یادداشت صوفیا نصرالهی درباره «ایكس من: آپوكالیپس» برایان سینگر

برايان سينگر كارگردان خيلي خوبي است. اكشن فيلم درخشان است و ريتمش آنقدر نفس‌گير است كه نزديك به دو ساعت و نيم فيلم را مي‌توانيد يك‌نفس تماشا كنيد. مشكل از قصه‌هاي درهم و برهمي است كه انقدر تعدادشان زياد است گاهي با هم مخلوط مي‌شوند و حتي در جهان فانتزي ابرقهرماني هم لزوم و دليل علت-معلولي‌شان را از دست مي‌دهند.
 
7فاز: تعريف كردن خلاصه داستان اين فيلم از سخت‌ترين كارهايي است كه انجام دادم. به عنوان كسي كه طرفدار و فن پروپاقرص فيلم‌هاي ابرقهرماني نيستم و فقط سوپرمن و بتمن را مي‌شناختم و اخيرا با ثور و كاپيتان آمريكا و مرد آهني هم به لطف انبوه فيلم‌هاي ابرقهرماني كه هر سال ساخته مي‌شود، آشنايي پيدا كرده‌ام، ديدن فيلم «ايكس-من: آپوكاليپس» كار چندان آساني نبود. اين فيلمي است كه در آن همه ابرقهرمان و جهش‌يافته هستند. احتمالا فقط چند نفر از گروه فيلمبرداري آدم‌هاي معمولي بوده‌اند!هيچ كاراكتر معمولي و عادي در فيلم وجود ندارد. انقدر كه گاهي گيج مي‌شويد قدرت هر كدام از اين كاراكترها چه بوده و كجا قرار است به كار بيايد. درضمن اگر قسمت‌هاي قبلي داستان‌هاي مربوط به اين ابرقهرمان‌ها را نديده‌ايد مشكلي در تماشاي اين قسمت نخواهيد داشت و فقط يك سري جزييات را از دست مي‌دهيد. نمي‌شود انكار كرد كه برايان سينگر كارگردان خيلي خوبي است. اكشن فيلم درخشان است و ريتمش آنقدر نفس‌گير است كه نزديك به دو ساعت و نيم فيلم را مي‌توانيد يك‌نفس تماشا كنيد. مشكل از قصه‌هاي درهم و برهمي است كه انقدر تعدادشان زياد است گاهي با هم مخلوط مي‌شوند و حتي در جهان فانتزي ابرقهرماني هم لزوم و دليل علت-معلولي‌شان را از دست مي‌دهند. در ضمن اين ابرقهرمان‌هاي بي‌روحيه مثل مگينتو و ميستيك زيادي سرخورده و نااميد هستند و بيشتر زمان فيلم به راضي كردن آنها مي‌گذرد تا بالاخره كره زمين را نجات بدهند. فيلم البته كه به نسبت سري‌هاي قبلي مثل «ولورين» گام رو به جلويي است و اصلا با آنها قابل مقايسه نيست. به جايش شخصيت منفي فيلم خيلي كليشه‌اي از كار درآمده. كاراكتري كه مثلا قرار بوده از دل افسانه‌هاي شرقي و اهرام ثلاثه مصر سردربياورد. بگذاريد خيالتان را راحت كنم: در «ايكس-من: آپوكاليپس» دنبال هيچ چيز جدي نباشيد. نه ديالوگ جدي، نه صحنه ويژه تكان‌دهنده و نه جهان‌بيني كه فيلمساز با آن بخواهد تحت‌تاثيرتان قرار بدهد. اينجا تنها شخصيت واقعا جالب ماجرا چارلز است و تنها نكته اينكه فيلم به شدت سرگرم‌كننده است. از نظر بصري ضيافتي است نه فقط بخاطر سكانس‌هاي اكشن كه بخاطر ميزانسن‌ها و فيلمبرداري و نكاتي كه جزء به جزء رعايت شده تا تماشاگر از ديدن فيلم لذت ببرد. شخصا «انتقام‌جويان» را به اين يكي ترجيح مي‌دهم. آنجا كاراكترها جاندارتر هستند. شخصيت‌هاي مشخصي دارند و گاهي شوخ‌طبعي هم از خودشان نشان مي‌دهند. اينجا همه مشغول غر زدن از وضعيت نابه‌هنجارشان در جهاني هستند كه موجودات جهش‌يافته را درك نمي‌كنند. رويارويي با يك اسطوره شرقي كه امكان ندارد اسكار آيزاك را زير گريم سنگينش تشخيص بدهيد، تقريبا هدر رفته است و تبديل شده به جنگ با موجودي كه مي‌تواند مثلا يكي از دشمنان «پليس آهنين» باشد. مشكل اصلي بنظرم اين همه كاراكتري است كه دور هم جمع شده‌اند و هر كدام هم قصه خودشان را دارند. اگر قصه كمي خلوت‌تر بود نه تنها به فيلم لطمه نمي‌زند كه فضاي بيشتري براي نزديك شدن به شخصيت‌ها به مخاطب مي‌داد. شخصيت‌هايي كه الان هر سي ثانيه مي‌بينيم و بعد بايد سراغ يكي ديگرشان برويم. راستش را بخواهيد بيشتر نگران قسمت بعدي هستم. آخر فيلم و بعد از تيتراژ بذري كاشته مي‌شود كه احتمالا قرار است در قسمت‌هاي بعدي برداشت شود. اين يعني اضافه شدن يك موجود جهش‌يافته جديد و يك داستان ديگر. بعيد مي‌دانم اگر طرفدار فيلم‌هاي ابرقهرماني نيستيد طاقتش را داشته باشيد. 
اين مطلب قبلا هفت صبح كار شده است.
صوفيا نصرالهي
نظرات
کارآگاه شنبه 24 مهر 1395 اکشن فيلم درخشانه؟؟احتمالا اکشن خوب نديدي که به اين تروکاژ تين ايجري اکش ميگي...يه چندتا اکشن خوب ببين حتما...(کلا دخترا درکشون از مقوله اکشن پايينه)خانم نصرالهي درباره داستان باهاتون کاملا موافقم.
0 2
پاسخ

محمو سه شنبه 27 مهر 1395 واقعا اکشن درخشاني نداره ها...
ضعيفه.حتي در قسمت اکشن
0 0
پاسخ

ايمان يكشنبه 2 آبان 1395 جهت اطلاع اون صحنه اخر بعد از فيلم اگه دقت ميکردين اون خونيه که تو deadpool به بدنش وارد ميشه و باعث ميشه اون قدرت ترميم رو پيدا کنه شخصيت جديد همون ددپول خودمونه
0 0
پاسخ

نظر خود را بنویسید:
عضویت در خبرنامه 7فاز

برای اطلاع از مطالب جدید 7فاز ایمیل خود را وارد نمایید.


مطالب مرتبط
استفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز