گزیده نظرات منتقدان درباره «زوتوپیا»

گاردين- جوردن هافمن: از فيل‌هاي غول‌پيكر تا موش‌صحرايي پراز وزوز، همه موجودات كوچك و بزرگ در لباس‌هايي بامزه وارد مي‌شوند و به لطف كامپيوترهاي فوق‌العاده گران قيمت كارهاي بامزه و ستودني مي‌كنند. يك گاوميش با صداي تامي چونگ؟ سخت مي‌شود به ايده خام همه اين‌ها نخنديد. شهر به خودي خود بهترين بخش فيلم است، سرشار از المان‌هاي ناب در طراحي.
7فاز:
تايم- استفاني زچرک:
دنياي کودکان پيشاپيش به قدري با روباه‌هاي سخنگو و خرگوش‌هايي که لحظات آموزنده خلق مي‌کنند پرجمعيت شده که تصور بيشتر شدن آن‌ها حالا غيرممکن است. غافلگيري زوتوپيا در سرشار بودن‌اش از حس زندگي است. حتي اگر پيام فيلم به انسان‌ها کمي گل‌درشت باشد-مردمان همه نژادها بايد ياد بگيرند چطور زندگي متعادلي داشته باشند- اما چيزهايي در فيلم وجود دارند که تماشاي آن را به تجربه‌اي دست اول تبديل مي‌کنند. داستان فيلم در دنياي حيوانات مي‌گذرد، جايي که شکار و شکارچي آموخته‌اند که در فضايي صلح‌آميز با يکديگر زندگي کنند. هيچ کس ديگري را نمي‌خورد يا حتي موجود ديگري را تعقيب يا اذيت نمي‌کند. به بياني صريح‌‌تر؛ زوتوپيا درواقع فيلمي درباره شمايل‌هاي مختار و متعصبي است که فکر مي‌کنند بهترين راه ماندن بر صندلي قدرت اطمينان يافتن از اين است که حيوانات "سفيد" در ترسي دائمي از حيوانات "سياه" به سر ببرند. و اين اگر استعاره‌اي شوک‌آور از زندگي معاصر در بيشتر شهرهاي آمريکا نباشد پس چيست؟ فيلم بايرون هاوارد و ريچ مور، به عنوان داستاني دوست‌داشتني درباره حيوانات سخنگو به شکلي جالب هدف خاصي را دنبال مي‌کند.يک  رئاليسم جسورانه در فرم کارتوني.

 
 هاليوود ريپورتر- مايکل رچشافن: گروه صداپيشگان فيلم با حضور جينيفر گودوين در نقش يک خرگوش قانونمند که به اولين پليس خرگوش در شهر پستاندارنشين زوتوپيا تبديل مي‌شود، کاري بي‌نقص  در ترکيب ايده‌اي متواضعانه با پيامي به موقع درباره قدرت و توانمندي ارائه کرده‌اند. تابلوي نقاشي زوتوپيا-با يا بدون عينک‌هاي 3D- به لطف پالت رنگ خيره‌کننده و معماري شهر آن (ساخته ديويد گوتز طراح) برجسته‌ترين جنبه فيلم است. مايکل گياچينو آهنگساز نيز در اولين تجربه غيرپيکساري خود موسيقي مسرورانه‌اي ساخته است که به نظر مي‌رسد اداي ديني هم به برنارد هرمن و نينو روتا باشد. 
 
تايم اوت- ديو کلهون: حيوانات سخنگو در يک فيلم ديزني؟ چيز تازه‌اي نيست. اما اين انيميشن پرزرق و برق اين ايده را به نقطه‌اي سرزنده و تازه مي‌برد و جهاني متمايز و انساني را به ما نشان مي‌دهد (خب، دراصل ورژن آمريکايي آن را). با شهرها، خيابان‌ها و بستني‌فروشي‌هايي که مملوء از تمام پستانداراني است که تصورش را مي‌کنيد، البته به غير از انسان دوپا.  بنابراين، يک گوزن روزنامه عصر را تورق مي‌کند، يک بوفالو (با صداپيشگي ادريس البا) نيروي پليس را مديريت مي‌کند و يک شير (جي کي سيمونز) شهردار است.فيلم آن‌ها سرگرم‌کننده و بامزه است اما در لايه‌هاي زيرين خود پيامي دارد که از متوسط فيلم‌هاي بچه‌ها بالاتر مي‌رود (از جمله شوخي فمينيستي درباره اينکه حيوانات مونث را "گوگولي" صدا نکنيم.) جهان زوتوپيا زيرکانه و پراز جزئيات خيره‌کننده است. فيلمي که بيشتر شبيه به محصولي از پيکسار تحت سلطه ديزني است تا يک فيلم ديزني خالص.  کاراکترهاي رنگارنگ و تمام‌نشدني آن براي تماشاگران جوان دل‌نشين است، اما تکه‌هاي بزرگسالانه‌اي هم دارد که طيف ديگري از تماشاگران را راضي مي‌کند؛ از جمله يک صحنه عروسي به سبک پدرخوانده. با اين اوصاف،  چه کسي به انسان‌ها نياز دارد؟
 
گاردين- جوردن هافمن: از فيل‌هاي غول‌پيکر تا موش‌صحرايي پراز وزوز، همه موجودات کوچک و بزرگ در لباس‌هايي بامزه وارد مي‌شوند و به لطف کامپيوترهاي فوق‌العاده گران قيمت کارهاي بامزه و ستودني مي‌کنند. يک گاوميش با صداي تامي چونگ؟ سخت مي‌شود به ايده خام همه اين‌ها نخنديد. شهر به خودي خود بهترين بخش فيلم است، سرشار از المان‌هاي ناب در طراحي. کمي يادآور «فوتوراما» است اما از بخش‌ها و مناطق بيشتري تشکيل شده. شايد متريال فيلم به شکلي براي محصولي مختص به کودکان سنگين باشد، اگرچه اين هنوز همان ديزني هميشگي است، با اين حال همه چيز به خوشي و خرمي تمام مي‌شود و پايان ظريف و دقيقي ندارد. 
 
اسکرين ديلي- جان هزلتون: نمايشگاهي از حيوانات سخنگو، يک داستان رازآلود نوآرگونه و پيامي بر ضد تعصبات قومي همگي بخشي از زوتوپيا هستند. با وجود تاثيرگذار بودن هريک از اين المان‌ها اما چيز بيشتري در نهايت به تصوير کلي فيلم افزوده نمي‌شود و اين اثر استادانه ساخته شده و سرشار از احساسات انيميشني را درنهايت رها مي‌کند تا به عنوان يکي از آثار قابل قبول و متوسط کمپاني شناخته شود.با اين حال فيلم هرگز موعظه نمي‌کند و پيام خود را درباره خطرات تن دادن به کليشه‌ها نسبتا واضح بيان مي‌کند و تعصبات قومي و نژادي را در ميان انسان‌ها محکوم مي‌کند.
ويسنا فولادي
نظرات
نظر خود را بنویسید:
عضویت در خبرنامه 7فاز

برای اطلاع از مطالب جدید 7فاز ایمیل خود را وارد نمایید.


مطالب مرتبط
استفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز