2015: سال اختلافات تارانتینو/ نقل قول هایی از کارگردان «هشت نفرت انگیز»، از عصبانی کردن پلیس تا اتهام به دیزنی

درباره ديزني:
آن ها براي سرويس كردن من از حد و حدود خود خارج شده‌اند. –شوي هاوارد استرن، 16 دسامبر
عواقب: تارانتينو در اين جا كمپاني والت ديزني را به اخاذي متهم مي كند. او ادعا مي كند سينماهاي آرك لايت فيلم او را براي نمايش "نيرو برمي خيزد" در تمام سانس ها از اكران بيرون گذاشتند. پاسخ ديزني تا به اينجا؟ هيچ. نه تكذيب، نه دفاعيه و نه هيچ اظهار نظر ديگري. آن‌ها ديزني هستند.
 
رولينگ استون: کوئنتين تارانتينو نمي تواند جلوي خودش را بگيرد. اين کارگردان در اوايل ماه دسامبر در گفت و گو با گاردين عنوان کرده بود که شايد نشستن پاي گفت و گوهاي طولاني چندان هم ايده خوبي نباشد. "اگر من به آن ها ماهي بدهم و در عوض  آشغال گوشت با 450 مارک مختلف گيرم بيايد نمي دانم براي چه بايد به اين کار ادامه دهم." دو هفته بعد تارانتينو در شوي هاوارد استرن حضور پيدا کرد و ديزني را به اعمال فشار بر روي سينماهاي آرک لايت متهم کرد تا در فصل تعطيلات فقط قسمت تازه جنگ ستارگان "نيرو برمي خيزد" را به نمايش درآورد و به اين ترتيب بر قرارداد او براي نمايش نسخه 70 ميلي متري فيلم تازه تارانتينو پا بگذارد.
فيلمسازان زيادي شهامت اين را ندارند که به بزرگترين استوديو جهان –يکي از بزرگترين پخش کننده‌هاي فيلم در تاريخ سينما- اتهام اخاذي بزند. اما فيلمسازان زيادي هم به اندازه تارانتينو امسال را در مجامع عمومي به سر نبردند. تارانتينو به عنوان يک خوره فيلم قطعا "بول دورهام" را تماشا کرده، اما شايد آن صحنه را يادش رفته باشد که کوين کاستنر، تيم رابينز را در باب نکات مثبت ارتباط هاي عمومي اينطور نصيحت مي کند: "بايد کليشه هايت را بشناسي. بايد آن ها را زير نظر بگيري، بايد آن ها را بشناسي. آن ‌ها دوستان تو هستند."  تارانتينو امسال حضوري خوبي در مطبوعات داشت و توانست نقل قول هايي سرزنده و پرطرفدار را به خبرنگاراني که عاشق آن ها هستند بدهد. او در موارد زيادي چيزهايي را به زبان آورد که ديگر چهره هاي مشهور را به دوري از آن‌ها توصيه مي کنند. اين مرد اهل شعار دادن نيست. دو گفت و گو بيشتر از بقيه در فرهنگ عامه و سياست شنيده و دست به دست شدند؛ اولي مصاحبه تارانتينو با مجله والچر در ماه آگوست بود که مي تواند بهترين گفت و گوي او پس از هم نشيني با چارلي رز در سال 1994 باشد. و دومي به همراه برت ايستون اليس براي مجله استايل نيويورک تايمز. به هر حال سال 2015 براي تارانتينو در اين جا پايان نگرفت. در زير مشهورترين نقل قول هاي امسال او را به همراه واکنش هايي که بعدتر در رسانه ها شاهد آن بوديم خواهيد خواند:
 
درباره پرزيدنت اوباما:
به نظرم او فوق‌العاده است. او رييس‌جمهور محبوب من است؛ در تمام زندگي‌ام. او سال گذشته را فوق‌العاده سپري کرده، بخصوص در جريان زنجيره اتفاقاتي که به سرعت يکي پس از ديگري جلوي پايش سبز شدند. تقريبا شبيه به اين است که هيچ‌کس را زنداني نکنيد. رويکرد لعنتي او در اهميت ندادن به هيچ چيز هنوز هم جالب است. هميشه افراد بسياري درباره رييس‌جمهورهاي غيرمتعهد که دوره‌شان رو به اتمام است صحبت کرده‌اند و من هيچ‌گاه نديده بودم که کسي به چنين پاياني برسد. همه کساني که در اين مسير او را همراهي کردند و سوالات مختلفي از او پرسيدند، حالا به همه جواب‌هايشان رسيده‌اند.-والچر، 23 آگوست. 
عواقب: مدييت نوشت: "تحويل بگيريد، کساني که از اوباما متنفر هستيد. بر طبق گفته هاي "خونسردترين" کارگردان هاليوود زمان بازخواست کردن 44امين رييس جمهور سر رسيده است." مجلات و روزنامه هاي زيادي هم که از قديم سياست هاي ضد اوبامايي داشتند (واشنگتن تايمز، ديلي کالر، نيوباسترز) در سايت هاي خود جملات بالا را به نقل از تارانتينو آوردند و با خود فکر کردند شايد بعدتر خروجي ديگري را از آن شاهد باشند.
 
درباره ديويد اوراسل و فيلم هاي کوچک هنري:
 فکر نمي‌کنم که در20 يا 30 سال آينده هنوز هم درباره فيلم‌هايي مثل "شهر" يا "حال بچه‌ها خوب است" يا "An Education" صحبت کنيم. "يادداشتي بر يک رسوايي" هم يک نمونه ديگر است. "فيلومنا" هم همين‌طور. يا نصف فيلم‌هاي کيت بلانشت، همگي فقط شبيه چيزهايي هنري هستند. اما "مبارز" يا "کلاهبرداري آمريکايي"، اين فيلم‌ها را تا 30 سال ديگر هم مي‌توان تماشا کرد.-والچر، 23 آگوست
عواقب: خبرنگار والچر پس از آن در گفت و گويي با کيت بلانشت براي فيلم "کرول" از او درباره اين اظهارنظر تارانتينو پرسيد و بلانشت هم با ارائه نسخه ديپلماتيک خود از جمله معروف دود در لباوسکي بزرگ گفت که "خب، اين فقط نظر توئه، رفيق." به هر حال اين بازيگر زن آن زمان مدافعين زيادي داشت، نيويورک پست مطلبي را تحت عنوان تمام دفعاتي که تارانتينو مثل يک عوضي تمام عيار عمل کرده را به دست خوانندگان خود رساند و هيت فيکس، اين فيلمساز را به موضع گيري دربرابر تمام فيلم هايي متهم کرد که زن ها در آن در نقش هايي پيچيده و احساساتي ظاهر بودند. مشکل اصلي شايد در نهايت اين باشد که راسل راهي براي توجيه ابراز علاقه تارانتينو به فيلم آخر او، "جوي" پيدا کند، فيلمي که شايد ضعيف ترين بازخورد را در طول عمر حرفه اي راسل از سوي منتقدان دريافت کرده است. 30 سال را فراموش کنيد، "جوي" يک فصل جوايز هم دوام نمي آورد.
 
درباره "او تعقيب مي کند":
بهترين داستاني که پس از مدت ها در يک فيلم هارور دنبال کردم. از آن دسته فيلم‌هاي خوبي است که وقتي تبديل به چيزي عالي نمي‌شود واقعا از دست آن عصباني مي‌شويد. {ديويد رابرت ميچل} کارگردان مي توانست اين افسانه را نگه دارد اما او در عوض از چپ و راست و مرکز آن را دچار شکستگي کرد."- والچر، 23 آگوست
عواقب: ميچل کارگردان با دعوت از تارانتينو به صرف يک نوشيدني در توئيترش پاسخ او را داد، اما خبرنگار والچر فرصتي را در اختيار کارگردان "او تعقيب مي کند" گذاشت تا در طي گفت و گويي مفصل به تمامي سوالاتي که متوجه پايان بندي فيلم او و ديگر نکات ابهام آميز آن بود پاسخ دهد.
 
درباره کارآگاه حقيقي:
سعي کردم اولين اپيزود فصل اول را تماشا کنم، اما به هيچ‌وجه مجذوب آن نشدم. به نظرم بسيار خسته‌کننده بود. فصل دوم هم افتضاح به نظر مي‌رسد. درست مثل تريلر آن؛ همه اين بازيگران خوش‌چهره سعي دارند که خوش‌چهره نشان ندهند و جوري در اطراف پرسه مي‎زنند که انگار تمام سنگيني بار دنيا روي دوششان است. زيادي جدي است و آن‌ها واقعا شکنجه شده‌اند و با آن لباس‌هاي رنگ و رو رفته و ريش‌هايشان سعي مي‌کنند بيچاره به نظر برسند.-والچر، 23 آگوست
عواقب: هيچ. فصل دوم کارآگاه حقيقي چند هفته پيش از گفت و گوي تارانتينو به اتمام رسيده بود و بيشتر منتقدان از آن متنفر بودند، همين شايد اين اظهارنظر تارانتينو را کمتر تفرقه انداز جلوه دهد. اما تمجيد از سريال "اتاق خبر"، يکي ديگر از مجموعه هاي شبکه اچ بي او در همان گفت و گو باعث شد اين فيلمساز به سرعت متحدين خود در نقد تلويزيوني را از دست بدهد. "کدام خري نقدهاي تلويزيوني را مي خواند. يا عيسي مسيح. منتقدان تلويزيوني پايلوت سريال ها را نقد مي کنند. پايلوت ها هميشه مزخرف هستند." تارانتينو همچنين در ادامه ادعا کرد که هر کدام از اپيزودهاي اتاق خبر را 3 بار تماشا کرده، اين شايد ديوانه وار ترين ادعاي او در تمام سال باشد.
 
درباره "جيغ"، قسمتي از يک فرنچايز که تارانتينو خيال کارگرداني آن را داشته:
مي‌توانم ساخت اولين قسمت "جيغ" را تصور کنم. واينشتاين‌ها سعي داشتند رابرت رودريگز را به اين کار دعوت کنند. فکر نکنم به هيچ‌وجه فکر کرده باشند که من علاقه‌اي به آن دارم. درواقع اهميتي به کارگرداني وس کريون ندادم. فکر کردم که او همان زنجير آهني بود که فيلم را در زمين نگه داشت و نگذاشت به سوي ماه پرتاب شود.-والچر، 23 آگوست
عواقب: وس کريون يک هفته پس از انتشار اين گفت و گو از دنيا رفت. آيا تصادفي بود؟ به احتمال زياد بله.
درباره "سلما" و کارگردانش، آوا دوورني:
"او به خوبي از عهده ساخت فيلم برآمد، اما سلما لايق دريافت جايزه امي بود." –تي: مجله استايل نيويورک تايمز، 12 اکتبر
عواقب: خبرنگار مجله استايل نيويورک تايمز در ادامه اين نقل قول مي نويسد: "جانگوي رها شده فيلمي شوک آورتر و سرراست تر از سلما است. و تماشاگران آن را به موفقيت آميزترين فيلم تارانتينو تبديل کردند. اما اين فيلم را از طرفي براي نويسندگي و کارگرداني يک مرد سفيدپوست مورد حمله قرار دادند." تارانتينو بعدتر در ايميلي به آن تامپسون، خبرنگار ايندي واير گفت که درواقع "سلما" را هيچ وقت تماشا نکرده و بيشتر قصد داشته از مصاحبه گر درباره آن سوال کند. به هر حال اين باعث نشد که دوورني در گفت و گو با هاليوود ريپورتر به تارانتينو حمله ور نشود و او را براي بي کفايت جلوه دادن سلما در دريافت جايزه اسکار با اين جملات خطاب نکند: "تعجب کردم که چرا همه از حرف هاي او متعجب شدند. اگر به کارها و پرسوناي او نگاه کنيد مي بينيد هيچ چيز عجيبي در حرف هاي او وجود ندارد."
 
درباره منتقدان سياهپوست‌اش:
اگر عميقا وارد نقد شويد مي بينيد به شکل برابري ميان وجوه مثبت و منفي تقسيم شده. اما زماني که منتقدان سياهپوست نظرات وحشيانه اي درباره جانگو صادر کردند نتوانستم به آن اهميتي ندهم. اگر مردم فيلم هاي من را دوست ندارند پس ندارند، اگر متوجه آن نمي شوند اشکالي ندارد. اما مزه بدي که در دهان من مانده بود براي اين بود: مدت هاست که رنگ پوست نويسنده اي که درباره فيلم هاي من مي نويسد به اندازه رنگ پوست من مهم شده. ممکن نيست فکر کنيد رنگ پوست نويسنده به تنهايي تاثير خاصي بر کلمات او داشته باشد. براي آن ها انگار من يک کاراکتر سوپرشرور باشم که چنين ادعاهايي دارم. –تي: مجله استايل نيويورک تايمز، 12 اکتبر
عواقب:  براي مثال جوآنا رابينسون در ونيتي فير صحبت هاي تارانتينو را در رقابت با اظهارنظرهاي لي دنيلز نويسنده و کارگردان توصيف کرد و آن ها را پرطرفدار خواند. دزيره بويي از سالن نيز مقاله اي را تحت عنوان ترس هاي يک طرفدار سياهپوست تارانتينو بودن چاپ کرد.
 
درباره خشونت پليس:
هيچ راهي براي کنار آمدن با اين وجود ندارد. ما به همين خاطر اين بيرون هستيم. اگر با آن برخورد شده بود اين پليس ها امروز در زندان به سر مي بردند تا دست کم مجازات کار خود را ديده بودند... من يک انسان آگاه هستم.. زماني که قتل و آدمکشي را مي بينم کنار نمي ايستم.. بايد يک قتل را هماني که هست صدا بزنم و يک قاتل را هم يک قاتل بدانم." –راهپيمايي رايز آپ اکتبر، 24 اکتبر
عواقب: سخنراني آتشين تارانتينو باعث شد بسياري از مردم موضع گيري دربرابر خشونت گرايي پليس را با ضديت با پليس اشتباه بگيرند. پاتريک لينچ از پليس نيويورک خواستار تحريم فيلم تازه تارانتينو، "هشت نفرت انگيز" شد و او را با خبر يک غافلگيري بزرگ تهديد کرد. نيويورک پست هم نوشت که کمپاين واينشتاين از تفرقه اندازي بي مورد تارانتينو خشمگين شده است، خبري که اين کمپاني بعدتر آن را تکذيب کرد. در هيمن حين تارانتينو سرگرمي رسانه اي خود را با حضور در برنامه بيل ميهر و گفت و گو با لس انجلس تايمز ادامه داد و از خود درباره اتهامات ضد پليس بودن دفاع کرد. او با اين حال در اين گفت و گو تصريح کرد که هنوز هم معتقد است پليس هايي که اريک گارنر، والتر اسکات و تامير رايس را به قتل رساندند آدمکش هستند.
 
درباره ديزني:
آن ها براي سرويس کردن من از حد و حدود خود خارج شده‌اند. –شوي هاوارد استرن، 16 دسامبر
عواقب: تارانتينو در اين جا کمپاني والت ديزني را به اخاذي متهم مي کند. او ادعا مي کند سينماهاي آرک لايت فيلم او را براي نمايش "نيرو برمي خيزد" در تمام سانس ها از اکران بيرون گذاشتند. پاسخ ديزني تا به اينجا؟ هيچ. نه تکذيب، نه دفاعيه و نه هيچ اظهار نظر ديگري. آن‌ها ديزني هستند.
 
درباره جان براون، از حاميان الغاي برده داري، چهره تاريخي مورد علاقه‌اش:
ايده او اين بود که به محض اينکه خون سفيدپوست‌ها به همان شيوه اي که خون سياهپوست‌ها ريخت بر زمين بريزد، آن زمان همه چيز شروع به عوض شدن خواهد کرد. و مثل همه آمريکايي هاي بزرگ ديگر او را به اتهام خيانت به دار آويختند. –لس انجلس ويکلي، 16 دسامبر
عواقب: هواخواهي هم دارد؟
ويسنا فولادي
نظرات
ali سه شنبه 3 فروردين 1395 سلام
نمي دونم به خاطر ترجمه هست يا چيز ديگه اي ولي اين مطلب خيلي گيج کننده هست اصلا معلوم نيست نقل مطلبه يا نظر يه منتقده...
0 1
پاسخ
انقزي شنبه 7 فروردين 1395 رجوع کنيد به ليد مطلب

نظر خود را بنویسید:
عضویت در خبرنامه 7فاز

برای اطلاع از مطالب جدید 7فاز ایمیل خود را وارد نمایید.


مطالب مرتبط
استفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز