فیلم‌های دنباله‌دار؛ یک ایده دهه هشتادی

The Movie Rat: جنگ ستارگان و اينديانا جونز توانستند كمك بزرگي به پيشبرد ايده‌ تجاري توليد فيلم‌هاي دنباله‌دار در زيرشاخه‌هاي استوديوهاي بزرگ بكنند. اين دو فيلم نسبت به بقيه فيلم‌هايي كه به حد تهوع دنباله‌هايشان توليد شد، جايگاه بهتري دارند. اين فيلم‌هاي دنباله‌دار طراحي مي‌شدند تا پول نقد قلمبه‌اي گير تهيه‌كننده بيايد. اين دو مجموعه كه توسط جورج لوكاس و استيون اسپيلبرگ طرح‌ريزي شده بودند توانستند راه را براي توليدات بهتر در آينده باز كنند.

The Movie Rat: درها را کاملا به روي فيلم‌هاي دنباله‌دار باز بگذاريد. اين جمله‌اي است که حتي در دهه 50 هم جزئي از زبان سينمايي دنيا نبود. و در اصل چيزي بود که بعد از ديدن فيلم‌هاي اسلشر به ذهن خطور مي‌کرد. اينگونه فيلم‌ها البته که در دهه 1980 بسيار محبوب بودند اما فقط به اين خاطر که فيلمي در ژانر ترسناک اکران نمي‌شد دليل بر اين نبود که احساس امنيت کنيد هيچ‌وقت خبري از فيلم‌هاي دنباله‌دار نيست.
در دهه 1970 توليداتي که از قبل فروخته مي‌شدند امري مهم به حساب مي‌آمد مخصوصا براي استوديوها که حالا روز به روز اقتباس‌هاي ادبي‌شان بيشتر مي‌شد و فيلم‌هاي دنباله‌دار به‌زودي راهشان را براي توليد باز مي‌کردند. در 1981 ، 42 فيلم دنباله‌دار در سرتاسر دنيا توليد شد که در سال 1989 اين تعداد به 124 رسيد. در پايان دهه 80 شش فيلم از Police Academys و 5 فيلم از مجموعه‌هاي Halloweens و Howlings و Star Treks و Nightmare on Elm Streets توليد شدند. براي اينکه کسي را بکُشيد فقط کافي بود تا او را به صندلي يا چيز ديگر محکمي ببنديد و مجبورش کنيد همه اين‌ها را پشت سر هم ببيند. احتمالا بيشتر از اينها هم بوده که خب البته خيلي‌هاشان اضافي و مازاد بودند. برخلاف ميراث مثبت و ارزشمندي که جلوه‌هاي ويژه بر جاي گذاشت، دهه 80 باعث ايجاد تمايلي شد که رفته‌رفته بد و بدتر مي‌شد. درحاليکه هيچ مجموعه جديدي برخلاف رشد احمقانه‌شان توليد نمي‌شد، دهمين فيلم از مجوعه Friday the 13th ساخته شد. امروزه فيلمي مثل Legally Blond حتي با اينکه 100 ميليون دلار هم نفروخته است، خيلي راحت‌‌تر به توليدات بعدي مي‌رسد. چرا که تقريبا با هزينه‌اي اندک ساخته شده و سوددهي‌اش هم خيلي راحت‌تر است. اين تمايل و کشش جديد خيلي زود پديده‌ي جديدي را معرفي کرد: Spider-man  که با فروش هفته اول 115 ميليون دلاري‌اش نقشه‌هاي جديدي براي توليد فيلم‌هاي دنباله‌دار در اختياراستوديو ها گذاشت. هفته‌ي اول فروش فيلم‌هاي دنباله‌دار کم‌کم تبديل به امري براي ارجاع شد و تهيه‌کنندگان کساني که به دنبال تشديد حس ترس براي سرمايه‌گذاري بر روي اين‌گونه فيلم‌ها بودند را سرزنش مي‌کردند.
در حاليکه فراهم کردن شرايط براي توليد فيلم‌هاي دنباله‌دار در دهه 80 مثل قارچ‌ از همه جا سر بر مي‌آورد و البته اين ور خوب ماجرا بود، در آن‌طرف مجموعه‌ها هم حضور داشتند. فرق بين مجموعه و فيلم‌هاي دنباله‌دار اين است که مجموعه‌ها معمولا قرارنيست که فقط در يک فيلم يا يک کتاب دنبال شوند. در حاليکه فقط دو فيلمِ Indiana Jones  و Star Wars ساخته شده بودند، همين دو فيلم توانستند کمک بزرگي به پيشبرد ايده‌ تجاري توليد فيلم‌هاي دنباله‌دار در زيرشاخه‌هاي استوديوهاي بزرگ بکنند. اين دو فيلم از نظر من نسبت به بقيه فيلم‌هايي که به حد تهوع دنباله‌هايشان توليد شد، جايگاه بهتري دارند. اين فيلم‌هاي دنباله‌دار به تخمين من احتمالا طراحي مي‌شدند تا پول نقد قلمبه‌اي گير تهيه‌کننده بيايد. از نظر من اين دو مجموعه که توسط جورج لوکاس و اسپيلبرگ طرح‌ريزي شده بودند توانستند راه را براي توليدات بهتر در آينده باز کنند.
استوديوها خيلي راحت مي‌توانستند به پولي که از ساخت فيلم‌هاي دنباله‌دار ترسناک گيرشان مي‌آمد تکيه کنند. فيلم‌هايي مثل The Slasher Trinity of Halloween و Friday the 13th و Nightmare on Elm Street همه توليدات مستقلي بودند که تقريبا براي پخش کننده‌هايشان هيچ هزينه‌اي نداشتند. به همين منظور وقتي اين فيلم‌ها مثل موشک شليک مي‌شدند هيچ‌کس دلش نمي‌خواست تا توقف سوددهي آن‌ها را شاهد باشد. و درست شبيه هميشه‌ي تاريخ سينما هيچ‌وقت هيچ‌کس نمي‌توانست مطمئن باشد که چه فيلمي خوب فروش مي‌کند و چه فيلمي نه. حتي اگر مدت زيادي هم صرف تحقيق کرده باشيد. بنابراين فهميدند که بهتر است همان کاري را بکنند که قبلا جواب داده. چيزي که مردم قبلا براي تماشايش مي‌رفتند و بعدها هم خواهند رفت حتي اگر خيلي مشتاقش نباشند.
در حاليکه مي‌توانم تمام اين فيلم‌ها را به خاطر نداشتن هيچ هدفي قضاوت کنم، اما از آنطرف مي‌دانم که تقصير خودشان هم نيست. چون چيزي که شبيه يک موج به راه افتاده بود کم‌کم تبديل به يک بيماري مسري شد. و در حال حاضر کافي‌ست تا تهيه‌کنندگان بو ببرند فيلمي پتانسيل سوددهي دارد، آن وقت است که آن را قصابي و سلاخي کرده و در قالب فيلم‌هاي دنباله‌دار در چند قسمت اکران مي‌کنند. در بسياري از موارد از اين فيلم‌هاي دهه 80 اي خيلي هم لذت مي‌برم، اما بدون اين تمايل بي‌دليل براي تکرار هر چيزي هم مي‌توانم زندگي کنم.

اميد غيايي
نظرات
مهرداد چهارشنبه 5 شهريور 1393 حالا جرا اينقدر رو دهه هشتاد زوم كردين اماانصافا منم فيلماي كلاسيك80 را دوستدارم همه جيز واقعي انفجار كلوله ها تقريبا خالي از جلوه هاي ويزه كامبيوتري
0 0
پاسخ

نظر خود را بنویسید:
عضویت در خبرنامه 7فاز

برای اطلاع از مطالب جدید 7فاز ایمیل خود را وارد نمایید.


مطالب مرتبط


استفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز