یادداشت پویان عسگری درباره جاناتان دمی (1944 - 2017)

براي من اما جاناتان دمي كارگردان «چيزي وحشي» است. يكي از سرگرم‌كننده‌ترين فيلم‌هاي تاريخ سينماي آمريكا و جزو مهمترين فيلم‌هاي «مولتي‌ ژانر» در دهه هشتاد ميلادي.
7فاز: جاناتان دمي كه چند ساعت پيش در سن 73 سالگي درگذشت، فيلمساز بزرگ، چيره‌دست و ماهري بود. يكي از مستعدترين شاگردان مكتب راجر كورمن كه اواسط دهه هفتاد كار خود را آغاز كرد و ابتداي دهه هشتاد با «ملوين و هاوارد» نامش بر سر زبان‌ها افتاد. يك دهه بعد براي «سكوت بره‌ها» برنده جايزه اسكار بهترين كارگرداني شد و يك دهه بعدتر با «ريچل دارد ازدواج مي‌كند» مجددا از منظر انتقادي مورد توجه قرار گرفت. تعداد زيادي فيلم داستاني و مستند (عموما درباره موسيقي كانتري و نيل يانگ افسانه‌اي) در كارنامه پربار جاناتان دمي به چشم مي‌خورد.
براي من اما جاناتان دمي كارگردان «چيزي وحشي» است. يكي از سرگرم‌كننده‌ترين فيلم‌هاي تاريخ سينماي آمريكا و جزو مهمترين فيلم‌هاي «مولتي‌ ژانر» در دهه هشتاد ميلادي كه در حكم پدر معنوي كوئنتين تارانتينو، فيلم‌‌سازان پست مدرن يك دهه بعد و فيلم‌هايي از قماش «پالپ فيكشن» است. با اين تفاوت كه شاهكار پنج ستاره دمي، متواضع‌تر به احساس و استتيك و سرگرم‌ كردن تماشاگر مي‌رسد. بي‌نياز از زرق و برق‌ و جلوه‌گري معمول آثار پست مدرن. داستان پسري (جف دنيلز) باسمه و ترسو كه در يك اوديسه نامنتظر و بواسطه همراهي با يك زن (ملاني گريفيث) زيبارو و مرموز، هم‌‌دم و محشور خطر و حادثه و هيجان شده و پيامد عشق‌ش به زن، بدل به مردي بالغ و جسور مي‌شود. در تركيبي دلنشين از فيلم «عاشقانه»، فيلم «جنايي»، فيلم «جاده‌اي»، فيلم «كمدي» و فيلم «تريلر». همه با هم در يك فيلم. انگار در حال تماشاي تمام الگوهاي سرگرم‌كننده فيلم آمريكايي در يك فيلم هستيم. برآيند سينماي داستانگوي اصيل آمريكايي كه بي‌شك بهترين نوع فيلم هم هست. و «چيزي وحشي» براي من، بدون اغراق، بهترين و سرگرم‌كننده‌ترين فيلمي است كه در عمرم تماشا كرده‌ام. بارها و بارها. به گاه تنهايي و سرخوردگي، هنگام خوشي و همراهي يار. و هميشه هم جذاب و خواستني، بدون آنكه ذره‌اي از كيفيت سرگرم‌كننده‌ش در طول اين سال‌ها كم شده باشد. عاشق همه چيز اين فيلم هستم. از اسم درجه يك الهام‌بخش و تيتراژ شاهكارش تا موسيقي «جوك‌ باكسي»، بازي درخشان جف دنيلز و در نهايت زيباترين زني كه تابحال در عمرم ديده‌ام؛ ملاني گريفيث. سكسي، وحشي، مهربان، همراه، تكيه‌گاه. دلم براي فيلم، جاناتان دمي، جف دنيلز و ملاني گريفيث، بدجوري تنگ شده است. براي «چيزي وحشي» كه داغ و شور و جنون و هيجان‌ش تا ابد در «قلب وحشي»ام مي‌تپد.
پويان عسگري
نظرات
نظر خود را بنویسید:
عضویت در خبرنامه 7فاز

برای اطلاع از مطالب جدید 7فاز ایمیل خود را وارد نمایید.


مطالب مرتبط


استفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز