یادداشت پویان عسگری درباره «هر کی یه چیزی می‌خواد» ریچارد لینکلتر و «جنگ ستارگان: نیرو برمی‌خیزد» جی.جی آبرامز

لينكلتر افسانه‌اي با رجوع به ظاهر فيلم‌هاي اوليه («علاف» و «مات و مبهوت») و كنكاش در ماهيت پروست‌وار سه‌گانه «پيش از ...» فيلمي ساخته كه گستاخانه و معناگريز، ضدپيرنگ و ضدحادثه، چند روز از زندگي يك مشت پسر الوات را نمايش مي‌دهد.
7فاز:
«هر کي يه چيزي مي‌خواد» ريچارد لينکلتر

فراتر از اينکه «هر کي يه چيزي مي‌خواد!!» ريچارد لينکلتر فيلم خوب يا فيلم بدي است، آخرين اثر فيلمساز بزرگ آمريکايي بدل به معياري براي سنجش ميزان زندگي دوستي يا هراس از زندگي کسي که درباره‌اش اظهار نظر مي‌کند، مي‌شود. جايي که فيلمساز تجربه‌گرا و هنجارگريز، بااعتماد بنفسي بالا و بي‌نياز از تاکيدهاي معمول دراماتيک، تجربه‌ها و دانش عمومي بينندگانش نسبت به زندگي را محک مي‌زند. اينکه اعمال اين گروه بيسبال در نظرمان «قرتي بازي» يا «تجربه زيستي» جلوه مي‌کند، واجد دو معني متفاوت خواهد بود. در روايت اول ذهن بسته‌مان، ما را از حرکت در آفاق و انفس وا مي‌دارد و در برداشت دوم، آغوش گشوده و جسور به استقبال حيات و ممات و ملزومات آن مي‌رويم. و لينکلتر افسانه‌اي با رجوع به ظاهر فيلم‌هاي اوليه («علاف» و «مات و مبهوت») و کنکاش در ماهيت پروست‌وار سه‌گانه «پيش از ...» فيلمي ساخته که گستاخانه و معناگريز، ضدپيرنگ و ضدحادثه، چند روز از زندگي يک مشت پسر الوات را نمايش مي‌دهد. اينجا حتي از درنگ‌ها و مکث‌هاي «مات و مبهوت» هم خبري نيست و به سرعت همه چيز پيش مي‌رود و ثمر مي‌دهد و در لحظه مي‌پژمرد و به پايان مي‌رسد. در پيچيده‌ترين شکل از تاثير تواماني که لينکلتر از روحيه رابرت آلتمن، لحن اريک رومر و منش ياسوجيرو اوزو به ارث برده است. جايي که با يک پسر تازه‌وارد به درون جهان فيلم پرتاب مي‌شويم و بعد از پشت سر گذاشتن چند روزي از عمر در خلال شلوغي و همهمه، به کلاس درس و خوابيدن پسر، خسته از شور و حال تجربه کرده، مي‌رسيم. پاياني که علاوه بر اينکه حاوي ديدگاه ضد «آموزش آکادميک/ رسمي» لينکلتر است، در عين حال آرامش، سکون و نقطه پاياني براي سفر پر تب و تابي که پسر و تماشاگران فيلم از سر گذرانده‌اند هم محسوب مي‌شود.
براي نگارنده «هر کي يه چيزي مي‌خواد!!» در کنار «مات و مبهوت» و «پيش از نيمه شب» يکي از سه شاهکار ريچارد لينکلتر است. نمايش زندگي گروه پسران و نظاره رفتار آنان، وراي طبيعي بودن، آخرين فيلم لينکلتر را واجد جادويي کرده که در کار کمتر فيلمسازي مي‌شود آن را سراغ داشت. ريچارد لينکلتر از اساتيد بزرگ سينماي معاصر است.

«جنگ ستارگان: نيرو برمي‌خيزد» جي. جي. آبرامز
بعد از شش، هفت ماه انتظار و اشتياق، بالاخره «جنگ ستارگان: نيرو برمي‌خيزد» را ديدم و غرق در لذت و خاطره شدم. بهترين فيلم آمريکايي سال 2015 و يکي از سرگرم کننده‌ترين بلاک باسترهاي هزاره سوم. تماشاي فيلم به همنشيني با معشوق دلفريبي مي‌ماند که بعد از سال‌ها بي‌خبري و بدحالي، دوباره سرحال و پرانرژي بازگشته و دلبري مي‌کند. بعد از سه‌گانه دوم (به لحاظ سال ساخت) که فيلم‌ها را در مسيري ترسناک و تراژيک قرار داد، «نيرو برمي‌خيزد» بازگشتي مطبوع به جهان سرگرم کننده و طناز سه‌گانه اول است. جايي که لوک و ليا اسکاي واکر رخ مي‌نمايانند و لحظه ورود هان سولو و چوئي، پسربچه درونتان را به تحرک و جست و خيز وامي‌دارد. در عين حال، سال‌ها غوطه خوردن در جهان داستان‌هاي فانتزي و ساي-فاي، به جي. جي. آبرامز کمک کرده تا بهترين فيلمش را بسازد و با دستي پر، دوباره خط توليد مجموعه «جنگ ستارگان» را به جريان بياندازد. لحظه رويارويي هان سولو (هريسون فورد) با پسرش کايلو رن (ادام درايور)، يکي از لحظات کلاسيک مجموعه را سبب شده و شخصيت جديد و بسيار دوست داشتني ري با بازي ديزي ريدلي هم فراموش نشدني است. تدوين فيلم به رهبري و چينش يک اپرا مي‌ماند و تم افسانه‌اي جان ويليامز، احساسات‌تان را به غليان درمي‌آورد. فيلمي امروزي با يک قهرمان زن که طعم خوشايند و هوش‌رباي فيلم‌هاي سرگرم کننده دهه هشتاد را به جهان فعلي و سي و پنج سال بعد آورده است.
پويان عسگري
نظرات
مجيد جمعه 1 مرداد 1395 عالي بود
0 0
پاسخ

دانته شنبه 6 شهريور 1395 واقعا لينکليتر استاده , کسي خيليا نميشناسن يا دست کم ميگيرنش . فيلماي لينکليتر بدون هيچ ادعايي از طرف خود فيلم يا کارگردان شاهکارن . تجربه يه زندگي يا چيزي که زندگي بايد باشه رو تو فيلماش حس ميکنم
0 0
پاسخ

نظر خود را بنویسید:
عضویت در خبرنامه 7فاز

برای اطلاع از مطالب جدید 7فاز ایمیل خود را وارد نمایید.


مطالب مرتبط
استفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز