گزیده نظرات منتقدان درباره «تونی اردمن» مارن اده

پلي ليست- جسيكا كيينگ: هرلحظه از مكالمه اي ملايم و بي خطر، هر چشم گرداندن از روي آزردگي، هر رنج و رياضت، هر تماس تلفني بي پاسخ، هر شوخي درگوشي، هر رفتار عاشقانه، ناگهاني يا از پيش چيده شده در اين جا شبيه خود را در زندگي واقعي ميابد. اين كامل ترين بزم درباب پدري است. اين ازو است كه عينك گروچو را بر چشم گذاشته. 
7فاز:
تايم اوت- ديويد كالهون: اين كمدي آلماني بالطافت و شكننده، پرتره اي تكان دهنده و غالبا مفرح از يك رابطه غيرعادي پدر-دختري است. پدرهاي مايه خجالت تا به حال عميق تر (يا خجالت آورتر) از اين در جاي ديگري ظاهر نشده اند. مارن آده نويسنده-كارگردان در داستان تقريبا سه ساعته خود، زن آلماني معتاد به كاري (زاندرا هولر) را به ما معرفي مي كند كه با پدر خود، يك جوكر خستگي ناپذير (پتر سيمونيشك) در تعطيلات آخر هفته در بخارست ملاقات ميكند. چنين چيزي به قدر كافي براي وينفريد پدر غيرعادي است، محدوده امن هميشگي او به ديدن پستچي گيجي كه مقابل خانه او در حالي كه دندان هاي قلابي اش را بر دهان دارد و به لهجه مضحكي صحبت ميكند مي آيد خلاصه مي شود. پس از چند روز ناهنجاري  در كنار يكديگر، حالا پدر از بازگشت به خانه سر باز ميزند. او هرجا كه دخترش حضور دارد پيدايش ميشود و به زندگي حرفه اي او و در صحنه ديپلماتيك يورش مي برد، درحالي كه يك كلاه گيس بر سر دارد و وانمود ميكند كه يك مربي به نام توني اردمن است. چيز چندان تازه اي درباره بسياري از دغدغه هاي اين كمدي آلماني تكان دهنده و آشوب طلب وجود ندارد: رابطه ميان والدين و بچه هاي بالغ، درگيري ميان كار و خانواده، ذات بيگانه كننده و ناانساني محيط كاري مدرن، نقش زن در فرهنگ و مسير اقتصادي كه اروپاي مدرن در آن قدم برميدارد. اما شيوه اي كه آده كارگردان همگي اين موارد را غربال ميكند به فيلمي كاملا غافلگيركننده در هر پيچ داستاني و به شكلي تعجب آور اورژينال منتهي ميشود. از نوادر فيلم هايي كه باعث ميشوند عميقا به جهان اطراف خود فكر كنيد و در عين حال از صحنه هاي عريان آن يا ديدن مردي كه در يك لباس خرس بيش از اندازه بزرگ خيابان را پايين ميرود ريسه برويد.
 
گاردين- پيتر بردشاو: «توني اردمن» فيلمي به شدت خنده دار است- اما از تماشاگران خود ميپرسد آيا خنده دار بودن، آيا خواست خنداندن مردم و بخصوص استفاده از كمدي براي دور هم جمع كردن خانواده براستي نشانه در آرامش بودن و مهر تاييد بر سبك زندگي زدن به شكلي كه بيشتر افراد حرفه اي در عرصه كمدي معمولا تصور ميكنند است؟ هيچ چيز كليشه اي تر، يا شك برانگيزتر از اين ايده كه زنان جاه طلب در كار، بدون بچه و خانواده مي بايست قابل ترحم و از لحاظ احساسي خالي باشند وجود ندارد. اما آده اين كليشه را با خلق موقعيت هاي عجيب، تمسخرآميز و خنده دار كه به شكلي جالب توجه با احساس شرمساري و پشيماني طعم دار شده، به سطح بالاتري منتقل ميكند. چه كسي در بازسازي فيلم نقش توني را بازي خواهد كرد؟ بيل موري؟ جك نيكولسن؟ الك بالدوين؟ بن كينگزلي ميتواند خود كاراكتر عجيب و غريب روان پريش باشد و ظاهر  خوبي با كلاه گيس خواهد داشت. اما در همين حين اين فيلم اصيل آلماني چيزي است كه طعم دوست داشتني اش را از دست نمي دهد.
 
ويليج ويس- مليسا اندرسن: مثل فيلم قبلي آده، «هركس ديگر» (????) كه خطوط اشتباه افزاينده در رابطه يك زوج در تعطيلات را دنبال ميكرد، «توني اردمن» در جذب نتايج حاصل از بررسي موشكافانه خود در يكي از دنيوي ترين تعامل هاي ممكن، ثابت قدم باقي مي ماند. فيلم آده به شكلي درخشان چيزهاي زيادي را درباره ارتباط با ديگران و درباره زبان (شفاهي و غيرشفاهي) و استفاده و سوء استفاده هاي از آن به شكلي بي پرده نشان مان ميدهد. صحنه هاي »توني اردمن« چيزهايي را پيش چشمانمان ميگذارند كه معمولا از فيلم ها حذف ميشوند، مثل مكث ها و ترديدها در گفت و گوهايي كه شكل دهنده پوسته سخت و دشوار توهين هايي است كه اينس در زندگي روزمره خود از آنها رنج مي برد.
 
پلي ليست- جسيكا كيينگ: هرلحظه از مكالمه اي ملايم و بي خطر، هر چشم گرداندن از روي آزردگي، هر رنج و رياضت، هر تماس تلفني بي پاسخ، هر شوخي درگوشي، هر رفتار عاشقانه، ناگهاني يا از پيش چيده شده در اين جا شبيه خود را در زندگي واقعي ميابد. اين كامل ترين بزم درباب پدري است. اين ازو است كه عينك گروچو را بر چشم گذاشته.  آماده باشيد تا درباره هر شوخي كليشه اي كه تا به حال با آلماني ها و حس شوخ طبعي شان شده تجديد نظر كنيد. »توني اردمن« نشان ميدهد آن ها احتمالا تمام مدت مشغول آزمايش بر روي سطح بالاتري از شوخي بوده اند.
ويسنا فولادي
نظرات
نظر خود را بنویسید:
عضویت در خبرنامه 7فاز

برای اطلاع از مطالب جدید 7فاز ایمیل خود را وارد نمایید.


مطالب مرتبط
استفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز