یادداشت پویان عسگری درباره مهمترین ستاره زن تاریخ سینمای ایران؛ فروزان (1318 - 1394) / زیبای ابدی

تنها بازيگر زن سينماي فارسي كه دستمزدي بيشتر از بازيگران مرد مي‌گرفت و تنها بازيگر زن سينماي فارسي كه نامش در تيتراژ فيلم‌ها جلوتر از بازيگران مرد مي‌آمد. حتي در فيلمي چون «رقاصه شهر» شاپور قريب، كه ناصر ملك مطيعي همبازيش بود. اگر به شكلي آزادانه و فارغ از حساسيت‌هاي سياسي به خاك سپرده مي‌شد، حضور پرشور مردم را مي‌ديديم كه در حال بدرقه هنرمند مورد علاقه‌شان هستند. شبيه به تشييع جنازه پرشور محمد علي «فردين».
7فاز:
بعد از کلي تائيد و تکذيب، بالاخره تصديق شد که فروزان (با نام شناسنامه‌اي پروين خيربخش) شب گذشته دارفاني را وداع گفته و امروز صبح به سرعت، به خاک سپرده شده تا احيانا مشکلي پيش نيايد! تا خداي نکرده کسي دلواپس نشود و کسي ياد فيلمفارسي و هنر قبل از انقلاب 57 نيافتد. تا اينگونه حکومت (نگاه رسمي) به تاريخ سوزي خود ادامه دهد.
 
سرنوشت بازيگران زن سينماي ايران هميشه ماهيتي تراژيک داشته. از مرگ غريبانه و در اوج تنهايي روح‌انگيز سامي نژاد (اولين بازيگر زن تاريخ سينماي ايران) تا انبوهي بازيگر زن ريز و درشت که بعد از انقلاب 57، در بدبختي و تنهايي و بي‌پناهي، ريق رحمت را سر کشيدند و جان به جان آفرين، تسليم کردند. روزي روزگاري که امکانش فراهم باشد، کتاب‌ها و فيلم‌هاي مختلفي درباره اين بازيگران زن نوشته و ساخته مي‌شود و حقايق بر ملت روشن خواهد شد. که خداوند بندگان بي‌کس و بي‌پناهش را نزد خود بزرگ و بلندمرتبه مي‌دارد و آنها در درگاه او منزلتي ويژه دارند.
 
فروزان‌ها (رفته‌ها) و پوري بنايي‌ها (مانده‌ها) سال‌ها است که مرده‌اند. دقيقا بعد از انقلاب 57. بعد از، از بين رفتن فرهنگ عامه در ايران؛ آتش زدن سينماها، نابود کردن کتاب فروشي‌ها، برگزار نشدن کنسرت‌ها. وقتي که سلبريتي‌هاي مورد علاقه مردم، سياسي شدند و آنها که ماندند به انکار خود و گذشته‌شان برآمدند. وقتي بهروز وثوقي ديگر فرصتي پيدا نکرد تا دلمان را بلرزاند، وقتي فردين دق کرد و حسرت به دل ماند براي بازي در فيلمي ديگر. وقتي ناصر ملک مطيعي به انزوا رانده شد و وقتي نابغه‌اي چون پرويز صياد، در غربت و دوري، استعدادش پژمرد و کسي شد شبيه به بقيه.
 
فروزان البته در زمان خودش قدر نديد و منتقدان و روشنفکران تحويلش نگرفتند. خيلي‌ها به داريوش مهرجويي تاختند که چرا از فروزان در نقش زن پرستار فيلم «دايره مينا» استفاده کرده. اما... اما مردم دوستش داشتند و دارند. تنها بازيگر زن سينماي فارسي که دستمزدي بيشتر از بازيگران مرد مي‌گرفت و تنها بازيگر زن سينماي فارسي که نامش در تيتراژ فيلم‌ها جلوتر از بازيگران مرد مي‌آمد. حتي در فيلمي چون «رقاصه شهر» شاپور قريب، که ناصر ملک مطيعي همبازيش بود. اگر به شکلي آزادانه و فارغ از حساسيت‌هاي سياسي به خاک سپرده مي‌شد، حضور پرشور مردم را مي‌ديديم که در حال بدرقه هنرمند مورد علاقه‌شان هستند. شبيه به تشييع جنازه پرشور محمد علي «فردين».
 
تنها بازيگر زن سينماي بعد از انقلاب 57 که به جايگاه خداگونه «فروزان» در شهرت و زيبايي و کاريزماي زنانه، نزديک شد «هديه تهراني» بود. در فاصله سال‌هاي 76 تا 82. بسيار کمتر از مدت زماني که فروزان در دل فيلم‌هاي فارسي مي‌درخشيد و شهره شهر بود. حالا و بعد از مرگ فروزان، تاريخ سينماي ايران يکي از مهمترين بازيگران زنش را از دست داده. کسي که اگر در هاليوود مي‌زيست تابحال صاحب يک ستاره بزرگ در تالار مشاهير شده بود و به افتخارش چه ها که نمي‌کردند. اما چون ايراني است، امروز (5 بهمن 1394) در اوج سکوت به خاک سپرده شد تا کسي شلوغ نکند و همه يادشان برود که او چه بازيگر بزرگي بوده. به چه قيمتي؟!
 
فوت خانوم پروين خيربخش ملقب به فروزان، به تمامي دوست‌داران پرشمار او تسليت باد. از اين به بعد ماه بهمن را با غروب سوسوي ستاره‌اي به نام «فروزان» به خاطر مي‌آوريم. سفر به خير زيباي ابدي.
پويان عسگري
نظرات
جواد سه شنبه 6 بهمن 1394 من دهه هفتادي هستم و اين خانوم رو نميشناختم ولي يادداشت شما خيلي دلمو به درد آورد واسه اينکه هميشه يکي از دوستام عاشق فيلمها و سلبريتي هاي قديم ايراني هست و هميشه واسم از رنج ها و مشکلاتي که واسشون بوجود اومده ميگه مث ..... بهتره اسمي نيارم بهتره مث خاکسپاري اين خانوم که پر از سکوت بود ما هم سکوت کنيم ...
20 1
پاسخ

مهدي سه شنبه 6 بهمن 1394 نوشته اي بسيار زيبا و قابل تحسين. دم شما گرم. روحت شاد زيباي ابدي
21 2
پاسخ

فرشيد سه شنبه 6 بهمن 1394 ممنون از اين متن زيبا
19 2
پاسخ

هومن سه شنبه 6 بهمن 1394 متن بسيار زيبا بسيار قابل تحسين ازپويان عسگري عزيز. سيماي بازيگران پيش از انقلاب به سان ظروف باستاني و چون گنجينه هاي کهن در تاريخ هنر و قلوب مردم اين سرزمين باقي مي ماند . بازيگراني که سوختگي نسل شان چيزي از هنر يکتاي شان کم نميکند . و چه تلخ است عاشق هنر و هنروري بودن و دست بسته به تماشاي زوال آن نشستن . و دريق صد افسوس از به سوگ هنرمنداني اين چنين نشستن ... . يادش گرامي و سيمايش ثبت در خاطراتمان
16 0
پاسخ

سامان چهارشنبه 7 بهمن 1394 خيلي غريبانه رفت خيلي.
16 0
پاسخ

پوري يا چهارشنبه 7 بهمن 1394 "كسي كه اگر در هاليوود مي‌زيست تابحال صاحب يك ستاره بزرگ در تالار مشاهير شده بود و به افتخارش چه ها كه نمي‌كردند. اما چون ايراني است، امروز (5 بهمن 1394) در اوج سكوت به خاك سپرده شد تا كسي شلوغ نكند و همه يادشان برود كه او چه بازيگر بزرگي بوده"

- هنر هميشه متاثر از سياست حاکم بر زمانه بوده متاسفانه و بدتر از اون رسانه اي جهت دار هست ک هنر رو به مردم با ميل شخصي و دستکاري شده ميشناساند! و نه کساني ک ايشون رو نميشناسند يا مخالفند به هرجهت بلکه آنهايي ک شناختي از سينما دارند و اسم ايشون ب گوششون رسيده بازهم هياهو و تحرکي ندارند چون مانوري براي بزرگيش داده نشده در حالي ک ستاره هاي هاليوودي رو به مراتب ارج و قرب بيشتري ميزارن!
بازهم غيرت شما باتوجه باورهاتان ...
روحش شاد.
12 0
پاسخ

مه سيما شنبه 28 فروردين 1395 بازي خانوم فروزان رو خيلي دوست ميدارم اي کاش ايشان درانتخاب بعضي نقش ها بيشترمراعات مي کردند ومدام نقش زنان روسپي روبازي نمي کردند
1 5
پاسخ

زارع پنجشنبه 30 ارديبهشت 1395 درود بر شما - حقايق يك روز آشكار مي شود. اكثر جوانان امروزي / هنرمندان قديمي را دوست دارند .اين هنرمندان گوشه اي از تاريخ اين كشورند و تاريخ از بين نمي رود . ممنون
7 0
پاسخ

مرغک خيال چهارشنبه 7 مهر 1395 با سلام خدمت شما و عرض دست مريزاد جهت دل نوشته واقعا جانسوز روحش شاد خانم فروزان که مثل يک ستاره به جد فروزان بود من که هر موقع يکي از نقشهاي ايشون رو ميبينم بغض سنگيني گلومو فشار ميده روحش شاد و يادش گرامي
4 0
پاسخ

واعظي جمعه 6 اسفند 1395 روحشان شاد من خيلي دوستشون داشتم
1 0
پاسخ

مينو چهارشنبه 31 خرداد 1396 بازي ايشون فوق العاده بود مشکل سناريوهاي آن زمان بود که جايگاه زن افسونگرروتنهادرقالب سيماي يک زن روسپي تعريف ميکردند
2 0
پاسخ

فرزان پنجشنبه 17 آبان 1397 دوران کودکي را خوب بياد دارم. فکر نميکنم فيلمي نديده از بانوي هميشه زيباي خانم فروزان و يا بهروز وثوقي ها.. بودن تماشا فراموش کرده باشم. من با خاطرات گذشته هاي جنجالي ام زنده هستم.
فروزان روحت شاد. تو هميشه زنده اي
0 0
پاسخ

نظر خود را بنویسید:
عضویت در خبرنامه 7فاز

برای اطلاع از مطالب جدید 7فاز ایمیل خود را وارد نمایید.


مطالب مرتبط
استفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز