یادداشت صوفیا نصرالهی درباره «گشت 2» سعید سهیلی

چرا سعيد سهيلي اصرار دارد كمدي بسازد در حالي كه ذهنيت و ارزش‌هايش انگار با شوخي‌هايي كه مي‌خواهد بكند در تضاد است؟ و اگر مي‌خواهد كمدي بسازد چرا مثل بقيه كارگردانان، مثل مصطفي كيايي يا خيلي‌هاي ديگر تا تهش را نمي‌رود؟
7فاز: «گشت 2» يكي از ضعيف‌ترين فيلم‌هاي ساليان اخير است. سعيد سهيلي همان كاراكترهاي «گشت ارشاد» را برداشته و سعي كرده با همان پيرنگ حالا شوخي‌هاي تازه‌اي با خط قرمزها بكند. شوخي‌هايي كه طبق معمول اكثرشان كلامي هستند و متكي بر اكت يا حتي بازي بازيگران نيستند. كمدي موقعيت هم فقط همان اول فيلم اتفاق مي‌افتد. بعد از موفقيت «مارمولك» كمال تبريزي تقريبا نيم بيشتري از كمدي‌هاي سينمايي ما از همان فرمول پيروي مي‌كنند. يك آدم ناخلف در جايگاهي كه خط قرمز به شمار مي‌رود تا دستش براي شوخي باز باشد. ولي با اين تفاوت كه «مارمولك» فيلمنامه قوي و سرپايي داشت ولي فيلم‌هايي مثل «گشت 2» فيلمنامه‌شان در حد آيتم‌هاي يك برنامه كمدي است بدون هيچ چفت و بستي. «گشت ارشاد» اولي فيلم متوسطي بود. مي‌شد درباره نقاط ضعف و قوتش نوشت. يك حميد فرخ‌نژاد بامزه داشت كه متفاوت از فرخ‌نژاد هميشه بود و سوژه‌اي كه محصول زمانه خودش بود. بين آنچه در جامعه جاري بود و به تصوير كشيدن قصه آن فاصله زيادي نيفتاد. همين فيلم را سرپا نگه ميداشت و مهم‌ترين ويژگي‌اش بود كه بر همه نقاط ضعف و قدرتش مي‌چربيد. حالا آن مهم‌ترين ويژگي در «گشت 2» از دست مي‌رود. اين‌بار شوخي با خط قرمزها فقط در نيم‌ساعت اول فيلم طي يك سخنراني در زندان و اشاره به كلماتي اتفاق مي‌افتد كه دو سالي از دست به دست شدن‌شان در تلگرام و شبكه‌هاي اجتماعي مي‌گذرد و چيز تازه‌اي ندارد. اما به هر حال به لطف همين شوخي‌ها حداقل نيم ساعت ابتدايي فيلم قابل تحمل و خنده‌دار شده است اما بعد از اين نيم‌ساعت واقعا ديگر «گشت 2» هيچ چيزي ندارد كه بيننده‌اش را تا آخر بكشانند. آن برگ برنده سوژه روز بودن را از دست داده و به رمالي و خرافات ميان مردم اشاره مي‌كند. شوخي‌اش در اين حد است كه مثلا نشان بدهد اين روزها حتي فالگيرها هم كارت‌خوان دارند. فيلم كاملا مغشوش است چه از نظر فيلمنامه و چه كارگرداني. بدون ذره‌اي سليقه. حميد فرخ‌نژاد انگار از خودش در فيلم قبلي كپي برداري كرده است. بازي‌اش نسخه فيك و جعلي و گل‌درشتي از آن چيزي است كه در «گشت ارشاد» بود. پولاد كيميايي و جريان فراموشي‌اش و بعد الهام شدن به او از گذشته ديگران آنقدر مضحك و بي‌سر و ته است كه بهتر بود كلا از فيلم حذف مي‌شد. ساعد سهيلي هم كه در نقش وردست حضور كاملا خنثايي دارد. ماجرا از جايي بدتر مي‌شود كه زن‌ها سر و كله‌شان پيدا مي‌شود و حالا قرار است مردهاي قصه هم عاشق شوند، هم بامزه باشند، هم لوطي‌گري در بياورند و هم به دغل‌كار‌ي‌شان بپردازند. باورتان نمي‌شود چه سكانس‌هاي فاجعه‌اي است. آن ابراز علاقه‌هايي كه قرار است زمختي‌ و نابلدي‌شان مخاطب را به خنده بياندازد، سطحي و اعصاب خردكن هستند. آن لوطي‌منشي كه قرار است پيام اخلاقي فيلم باشد آنقدر تماشاگر را پس مي‌زند كه شخصا دلم مي‌خواست مي‌توانستم همان لحظه از سالن بيرون بزنم. 
اصلا يكي از مشكلات اساسي فيلم همين‌جا اتفاق مي‌افتد: چرا سعيد سهيلي اصرار دارد كمدي بسازد در حالي كه ذهنيت و ارزش‌هايش انگار با شوخي‌هايي كه مي‌خواهد بكند در تضاد است؟ و اگر مي‌خواهد كمدي بسازد چرا مثل بقيه كارگردانان، مثل مصطفي كيايي يا خيلي‌هاي ديگر تا تهش را نمي‌رود؟ سهيلي شبيه آدمي است كه از كمدي ساختنش خجالت مي‌كشد و هميشه اواخر فيلم مي‌خواهد شوخي‌هاي ابتدايش را با نتايج اخلاقي رفع و رجوع كند و آنقدر هم اين كار را بد انجام مي‌دهد كه تاثير همان نيمه اول را هم از بين مي‌برد. در «گشت ارشاد» همچنان تا اواخر فيلم بار كمدي هم حذف مي‌شد اما در اينجا كاملا فيلم وارد فاز ديگري مي‌شود. 
در يك نگاه كلي «گشت 2» بعد از «من سالوادور نيستم» مي‌توانند مهم‌ترين نشانه‌هاي اين باشند كه فيلم پرفروش نه تنها لزوما فيلم خوبي نيست كه مي‌تواند خيلي هم اثر بدي باشد. بازي‌هاي بد و تصنعي، فيلمنامه بي‌سروته، شوخي‌هاي سطحي كه از يك جايي به بعد حتي بامزه هم نيستند، وصله و پينه كردن پيام‌هاي اخلاقي و عرفاني به فيلم، سخنراني درباره عشق، كارگرداني بي‌سليقه: مجموع همه اين‌ها شده فيلمي به نام «گشت 2». آش شله‌قلمكار و ملغمه‌اي از هر چيزي و هر جايي تا بتواند مخاطب را به سينما بكشاند و دست خالي بيرون بفرستد. 
.......
اين مطلب قبلا در «هفت صبح» كار شده است
صوفيا نصرالهي
نظرات
نظر خود را بنویسید:
عضویت در خبرنامه 7فاز

برای اطلاع از مطالب جدید 7فاز ایمیل خود را وارد نمایید.


مطالب مرتبط
استفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز