یادداشت نویسنده 7فاز درباره «اژدها وارد می‌شود» مانی حقیقی

براي درك ارزش فرصت تماشاي «اژدها وارد مي شود» كافيست به يادمان بياوريم كه مگر چند بار مي شود لذت تماشاي فيلمي اين چنين انرژيك و طناز و طعنه زن و سرحال و به جا و در عين حال غني و پرداخت شده و با كارگرداني، فيلمبرداري، بازي ها، طراحي صحنه و لباس و موسيقي درجه يك را بر پرده هاي سينماي ايران تجربه كرد؟ ماني حقيقي برخلاف انتظارها اثر بزرگي خلق كرده و به اوجي رسيده كه بعيد است خودش هم بتواند دوباره به آن نزديك شود. «اژدها وارد مي شود» فيلمي است كه به مرور زمان و با از رونق افتادن پيش فرض ها و تعصبات و حسادت ها، بيشتر فهميده خواهد شد.
7فاز: فيلم جديد ماني حقيقي را از هر زاويه که ببينيم و در هر گونه اي که قرار دهيم - جنايي، جني!، تريلر، مستند، داستاني، سياسي، تاريخي، عاشقانه، ترسناک، تراژيک و ... - يک اتفاق تازه و بزرگ در سينماي ماست. يک زلزله چند ريشتري. خيلي فراتر از انتظار ما از کارگردان «پذيرايي ساده» با آن جهان بيني خام و پيچيده نما و فرسنگ ها دورتر از ذهنيت غالب فيلمسازان ايراني. يک اثر همه جانبه و چند بُعدي که در لايه هاي مختلف خود، کارکردهاي متفاوتي ارائه مي کند و بسيار جاي تأويل و تفسير باقي مي گذارد. به تاريخ معاصر سرک مي کشد. از سرچشمه زلال ادبيات و سينماي دهه سي و چهل مي نوشد و مي نوشاند. گزيده گويي پيش مي گيرد و حرف هايش را هنرمندانه و پرداخت شده بيان ميکند. داستان معمايي و جنايي اش را در سطحي بسيار فراتر از استانداردهاي سينماي فقير ما به تصوير مي کشد. با جسارت و بداعت به الگوهاي ذهني ما از يک روايت استاندارد حمله مي کند. ماهيت همه چيز، حتي خود را به سؤال مي گيرد. باورها و اعتقادات و خرافات ما را به چالش مي کشد. کاري مي کند که به تمام مسير آمده شک کنيم؛ به هر چه که ديده و شنيده ايم؛ به همه آدم ها و قصه هايي که بي چون و چرا در باورمان نشسته اند. فيلم، بيننده را به سفري هذياني و هپروتي مي برد و دست آخر او را در تاريکي برهوتي از شک و بُهت و لذتي عميق رها مي کند. «اژدها وارد مي شود» برخلاف «پذيرايي ساده» داراي يک جهان بيني سطح بالا است که ملات محکمي شده براي خشت خشت فيلمي که متريال هاي متنوعي را به کار گرفته و در نهايت به بنايي شکوهمند تبديل شده است. فيلم از يک ايده اوليه ناب جرقه خورده و با ايده هاي جانبي شگفت انگيز ديگر تغذيه شده و با سليقه و وسواسي مثال زدني اجرا و به کليتي رشک برانگيز تبديل شده است. 
مسلماً با اثري فراتر از استانداردها و معيارهاي اينجايي سر و کار داريم که به راحتي خودش را از هياهو براي هيچ و شلوغ بازي ها و جر و بحث هاي خنک و بي پايان و دغدغه هاي دم دستي فيلم هاي ما جدا مي کند و با ارتزاق از منابع و ايده هاي دست اول در جايگاهي فراتر مي نشيند. خودشيفتگي و تفاخر خانوادگي ماني حقيقي به شکلي عجيب و برخلاف فيلم هاي قبلي، اينجا به کمک اش آمده و موجب شده که او با اعتماد به نفس ذاتي عضوي از خانواده گلستان، بي هيچ پروا و ترديدي، سنگ بزرگي را برداشته و برخلاف انتظار ذهنيت غرغرو و مخالف خوان مخاطب اينجايي، هدف را زده و همه را از موافق و مخالف، غافلگير کرده است. 
براي درک ارزش فرصت تماشاي «اژدها وارد مي شود» کافيست به يادمان بياوريم که مگر چند بار مي شود لذت تماشاي فيلمي اين چنين انرژيک و طناز و طعنه زن و سرحال و به جا و در عين حال غني و پرداخت شده و با کارگرداني، فيلمبرداري، بازي ها، طراحي صحنه و لباس و موسيقي درجه يک را بر پرده هاي سينماي ايران تجربه کرد؟ ماني حقيقي برخلاف انتظارها اثر بزرگي خلق کرده و به اوجي رسيده که بعيد است خودش هم بتواند دوباره به آن نزديک شود. «اژدها وارد مي شود» فيلمي است که به مرور زمان و با از رونق افتادن پيش فرض ها و تعصبات و حسادت ها، بيشتر فهميده خواهد شد.
هومان فرزاد يگانه
نظرات
آراز سه شنبه 27 بهمن 1394 با نويسنده موافقم مخصوصا اون قسمت(( پيش فرض ها و تعصبات و حسادت ها))
8 4
پاسخ
پويان عسگري سه شنبه 27 بهمن 1394 يعني اگر کسي لفظ شاهکار را براي اين فيلم به کار نبرد، دچار پيش فرض و تعصب است و آدم حسودي است؟! هزار الله اکبر...
آراز دوشنبه 24 اسفند 1394 نه الزاما ولي احتمالش خيلي زياده

هوشنگ دوشنبه 3 خرداد 1395 چه عجب پويان حکومتي اجازه چنين نقدي رو داد
3 0
پاسخ

.... چهارشنبه 5 خرداد 1395 اين فيلم توهين به شعور آدم مي کنه.من نمي فهمم چطور يه عده روشنفکر نما سنگ اين فيلم را به سينه مي زنند؟ماني حقيقي به شدت آدم عقب افتاده ايه و فقط يه فيلمه معمولي توي کارنامه اش داره اونم کنعانه.من نمي فهمم مردم خودشون رو زدن به خريت يا واقعا خر شدن.
2 2
پاسخ

سينا چهارشنبه 5 خرداد 1395 ماني حقيقي توي اين فيلم پشت گلستان ها قايم شده مثله تمام دوران زندگي اش....اگر گلستان ها نبودن معلوم نبود حقيقي الان چه جايگاهي داشت.حقيقي خيلي پرتوقع و مر مدعاست.از اون جايي که اين بشر را از نزديک مي شناسم کاملا مي فهمم که ملت رو چه جوري بازي مي ده و ملت هم خوب بازي مي خورن.
2 0
پاسخ

نظر خود را بنویسید:
عضویت در خبرنامه 7فاز

برای اطلاع از مطالب جدید 7فاز ایمیل خود را وارد نمایید.


مطالب مرتبطاستفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز