گزیده نظرات منتقدان درباره اپیزود اول سریال «وست ورلد»

لس‌انجلس تايمز- مري مك‌‍نامارا: وقتي يك سريال HBO شكست مي‌خورد (وينيل، شانس، جان از سينسيناتي) محكم به زمين مي‌خورد اما وقتي با تماشاگر ارتباط برقرار مي‌كند، خب، سريال‌هايي مثل «بازي تاج و تخت»، «ويپ»، «اوليو كيتريج» فقط جوايز امي را درو نمي‌كنند بلكه ذات تلويزيون را تغيير مي‌دهند و اين فرم هنري را به سطحي مي‌رساند كه هيچ شبكه يا پلت‌فرم ديگري هرگز قادر به آن نبوده است. «وست ورلد» (دنياي غرب) سريال بعدي است كه بازي را در تلويزيون عوض مي‌كند. يك تابلوي بزرگ و چند لايه از اكشن و تحليل‌هاي غيرمنتظره كه توسط جاناتان نولان و ليزا جوي و گروه بازيگراني شامل آنتوني هاپكينز، جفري رايت، جيمز مارسدن، اد هريس، تندي نيوتون و ايون ريچل وود خلق شده است.
7فاز:
لس‌انجلس تايمز- مري مك‌‍نامارا:
وقتي يك سريال HBO شكست مي‌خورد (وينيل، شانس، جان از سينسيناتي) محكم به زمين مي‌خورد اما وقتي با تماشاگر ارتباط برقرار مي‌كند، خب، سريال‌هايي مثل «بازي تاج و تخت»، «ويپ»، «اوليو كيتريج» فقط جوايز امي را درو نمي‌كنند بلكه ذات تلويزيون را تغيير مي‌دهند و اين فرم هنري را به سطحي مي‌رساند كه هيچ شبكه يا پلت‌فرم ديگري هرگز قادر به آن نبوده است. «وست ورلد» (دنياي غرب) سريال بعدي است كه بازي را در تلويزيون عوض مي‌كند. يك تابلوي بزرگ و چند لايه از اكشن و تحليل‌هاي غيرمنتظره كه توسط جاناتان نولان و ليزا جوي و گروه بازيگراني شامل آنتوني هاپكينز، جفري رايت، جيمز مارسدن، اد هريس، تندي نيوتون و ايون ريچل وود خلق شده است. اين فقط نمونه يك سريال خوب نيست بلكه سريالي درخشان، خيره كننده و تفكرآميز است كه در حين وارسي سويه تاريك سرگرمي خود سرگرم‌كننده مي‌شود. اين به همراه پيرنگي كه در هم مي‌پيچد و دگرگوني مي‌يابد از دلايلي هستند كه HBO با همه قدم‌هاي اشتباه و تيرهاي خطايش، با وجود رقابت سخت و افزاينده، منحصر بفرد باقي مي‌ماند.
 
سالون- ملاني مك‌فارلند: همه چيز در پارك وست ورلد سفارشي است- لباس‌ها، اسلحه‌ها، حتي خود ماجراجويي به منظور برآورده ساختن هوس‌هاي فرديت‌يافته مشتريان ثروتمند آن طرح شده است. پارك احتمالات مختلفي را به محض رسيدن به آنجا مطرح مي‌كند، از لحظه‌اي كه افراد سوار بر قطار لوكسي كه آن‌ها را به پارك ‌مي‌رساند شده تا زماني كه از آن پياده مي‌شوند و به شهر مركزي، "سوئيت‌واتر" قدم مي‌گذارند. اين شهر شام‌ و ويسكي خوب، عشق به حراج گذاشته شده و تمرينات تيراندازي به شكل ساكنان مصنوعي شهر، معروف به ميزبان‌ها را دارد كه هر يك براي در خدمت اين "تازه واردان" بودن ساخته شدند. داستان «وست ورلد» را بارها پيش از اين در سينما و تلويزيون ديده‌ايم و بي‌شمار مرتبه در كتاب‌هاي مختلف به آن برخورديم. كاراكتر فورد هاپكينز DNA همان ژانري را دارد كه الدن تايرل در «بليد رانر» از آن مي‌آيد يا سر پيتر ويلند در فرنچايز «بيگانه»؛ شجره‎‌نامه آن حتي در دوردست‌ها به ويكتور فرانكنشتاين افسانه‌اي مري شلي مي‌رسد. با توجه به منابع گرچه ايده اصلي كمي طعنه آميز به نظر مي‌رسد و تصميم گيري درباره اينكه آيا جست و جوي مداوم درام در انگاره‌هاي وجودي و در اخلاق‌گرايي واقعا ارزش زمان ما را براي دنبال كردن اين بازي تا پايان دارد دشوار مي‌كند.
 
هاليوود ريپورتر- تيم گودمن: در ماه ژانويه توليد «وست ورلد»، بازسازي جاه طلبانه فيلم سال 1973 مايكل كرايتون  براي تلويزيون متوقف شد. معمولا اين نشانه يك دردسر واقعي است. اما خالقين سريال (و زوج) جاناتان نولان و ليزا جوي در ملاقات با منتقدان در تور تابستاني TCA علت اين تاخير را توضيح دادند و حالا با تماشاي چهار اپيزود اول توضيح آن‌ها كاملا معنا مي‌دهد. اسطوره شناسي كه به سريال جهت مي‌دهد پيچيده است، بنابراين توليد سريال در آن زمان متوقف شد تا سازندگان مطمئن شوند "انجيل" راهنماي مجموعه تمامي پرسش‌هاي در دوردست و احتمالات جهان آن را در نظر گرفته است. در رابطه با اين سريال خوب است بدانيد سردرگمي هميشه نشانه بي‌نظمي نيست- بلكه يك ضرورت در زمان تعريف يك داستان پيچيده است. اگر شما به تماشاي وست ورلد براي مدتي طولاني علاقه مند هستيد متوجه باشد پيچيدگي و عمق از فاكتورهاي كليدي آن هستند. وست ورلد آن‌ها را به گونه‌اي دارد كه پتانسيل‌اش را با نوعي اعتماد به نفس همراه مي‌كند.
ويسنا فولادي
نظرات
amir جمعه 16 مهر 1395 شبکه hbo خودش داره جايگزين got رو بهمون معرفي مي‌کنه و چه معرفي خوبيه واقعا که قسمت اولش عالييييي بود
1 1
پاسخ

هاديک سه شنبه 20 مهر 1395 يه فيلمنامه خوب بر مبناي ايده هاي درخشان و به نوعي چکيده کل فلسفه مدرن و پسامدرن غرب تبديل به يه سريال شده که هم راجع به مذهب داستان ميگه، هم راجع به انسان و هم سينما! اين سريال قابليت تبديل شدن به ماندگارترين سريال اين دهه رو داره...
3 1
پاسخ

مسعود جمعه 19 آذر 1395 لطفا چند نقد کامل از سريال ww بذاريد
0 0
پاسخ

سيامک دوشنبه 13 دي 1395 بحران فلسفي هوش مصنوعي درغرب وحشي
0 0
پاسخ

نظر خود را بنویسید:
عضویت در خبرنامه 7فاز

برای اطلاع از مطالب جدید 7فاز ایمیل خود را وارد نمایید.


مطالب مرتبط
استفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز