یادداشت پویان عسگری درباره زوج «آندروود» در «خانه پوشالی» و کلر آندروود در فصل پنجم سریال

نه «فرانسيس آندروود» بدون كلر، فرانسيس است و نه كلر بدون فرانسيس، «كلر آندروود». اين غريب‌ترين زوج برآمده از سينما و فرهنگ «سرگرمي سازي» آمريكايي در هزاره سوم، با هم در كنار يكديگر و بعنوان مكمل هم معني پيدا مي‌كنند. وقتي كه فرانسيس شهوت قدرت و شيطان درون كلر را بيدار مي‌كند و كلر هم در قالب «ليدي مكبث» همسرش، هوش و درايت و زيركي فرانسيس را به مرز پالايش و انفجار مي‌رساند. 
7فاز:
درباره زوج «آندروود»:
نه «فرانسيس آندروود» بدون كلر، فرانسيس است و نه كلر بدون فرانسيس، «كلر آندروود». اين غريب‌ترين زوج برآمده از سينما و فرهنگ «سرگرمي سازي» آمريكايي در هزاره سوم، با هم در كنار يكديگر و بعنوان مكمل هم معني پيدا مي‌كنند. وقتي كه فرانسيس شهوت قدرت و شيطان درون كلر را بيدار مي‌كند و كلر هم در قالب «ليدي مكبث» همسرش، هوش و درايت و زيركي فرانسيس را به مرز پالايش و انفجار مي‌رساند. «آندروود»ها بدون هم تبديل به دو آدم قابل پيش‌بيني و خسته كننده مي‌شوند. فرانسيس با دوري گرفتن از كنترل و خونسردي، در هجوم و چنبره سياست‌بازان، از روي خشم، بغض و كمبودهاي دروني‌اش تصميمات اشتباه مي‌گيرد و گور خودش را مي‌كند. و كلر، كلر تحسين برانگيز زيبارو در هيبت يك زن مهربان، همدم و معاشر و همنشين آرتيست‌ها، هيپي‌ها و مشنگ‌ها مي‌شود. اما... اما «آندروود»ها فقط يك زوج خيالي/فانتزي، بدون هيچ‌گونه مصداق عيني در زندگي واقعي هستند. اين يك «افسانه» دلفريب از همراهي زن و مردي است كه در ساحتي غيرواقعي و ترسناك، به منظور دستيابي به بالاترين ميزان قدرت، با امكانات و محدوديت‌هاي هم كنار آمده‌ و سبب پيشرفت و ارتقاي يكديگر شده‌اند. پايان گريزناپذير «هاوس او كاردز/خانه پوشالي» در فروپاشي و از بين رفتن اين همراهي متبلور خواهد شد. جايي كه شبيه به زندگي واقعي، فرجام «هوش» زياد، غلتيدن در «مغاك» تاريكي و سياهي خواهد بود و «جدايي» دريغ‌آلود مرد از زن.
 
درباره كلر آندروود در فصل پنجم: اين كلر آندروود همسر رييس‌جمهور آمريكا در سريال «هاوس آو كاردز/خانه پوشالي» شبكه نتفليكس است يا يكي از آخرين نمونه‌هاي «فم‌فتال/زن اغواگر» در فيلم‌هاي «نئونوآر» آمريكايي در قرن بيست و يكم؟ آيا اين همان زن مكار و حيله‌گري است كه پنج فصل از سريال تماشايش كرده‌ايم يا نه، يك جانور سبع و سياس، يك رهبر و رييس‌جمهور زن در اين «لحظه» متولد شده؟ كدام «لحظه»؟ يكي از سه لحظه برتر كل پنج فصل «هاوس آو كاردز» در كنار قتل پيتر روسو توسط فرانسيس آندروود در آن پاركينگ غرق در تاريكي در اپيزود يازده سيزن اول، و سلاخي ريچل توسط داگ استمپر در دوراهي و واماندگي «عشق و وظيفه» در آخرين اپيزود سيزن سوم. اينجا در اپيزود دوازدهم سيزن پنج، زن زيباروي باهوش و البته بي‌رحم، بعد از شصت و خرده‌اي اپيزود خويشتن‌داري و ماندن در سايه بلند همسر (فرانسيس)، بالاخره نقش فاعل را برعهده مي‌گيرد و ستاره ميدان مي‌شود. با گذر از آخرين مرز «معصوميت/طبيعت» انساني و زير پا گذاشتن همه چيز، آن هم در حين مغازله با كسي كه به او عشق و احساس «زنانگي» ارزاني داشته است. و كلر آندروود بخاطر همين نقطه ضعف طبيعي و انساني، تنها كسي كه از خلوت و جلوت‌ش خبر دارد را به قتل مي‌رساند تا اينگونه بدون اينكه «عاطفه و احساس»ش ترمز و مانعي براي كسب قدرت‌ ايجاد كند، سر به بلندي و سقف «كاخ سفيد» بسايد. و البته مرگ تام ييتس در اين سكانس بيادماندني تنها خرده بهانه ناچيزي است تا به خرد و معرفت اين زن ترسناك اضافه شود. زني زيبا، هوشمند و زيرك، با دروني تهي از ‌عاطفه و آكنده از سنگدلي و خباثت، و در آستانه ورود و پذيرش پيري با چين و چروك‌هايي كه خود را به رخ مي‌كشند و زيبايي او را چند برابر مي‌كنند. او بهتر از هر شخصيت زن ديگر فيلم‌ها و سريال‌هاي آمريكايي در هزاره سوم، اين گزين‌گويه «نيچه» را نمايندگي مي‌كند: «وجود رحم در اهل معرفت چيزي است كم و بيش خنده‌دار؛ همچون دست‌هاي لطيف بر بدن غول». و كلر آندروود با بازي درخشان رابين رايت، بي‌اغراق بهترين و مهمترين شخصيت زني است كه از دل سريال‌هاي آمريكايي هزاره سوم، وارد زندگي بشر امروز شده. باشكوه، جذاب و خواستني، و به همان ميزان خانه خراب كن، سرد و ويرانگر. از آن زن‌هايي كه هر مرد باهوشي در مخيله‌ش به دنبال تصاحب و چيرگي بر او است اما در واقعيت از ترس غبن و غم ناشي از معاشرت با چنين زني، جانب دوري و عدم ارتباط با او را مي‌جويد.  
پويان عسگري
نظرات
پريسا لازمي سه شنبه 6 تير 1396 من فکر مي کنم که شيوه نوشتن _ نثر _ ادبيات _ جمله بنديِ يادداشت ها و نقد و بررسي هايتان صقيل و سنگينه ...

گاهي اوقات، خيلي راحت خوانده نمي شود.
4 0
پاسخ

نظر خود را بنویسید:
عضویت در خبرنامه 7فاز

برای اطلاع از مطالب جدید 7فاز ایمیل خود را وارد نمایید.


مطالب مرتبط
استفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز