یادداشت پویان عسگری درباره «در مدت معلوم» وحید امیرخانی

يك كمدي از تبار كمدي‌هاي اخلاقي جاد آپاتو كه شبيه به آن فيلم‌ها با مرامي كه يك دوست براي دوست ديگر مي‌گذارد به پايان مي‌رسد. يك معرفت انساني كه از خلال آشفتگي و هرج و مرج، سر برمي‌آورد و در اوج تناقضات تمام نشدني دنياي واقعي، يك فانتزي ساده مردانه را رقم مي‌زند تا اينگونه آبي باشد بر آتش تروماي مردانه.
7فاز: پديده اکران سينماي ايران در سال 94. فيلمي کوچک، محدود، تلويزيوني و البته بامزه و واقعي که به مذاق تماشاگران سينماي ايران در سال گذشته خوش آمد و در کمال ناباوري به فروشي استثنايي دست يافت. داستان پسري بنام ميثم (جواد عزتي) که در حال نوشتن کتابي درباره روابط زن و مرد است و خودش هم در برقراري رابطه با زنان به بن‌بست رسيده و ميل و تمناي جنسي حالش را دگرگون ساخته. يک داستان واقعي، قابل همدلي براي بسياري از تماشاگران فيلم که از لحظات بامزه زيادي تشکيل شده است. در اين ميان خالقين برخورد محترمانه‌اي با موضوع دارند و نياز و عقده و خواست مطرح شده در دنياي فيلم را با مهرباني و نگاه فانتزي همراهي مي‌کنند. نکته اينجا است که زنان در فيلم از خود شخصيتي ندارند و در بزنگاه‌هاي داستاني منفعل و زيادي مهربان و همراه رفتار مي‌کنند. چيزي که مردان فيلم را به سرمنزل و مقصد پناه عاطفي مي‌رساند و از تنهايي و غربت رهايشان مي‌سازد. يک فانتزي مردانه که در مواجهه با بحران و مسئله مردانه، جانب خيال را مي‌جويد تا اينگونه مرهمي باشد بر توحش واقعيت.
 
همان‌طور که نام فيلم گواهي مي‌دهد، «در مدت معلوم» ضامن پيشنهادي براي جامعه امروز ايران است و غيرمستقيم و با سليقه ايده «متعه» را در نسبت با نيازهاي انساني و ناهنجاري‌هاي اجتماعي مطرح مي‌کند. فارغ از واکنش‌هاي عرفي و سليقه‌اي که جامعه ايران در مواجهه با اين حکم منتج از فقه شيعه در سال‌هاي اخير داشته، به نظر مي‌رسد لازم است لزوم طرح درست اين موضوع در جامعه مورد بررسي قرار بگيرد و واقعي و رها از گرايشات نابسنده جهان مدرن به آن پرداخته شود. با وجود تمرکز فيلم بر مسائل جنسي، شوخي‎هاي فيلم محترمانه نوشته و پرداخته شده و به جاي دست انداختن انسان و کمبودهايش به دنبال همدردي با او و نيازهايش است.
 
اولين فيلم وحيد اميرخاني، قابل مقايسه با ديگر کمدي مهم سال‌هاي اخير سينماي ايران است. «50 کيلو آلبالو» ماني حقيقي که به فروشي افسانه‌اي دست يافت و با حاشيه‌هايي که پيرامونش شکل گرفت به يکي از مهم‌ترين و ديده شده‌ترين کمدي‌هاي سال‌هاي اخير بدل شد. به نظر مي‌رسيد که «در مدت معلوم» فيلمي از جنس کمدي‌هاي شانه تخم مرغي مربوط به اواسط دهه هشتاد باشد و فيلم حقيقي آن کمدي رمانتيکي که تمام اين سال‌ها انتظارش را داشتيم. اما نمايش فيلم‌ها نشان داد که «در مدت معلوم» با وجود کارگرداني شلخته و تلويزيوني‌، و فيلمنامه‌ي محدودش، کمدي بامزه‌تري است و حس انساني بهتري براي مخاطبش به همراه مي‌آورد. جايي که برخلاف «50 کيلو آلبالو» نه تنها همه چيز مورد تمسخر قرار نمي‌گيرد که ارزش‌هاي مورد طعنه قرار گرفته اجتماعي بازبيني مي‌شوند و کارکرد امروزي مي‌يابند. جايي که برخلاف فيلم ضد انسان و ضد احساس «50 کيلو آلبالو» آدم‌ها بابت ميل و عواطفشان توبيخ نمي‌شوند و اتفاقا به خاطر رنجي که متحمل شده‌اند اجر و پاداش مي‌گيرند. فيلمي که خالي از زرق و برق دروغين و ادعاهاي گنده، سعي مي‌کند با لکنت و لغزش داستانش را تعريف کند و با خنده گرفتن از تماشاگر و برانگيختن همدلي او، حسي مفرح و انساني بيافريند. جايي که شور و خروش و اميال سرکوفت شده شخصيت ميثم با بازي عالي جواد عزتي، بخش مهمي از جامعه امروز ايران را نمايندگي مي‌کند و فرسنگ‌ها دورتر از خرافه‌هاي روشنفکرانه‌اي چون «50 کيلو آلبالو» به مسئله‌اي امروزي و واقعي مي‌پردازد. يک کمدي از تبار کمدي‌هاي اخلاقي جاد آپاتو که شبيه به آن فيلم‌ها با مرامي که يک دوست براي دوست ديگر مي‌گذارد به پايان مي‌رسد. يک معرفت انساني که از خلال آشفتگي و هرج و مرج، سر برمي‌آورد و در اوج تناقضات تمام نشدني دنياي واقعي، يک فانتزي ساده مردانه را رقم مي‌زند تا اينگونه آبي باشد بر آتش تروماي مردانه.
پويان عسگري
نظرات
سعيد جمعه 11 تير 1395 عالي..خوشم مياد درباره فيلمهايي مينويسي که هيچ کس تحويلشون نميگيره..خوب هم مينويسي آقا پويان..دمت گرم زياد
6 2
پاسخ

سايه جمعه 11 تير 1395 چي بود 50 کيلو آلبالو اه اه اما اين فيلم خنده دار بود بخصوص جواد عزتي و هومن سيدي
4 1
پاسخ

حجت شنبه 12 تير 1395 خيلي خوبه اين فيلم
2 1
پاسخ

وحيد شنبه 12 تير 1395 هم قلم زيبايي داريد
عم ذوق والا
تقريباً از همه نقدهايتان بوي انسان دوستي و مروت به مشام مي رسد
پاينده باشيد استاد
3 1
پاسخ

dakota يكشنبه 13 تير 1395 با عرض معذرت به دوستاني که آلبالو رو دوس داشتن,اما واقعا آلبالو خيلي مزخرف بود,
مدت معلوم خيلي شريف تر و شيرين تر بود,مرسي از نقد و نوشته خوبتون
5 3
پاسخ

آراز سه شنبه 15 تير 1395 نقد مثبت روي در مدت معلوم چه شود .
فيلم بامزه اي بود قبول دارم .به قول خودت يه فيلم انضمامي بود نه انتزاعي .
1 0
پاسخ

نظر خود را بنویسید:
عضویت در خبرنامه 7فاز

برای اطلاع از مطالب جدید 7فاز ایمیل خود را وارد نمایید.


مطالب مرتبط
استفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز