یادداشت پویان عسگری درباره «سوگ» مرتضی فرشباف

اهميت «سوگ» در رعايت صحيح «استتيك» فيلم مدرن و الگوهاي برآمده از آن در سينماي ايران، و تلفيق آن با نوعي ملودرام روشنفكرانه بومي (از جنس كيارستمي) با سويه‌هاي ترسناك ناشي از خلاهاي عاطفي/احساسي است.
 
7فاز:
يك فيلم اول خلاقانه از يك فيلمساز مستعد؛ «سوگ» مرتضي فرشباف. فيلمي كه از الگوي كيارستمي‌وار پرسه در طبيعت به اندوه و هراس دروني يك كودك مي‌رسد. بطئي و تدريجي و از طريق صحنه‌هاي طولاني گفتگوي آدم‌ها با هم، و نمايش تك‌افتادگي پسربچه در جايي از طبيعت. نماي ماشين اوراقي كه ماشين جرثقيل آن را حمل مي‌كند فراموش نشدني است و به شكلي غيرمستقيم هيولا و عامل هراس كودك (ماشيني كه باعث مرگ پدر و مادرش شده) را موكد و دروني مي‌كند. پلان همراهي دوربين با پسربچه و رسيدن به شكستگي او در پناه درخت، ديگر نماي بيادماندني «سوگ» است كه در نقطه اوج درام لاغر فيلم، دو موقعيت زن و شوهر به دنبال فرزند، و فرزند بدون پدر و مادر را به هم پيوند مي‌دهد. جايي كه كودك هراسان، تجسم فرزند غايب مي‌شود و با تحمل رنج و مرارتِ ناشي از مواجهه با واقعيت تلخ «فقدان» والدينش، در مرحله جنيني نسبت به خانواده جديدش - در تونلي كه حدفاصل او تا مغاك ترسناك دروني و واقعيت زيست بيروني است - قرار مي‌گيرد. «سوگ» در لحظه ترديد پسر براي ماندن در تونل (پذيرش تنهايي) يا رفتن به سوي والدين تازه به پايان مي‌رسد و همچون هر فيلم خوب ديگر برآمده از سينماي «مدرن»، تماشاگر را در پاياني باز كه برآمده از شك‌ها و درنگ‌هاي اخلاقي/عاطفي شخصيت‌ها در مسير طبيعي درام است، با هراس و وهمي كه فيلم هارور/ترسناك را بياد مي‌آورد، تنها مي‌گذارد.
اهميت «سوگ» در رعايت صحيح «استتيك» فيلم مدرن و الگوهاي برآمده از آن در سينماي ايران، و تلفيق آن با نوعي ملودرام روشنفكرانه بومي (از جنس كيارستمي) با سويه‌هاي ترسناك ناشي از خلاهاي عاطفي/احساسي است. فيلمي كه خونسرد و صبور خطوط كمرنگ و به ظاهر متضاد درام‌ش را در لحظه‌ي جادويي نماي تعقيبي دوربين با پسربچه به هم مي‌رساند و از طنين كيارستمي و پرسه در طبيعت و دستيابي به آرامش، چونان دامي براي بردن تماشاگر به مغاك ترسناك‌ش بهره مي‌برد؛ ورطه‌ي هولناك «فقدان» كه در طول فيلم، درون پسربچه حفر و برجسته مي‌شود.
پويان عسگري
نظرات
نظر خود را بنویسید:
عضویت در خبرنامه 7فاز

برای اطلاع از مطالب جدید 7فاز ایمیل خود را وارد نمایید.


مطالب مرتبط




































































































استفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز