را به دني دوويتو بدهد.

5. هافمن و رابرت دنيرو در فيلم «ملاقات با فاكرها» در نقش پدر عروس و پدر داماد بازي كردند. سر صحنه فيلمبرداري رابرت دنيرو از فرصت استفاده كرد تا يادي از اولين ديدارشان در سال 1969 بكند. هافمن در يك مراسم خيريه در يك رستوران نيويوركي شركت كرده بود و دنيرو كه آن موقع هنوز ناشناخته بود، پيشخدمت ميز او بود. دنيرو به ياد مي آورد نخستين چيزي كه هافمن به او گفت اين بود كه «ماهي پهن اين رستوران چطور است؟»

داستين هافمن نامزد دريافت اسكار بهترين بازيگر به خاطر بازي در «فارغ‌التحصيل»  در سال 1967، نامزد دريافت اسكار بهترين بازيگر به خاطر بازي در «كابوي نيمه شب» در سال 1969، نامزد دريافت اسكار بهترين بازيگر به خاطر بازي در «لني» در سال 1974، نامزد دريافت اسكار بهترين بازيگر به خاطر بازي در «توتسي» در سال 1982، برنده اسكار بهترين بازيگر مرد به خاطر بازي در «كرامر عليه كرامر» در سال 1979و برنده اسكار بهترين بازيگر مرد به خاطر بازي در «مرد باراني» در سال 1988است.

وي در مقام كارگرداني نيز اولين فيلم خود با نام كوارتت را در سال 2012 ساخت؛ كه توانست به فروش قابل توجه 59 ميليون دلار دست يابد. هافمن سال 2013 به دليل ابتلا به بيماري سرطان تحت عمل جراحي قرار گرفت و سلامت خود را بازيافت.

داستين هافمن، در كنار رابرت دنيرو، جك نيكلسون و آل پاچينو به عنوان بزرگان بازيگري در سينماي مدرن شناخته مي‌شوند.

منبع: مهر

نظرات
نظر خود را بنویسید:
مطالب مرتبط


عضویت در خبرنامه 7فاز

برای اطلاع از مطالب جدید 7فاز ایمیل خود را وارد نمایید.


استفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز