یادداشت پویان عسگری درباره «جیمی لنیستر» به بهانه اپیزود چهارم فصل هفتم «بازی تاج و تخت»

يك شخصيت را تا كجا مي‌توان در مرز بين «ترديد» و «باور» قرار داد؟ آيا باور به دوست داشتن زني مريض براي مردي كه لحظه‌اي به «حقيقت» چشم دوخته، كافي است؟
7فاز:
يك شخصيت را تا كجا مي‌توان در مرز بين «ترديد» و «باور» قرار داد؟ آيا باور به دوست داشتن زني مريض براي مردي كه لحظه‌اي به «حقيقت» چشم دوخته، كافي است؟ يك مرد چقدر براي درست بودن و شرافت بايد هزينه بپردازد تا لكه‌ي ننگِ لمسِ دستان زن فاحشه از اندامش پاك شود؟ چالش اصلي نويسندگان «بازي تاج و تخت» در تمام اين چند فصل، نه به قدرت رسيدن «دنريس تارگريان» بوده و نه شاه شدن «جان اسنو». قطب‌هاي خير و شر، واضح و آشكار افراد خود را انتخاب كرده‌اند و «ميزانسن تقابل» با رئوس و ليدرهاي‌اش قابل شناسايي است. اين ميان اما «جيمي لنيستر» نه عضوي از اشقيا است و نه جزوي از اوليا. كشش و رفت و آمد دائمي او بين خير و شر تمامي ندارد و عشقش به «سرسي لنيستر» فاحشه، مانع ورودش به جهان پاكان شده و او را در طلسم سياه خواهرش، بدل به موجودي نفريني و اهريمني كرده. اما جيمي لنيستر شيطان نيست. برده‌ي شيطان هم نيست. او كه از ابتداي سريال در مسيري بطئي و تدريجي پي به مفهوم شرافت برده و مردانگي‌‌اش را بازيافته، خود را وقف زني مي‌كند كه منكر شرافت است و خواستار سياست. زني سياس كه فقدانش، جيمي را بدل به بزرگترين فرمانده سپاه اوليا خواهد كرد. اما تا آن موقع «سِر جيمي لنيستر» بايد در مغاك ترسناكِ ترديدش دست و پا بزند و پايين برود. مدفون شدن در اعماق دريا شايد آن لحظه‌اي است كه مرد دلير براي هميشه از عشق به نفرت شيفت كرده و با گذر از ملكه مريض وستروس، به آن چه از او دريغ شده، دست مي‌يابد؛ «شرافتِ مردانه».
پويان عسگري
نظرات
عليرضا جمعه 20 مرداد 1396 همش همين؟؟
چقدر کوتاه :(
0 0
پاسخ

فرهاد زماني جمعه 20 مرداد 1396 کوتاه و مختصر ولي نه گوياي همه چيز و برآورده کننده انتظارات خواننده انهم پس از گذشت 5 روز از تاريخ نمايش اين قسمت. اميد است در قسمتهاي باقي مانده شاهد نقدهاي سريعتر و بسيطتري از طرف نويسنده براي مشتاقانش باشيم.
0 0
پاسخ

عليرضا جمعه 20 مرداد 1396 آق پويان ديگه ريکپ هاي اپيزوديک نمينويسين؟ ما هنوز مشتاقيم
0 0
پاسخ

فردين سه شنبه 24 مرداد 1396 اي بابا گند زده شد به اين فصل رفت، فيلم نامه ها رو هک کردن منم نتونستم خودمو کنترل کنم همه رو خوندم
اگان تارگرين-ويسيريون-جيمي لنيستر-لرد بيليش-آريا استارک:/
0 0
پاسخ

نظر خود را بنویسید:
عضویت در خبرنامه 7فاز

برای اطلاع از مطالب جدید 7فاز ایمیل خود را وارد نمایید.


مطالب مرتبط
استفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز