در روزهای ششم و هفتم جشنواره کن چه اتفاقاتی افتاد؟

«خريدار شخصي»، به كارگرداني اوليويه آساياس كارگردان فرانسوي با بازي كريستن استوارت بازيگر آمريكايي هم  به طور رسمي در بخش مسابقه اصلي روي پرده رفت. هرچند تعدادي از منتقدان روز دوشنبه در نمايش مطبوعاتي اين فيلم آن را هو كردند، اما تماشاگران جشنواره روز سه‌شنبه واكنشي مشتاقانه نشان دادند، به طوري كه بعد از پايان فيلم به مدت پنج دقيقه ايستاده استوارت و آساياس را تشويق كردند. ديروز براي اولين بار جشنواره كن به شور و هياهو افتاد. دو دستگي كه از اولين روز جشنواره تا به حال اتفاق نيافتاده بود. "خريدار شخصي" دومين فيلم استوارت در جشنواره كن امسال است. ستاره 26 ساله سري فيلم‌هاي «توايلايت» در «كافه سوسايتي» به كارگرداني وودي آلن كه فيلم افتتاحيه كن بود هم بازي كرده است. بازيگر آمريكايي پيش از اين در 2014 نيز در "ابرهاي سيلس ماريا" با آساياس همكاري كرد و براي كار خود در آن فيلم اولين بازيگر زن آمريكايي شد كه جايزه سزار فرانسه را دريافت كرد. خيلي‌ها در كن اعتقاد دارند كار او در فيلم جديد از فيلم قبلي هم بهتر است.
7فاز:
دو ستاره روز ششم، رابرت دنيرو و کريستن استوارت
خارج از مسابقه: ستاره روز ششم جشنواره فيلم کن 2016، بي شک رابرت دنيرو بود. دنيرو که با بازي در نقش رابرتو دوران اسطوره بوکس بار ديگر درخشيده است، ديروز با نمايش اين فيلم در شصت و نهمين جشنواره فيلم کن تجليل شد. اين دو اسطوره يکي در زمينه ورزش و ديگري در زمينه هنر، در حالي که هر دو اشک در چشم داشتند، در برابر دوربين عکسان قرار گرفتند و يکديگر را در آغوش کشيدند. زندگي اسطوره بوکس پاناما در فيلم «دست‌هاي سنگي» تصوير شده و رابرت دنيرو در نقش او بازي کرده است.  در اين مراسم به بهانه اين فيلم از پنج دهه فعاليت دنيرو تجليل شد. او گفت: نمي‌دانم چه بايد بگويم، مي‌دانم عالي است و فقط مي‌توانم بگويم متشکرم. اسطوره سينما اين سخنان را پس از آن به زبان آورد که کليپي از نقش‌ها ماندگار او در طول اين مدت کاري، به نمايش درآمد که در آن صحنه‌هايي از «کازينو» تا «راننده تاکسي» را مي‌شد ديد.
بازيگر 72 ساله نيويورکي در صحبت‌هايش گفت: اين افتخار بزرگي است که اينجا در جشنواره کن مورد تجليل واقع شوي.
در کنار رابرت دنيرو، ادگار راميرز نيز روي فرش قرمز حاضر شد و در برابر دوربين عکاسان ژست‌هاي جالبي گرفت. او درباره بازي‌اش در اين فيلم گفت: دنيرو يک استاد است، مردي که حتي وقتي نمي‌خواهي حقيقت را بشنوي به تو آن را مي‌گويد. او يک بازيگر به کمال رسيده است.  دنيرو در اين فيلم در نقش ري آرسل بازي کرده؛ مربي‌اي که 18 قهرماني جهاني را با «دوران» تجربه کرد.
اين فيلم به کارگرداني جاناتان ياکوبوويچ بر مبناي زندگي واقعي اين دو ساخته شده است. آرسل در دهه‌هاي 1970 و 1980 در موفقيت جهاني دوران نقش مهمي داشت. آشر ستاره موسيقي از ديگر بازيگران اين فيلم است. شرکت واينستاين «دست‌هاي سنگي» را از 26 آگوست در سينماهاي آمريکا اکران مي‌کند.
بخش مسابقه: ديروز در بخش رقابتي فستيوال کن سه فيلم اکران شدند. «جوليتا» پدروآلمودوار،‌ «خريدار شخصي» به کارگرداني اوليويه آساياس و «آکواريس» به کارگرداني فيلمساز برزيلي کلبر مندوسا فيلو.
آکواريس مندونسا فيلو کارگردان فيلم «صداي همسايه» است که در 2012 نماينده برزيل در بخش اسکار فيلم خارجي‌زبان بود. آن فيلم درباره اهالي محله‌اي از طبقه متوسط شهري در برزيل است که زندگي آن‌ها با ورود يک شرکت امنيتي خصوصي دچار تحولي غيرمنتظره مي‌شود. حضور اين آدم‌ها حسي از امنيت و در عين حال اضطراب به فرهنگي مي‌آورد که بر مبناي ترس بنا شده است. در اين بين زني به نام بيا که دو فرزند دارد بايد راهي براي کنار آمدن با سر و صداهاي سگ همسايه پيدا کند.
مندونسا فيلو در فيلم جديد افق کاري‌اش را گسترش داده است و اين بار جنگ فرسايشي يک مرد 65 ساله بيوه با بساز و بفروش‌ها را روايت مي‌کند که مي‌کوشند او را از خانه‌اش بيرون بيندازند. اين جنگ با يک واکنش شخصي و توانايي سفر در زمان همراه است. سونيا براگا بازيگر شخصيتي که عنوان فيلم برنده اسکار "بوسه زن عنکبوتي" (1985) از او گرفته شد، در "Aquarius" بازي مي‌کند. مندونسا فيليو که قبلاً منتقد فيلم بوده، يکي از چهره‌هاي پيشتاز نسل جديد فيلمسازان مؤلف و مستقل برزيلي است. منتقدان حاضر در کن از فيلم جديد او استقبال کرده‌اند.
يکي از مهم‌ترين حواشي ديروز اين بود که در اولين اکران جهاني فيلم «آکورايوس» در جشنواره فيلم کن، سازندگان اين فيلم اعلام کردند برزيل ديگر يک کشور دموکراتيک نيست. از سوي ديگر آنها گفتند برزيل قرباني نظامي‌ها شده است. سناي برزيل راي داده است که رييس جمهوري ديلما روسف که نخستين رهبر سياسي زن در ميان کشورهاي آمريکاي جنوبي بوده است، از اختيار خود استفاده غيرقانوني کرده است و بودجه‌هاي فدرال را پنهان نگاه داشته است. روسف اصرار دارد که هيچ کار نادرستي انجام نداده و اين عمل را ساخته نظاميان خوانده است. «آکواريوس» به کارگرداني کلبر مندونسا فيلو، درباره يک منتقد مسن موسيقي است که سعي دارد فرديت و آپارتمان قديمي خود را حفظ کند. اين فيلم از مدعيان دريافت جايزه نخل طلاي جشنواره است. شخصيت اصلي اين فيلم لارا 65 ساله است که در يک خانواده سنتي و پولدار برزيلي متولد شده و آخرين ساکن آکواريوس يک آپارتمان قديمي است و مي‌خواهد آن را حفظ کند. سونيا براگا در نقش اين شخصيت ظاهر شده است.
«خريدار شخصي»، به کارگرداني اوليويه آساياس کارگردان فرانسوي با بازي کريستن استوارت بازيگر آمريکايي هم  به طور رسمي در بخش مسابقه اصلي روي پرده رفت. هرچند تعدادي از منتقدان روز دوشنبه در نمايش مطبوعاتي اين فيلم آن را هو کردند، اما تماشاگران جشنواره روز سه‌شنبه واکنشي مشتاقانه نشان دادند، به طوري که بعد از پايان فيلم به مدت پنج دقيقه ايستاده استوارت و آساياس را تشويق کردند. ديروز براي اولين بار جشنواره کن به شور و هياهو افتاد. دو دستگي که از اولين روز جشنواره تا به حال اتفاق نيافتاده بود. "خريدار شخصي" دومين فيلم استوارت در جشنواره کن امسال است. ستاره 26 ساله سري فيلم‌هاي «توايلايت» در «کافه سوسايتي» به کارگرداني وودي آلن که فيلم افتتاحيه کن بود هم بازي کرده است. بازيگر آمريکايي پيش از اين در 2014 نيز در "ابرهاي سيلس ماريا" با آساياس همکاري کرد و براي کار خود در آن فيلم اولين بازيگر زن آمريکايي شد که جايزه سزار فرانسه را دريافت کرد. خيلي‌ها در کن اعتقاد دارند کار او در فيلم جديد از فيلم قبلي هم بهتر است.
«جوليتا» يا خولي‌يتا" (Julieta) به کارگرداني پدرو آلمودوار کارگردان اسپانيايي روز سه‌شنبه به عنوان يکي از رقباي جايزه نخل طلاي اين دوره جشنواره کن به نمايش درآمد و با واکنش متفاوت منتقدان روبرو شد. آلمودوار بيست و يکمين فيلم بلند سينمايي خود را با الهام از سه داستان آليس مونرو نويسنده کانادايي ساخته است. اما سوارز و آريادنا اوگارته در "خولي‌يتا" بازي مي‌کنند که يک درام زنانه متمرکز بر سرنوشت و پيچيدگي گناه است. "خولي‌يتا" (با نام قبلي "سکوت") سي سال از زندگي خولي‌يتا را به تصوير مي‌کشد. داستان از 1985 آغاز مي‌شود، زماني که به نظر مي‌رسد اوضاع خيلي بهتر از زمان حال است، 2015، زماني که انگار ديگر نمي‌توان چيزي را درست کرد و او در آستانه جنون قرار دارد. مثل هميشه شرکت سوني پيکچرز کلسيکس حق پخش فيلم آلمودوار در آمريکاي شمالي را در اختيار دارد. آلمودوار براي پنجمين بار در بخش مسابقه کن رقابت مي‌کند. او در 1999 براي "همه چيز درباره مادرم" جايزه بهترين کارگردان را از جشنواره کن دريافت کرد و سال 2006 براي "بازگشت" برنده جايزه بهترين فيلمنامه از اين جشنواره شد. آلمودوار آخرين بار در 2011 با فيلم "پوستي که در آن زندگي مي‌کنم" با بازي آنتونيو باندراس در بخش مسابقه اصل کن شرکت کرد.
 
چهارشنبه کن، کمي باراني با استقبال سردي از برادران بلژيکي
داردن‌ها بيشتر از دو ستاره نگرفتند
فيلم «وارونگي» به عنوان اولين نماينده ايران در شصت و نهمين جشنواره فيلم کن به نمايش درآمد و با اقبال روبه رو شد. «وارونگي» ساخته بهنام بهزادي ساعتي پيش در بخش «نوعي نگاه» جشنواره کن اکران شد.  
کارگردان اين اثر پيش از نمايش فيلم با تماشاگراني که به تماشاي فيلمش نشسته بودند، درباره اثرش صحبت کرد. اين فيلم که سومين فيلم بلند اين کارگردان است، درباره زني است که از يک سو بايد با مشکلات خانوادگي کنار بيايد و از سوي ديگر پديده وارونگي هوا، دغدغه او شده است. سحر دولتشاهي، علي مصفا و کارگردان از جمله عوامل ساخت فيلم بودند که در مراسم فرش قرمز کن در برابر دوربين عکاسان حضور يافتند.
شماري از اعضاي داوران بخش رقابتي و از جمله جرج ميلر رييس هيات داوران، در کنار کتايون شهابي به تماشاي اين فيلم نشستند. مهتاب کرامتي و فاطمه معتمدآريا از ديگر حاضران در زمان نمايش فيلم بودند. شهابي تهيه کننده و توزيع کننده فيلم و نماينده ايران در بخش گروه داوران بخش رقابتي است.
اما شگفتي امروز استقبال سرد منتقدان از فيلم برادران داردن، فيلمسازان محبوب فستيوال کن بود. «دختر ناشناس» آخرين فيلم اين دو برادر بلژيکي نتوانست موفقيت فيلم‌هاي ديگرشان را تکرار کند و بسيار از رقيبان نخل حالا مي‌توانند نفس راحتي بکشند که شايد شانس بيشتري براي رسيدن به جوايز مهم کن داشته باشند.
ليدا صدر
نظرات
نظر خود را بنویسید:
عضویت در خبرنامه 7فاز

برای اطلاع از مطالب جدید 7فاز ایمیل خود را وارد نمایید.


مطالب مرتبطاستفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز